Trwa ładowanie...
d1kb8kx

Krzysztof Zanussi laureatem Orła 2019 za osiągnięcia życia

Krzysztof Zanussi to pierwszy laureat Orła 2019. Pozostałych poznamy 25 marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Gajos odczytuje werdykt
Janusz Gajos odczytuje werdykt (East News)
d1kb8kx

Orzeł za Osiągnięcia Życia to niezwykle prestiżowa nagroda, przyznawana za całokształt twórczości. Jej laureaci są wyłaniani w głosowaniu członków Polskiej Akademii Filmowej od 20 lat, od pierwszej edycji Orłów. Wśród dotychczasowych laureatów są między innymi Andrzej Wajda i Roman Polański.

Tegoroczny laureat, Krzysztof Zanussi, to scenarzysta, reżyser filmowy, teatralny i operowy, filozof, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina, który swoją karierę reżyserską rozpoczął głośnym, pełnometrażowym obrazem „Struktura kryształu” (1969).

East News
Podziel się
d1kb8kx

Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i międzynarodowych festiwali filmowych, w tym Nagrody Jury Ekumenicznego w Cannes, nagrody FIPRESCI czy Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W roku 2001 nagrodzony został czterema statuetkami Orłów – za Najlepszy Film, Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Scenariusz oraz dla Najlepszego Producenta – za film „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”.

East News
Podziel się

Ogłoszenie werdyktu

Werdykt ogłoszono 7 marca podczas uroczystego spotkania twórców nominowanych do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych. Nominowani odebrali okolicznościowe dyplomy oraz zaproszenia do członkostwa w Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

d1kb8kx

W spotkaniu wzięło udział wielu nominowanych, w tym Wojciech Smarzowski, Filip Bajon, Janusz Kondratiuk czy Paweł Maślona, nominowany w kategorii Odkrycie Roku za film „Atak paniki”. Nazwisko laureata Orła za Osiągnięcia Życia ogłosił Janusz Gajos.

East News
Podziel się

Najlepsi z najlepszych

Największa liczę nominacji zdobyła „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Film ma szanse na 12 statuetek. Bijący rekordy oglądalności „Kler” Wojciecha Smarzowskiego otrzymał 6 nominacji. Obydwa filmy będą walczyły o statuetkę dla najlepszego filmu, a ich reżyserzy o statuetki dla najlepszego reżysera.

d1kb8kx
East News
Podziel się

Najlepszym filmem może okazać się także „Kamerdyner” Filipa Bajona, a reżyserem Janusz Kondratiuk nominowany za komediodramat "Jak pies z kotem".

„Zimna wojna” i „Kler” zostały nominowane także w kategorii Najlepszy Scenariusz. Czarnym koniem tej kategorii może okazać się „7 uczuć” napisane i wyreżyserowane przez Marka Koterskiego.

Gwiazda Gajosa

d1kb8kx

Janusz Gajos jest dowodem na to, że otrzymanie nagrody za osiągnięcia życia nie musi być żadną cezurą w życiu artysty. Janusz Gajos otrzymał Orła w tej kategorii w roku 2016, a tym roku otrzymał nominacje we wszystkich kategoriach, w których mógł: za najlepszą drugoplanową role męską („Kler”) oraz za najlepszą rolę męską („Kamerdyner”).

East News
Podziel się

O laur najlepszego aktora powalczy z Jackiem Braciakiem („Kler”) i z Tomaszem Kotem („Zimna wojna”) oraz z nominowanymi za role drugoplanowe: Borysem Szycem („Zimna wojna”) oraz Adamem Woronowiczem („Kamerdyner”).

Role kobiece

d1kb8kx

Gabriela Muskała, tak jak Janusz Gajos, zdobyła nominacje zarówno za najlepszą główną rolę kobiecą („Fuga”) oraz za rolę drugoplanową („7 uczuć”), za którą nagrodzona może zostać też Aleksandra Konieczna („Jak pies z kotem”) lub Agata Kulesza („Zimna wojna”). Orła za najlepszą główną rolę kobiecą może otrzymać również Joanna Kulig („Zimna wojna”) lub Anna Radwan („Kamerdyner”)

East News
Podziel się

Najlepszy serial

Kategorią, która wzbudza coraz więcej emocji jest nagroda dla najlepszego filmowego serialu fabularnego. Jest to najmłodsza kategoria Orłów, przyznawana dopiero od 2015 roku. Odzwierciedla ona wzrost wartości artystycznych seriali, które często nie ustępują miejsca wartościom pełnometrażowych filmów fabularnych. I właśnie to pokazują tegoroczne nominacje „Rojsta” Jana Holoubka , „1983” w reżyserii Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Olgi Chajdas i Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Ślepnąc od świateł" Krzysztofa Skoniecznego.

East News
Podziel się

Szlachetny gest

W spotkaniu nominowanych wziął udział wybitny grafik i plakacista Andrzej Pągowski, który jest autorem plakatu Orłów 2019. Wszyscy obecni nominowani podpisali plakat, który zostanie zlicytowany podczas kolejnego finału WOŚP.

Julian Potrzebny

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1kb8kx

d1kb8kx
d1kb8kx