Trwa ładowanie...
lato z muzami
17-07-2015 15:17

"Lato z Muzami": Wakacje z muzami

"Lato z Muzami": Wakacje z muzamiŹródło: East news
d2mutiu
d2mutiu

19. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami", poprzedzona dwudniowymi festiwalowymi przedbiegami, startuje już dzisiaj! W dniach 17-19 lipca do Nowogardu zawita wielu świetnych gości, odbędą się pokazy kilkudziesięciu filmów, będą koncerty oraz interesujące wydarzenia specjalne. Na wszystkie atrakcje wstęp jest bezpłatny.

Za nami dwa dni festiwalowych przedbiegów, które rozgrzały i przygotowały nowogardzką publiczność do rozpoczynającego się festiwalu. W dniach 15-16 lipca odbyły się atrakcje, które do Nowogardzkiego Domu Kultury przyciągnęły nie tylko najmłodszych widzów, ale także dorosłych. Codziennie rano dla młodych widzów odbywały się specjalne wydarzenia, które poprowadziła znana i ceniona w kraju grupa animatorów kultury ze Szczecińskiej Ligii Superbohaterów. Supergirl i Spiderman oprócz zapraszania na projekcje zachęcali najmłodszych do uczestnictwa w warsztatach, gdzie tworzyli stroje superbohaterów. Jak wspomina Aleksandra Rydzewska oraz Tomasz Gierwiatowski ze Szczecińskiej Ligi Superbohaterów frekwencja na warsztatach przerosła ich oczekiwania.

Festiwalowe przedbiegi to nie tylko atrakcje dla najmłodszych. Pierwsze dni zdominował humor. Starszych widzów zaprosiliśmy na pokaz wampirzej komedii „Co robimy w ukryciu” oraz fenomenalny występ Kabaretu na Koniec Świata, jednej z najpopularniejszych grup kabaretowych w Polsce, którzy rozbawili do łez nowogardzką publiczność. Do Nowogardu zawitali: Zuza Grabowska, Olga Sarzyńska, Wojciech Solarz, Sebastian Stankiewicz, Paweł Koślik, Maciej Makowski i Wawrzyniec Kostrzewski z programem przepełnionym purnonsensowym humorem, aktorską improwizacją, błazenadą oraz znakomitymi piosenkami-pariodami. Jak się okazało dla Kabaretu na Koniec Świata był to debiut z pełnym programem poza Warszawą. To ogromne dla nas wyróżnienie, że to właśnie w Nowogardzie zdecydowali się pokazać swój popularny program po raz pierwszy. Cieszę się, że i także ta świetna grupa ta dobrze bawiła się w Nowogardzie – mówi dyrektor artystyczny "Lata z Muzami" Krzysztof Spór.

Drugiego dnia festiwalowych przedbiegów obejrzeliśmy trzy znakomite filmy. Najpierw fenomenalną komedię „Dzikie historie”, która rozbawiła nowogardzką publiczność. Następnie odbył się pokaz „Królowej ciszy” opowiadającej historię cygańskiej dziewczynki zakochanej w kinie bollywoodzkim. Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserką Agnieszką Zwiefką, której Nowogardzka publiczność zadała mnóstwo pytań odnośnie kulisów powstawania dokumentu oraz jej filmowych planów na przyszłość. Historia Denisy i jej rodziny po tym spotkaniu wydała się inna, a na pewno bardziej rozbudowana. Ostatnim przedbiegowym tytułem był „Citizenfour”, który zebrał przed ekran Kina Orzeł spore grono zainteresowanych widzów.

d2mutiu

Festiwalowe przedbiegi to również Konkurs Filmowa Młoda Polska, który miał za zadanie wyłonienie najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego tego sezonu. Jury w składzie Agnieszka Zwiefka, Dagmara Romanowska, Mirka Szymaniak, Krzysztof Koladyński i Kuba Ptaszyński wyłoniło swojego faworyta, którego poznamy ostatniego dnia na oficjalnym zakończeniu festiwalu.

Główne wydarzenia filmowe "Lata z Muzami" rozpoczną się dziś 17 lipca wraz z przybyciem do nas najważniejszego gościa festiwalu. Tegorocznym laureatem honorowej nagrody Laur Cisowy za wybitne reżyserskie osiągnięcia jest Janusz Zaorski. To wybitny polski reżyser debiutujący na początku lat 70-tych, który w swoim dorobku artystycznym ma tak znakomite filmy jak m.in.: "Awans", "Pokój z widokiem na morze", "Matka Królów" (nagroda w Cannes), "Jezioro Bodeńskie", "Piłkarski poker", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Haker" oraz "Syberiada polska". Po uroczystym otwarciu festiwalu widzowie obejrzą jeden z jego wcześniejszych filmów „Baryton”. Wieczorem, na scenie plenerowej, zagra popularny zespół Czarno-Czarni oraz obejrzymy wszystkim znaną polską komedię „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. Najwytrwalszych widzów zapraszamy do Sali numer 4 na seans po północy, gdzie obejrzymy zwariowane horrory klasy B, które zaprezentuje nam Patryk Tomiczek, dyrektor festiwalu Cropp Kultowe.

Drugi dzień festiwalu to sobota 18 lipca. W tym dniu „Lato z Muzami” zostanie opanowane przez festiwalowych gości. Po bajce dla dzieci, o godzinie 12:00 spotkamy się z Moniką Kuczyniecką. Autorką filmów animowanych oraz teledysków, która w swojej twórczości posługuje się niezwykle pracochłonną techniką claymation czyli typem animacji poklatkowej wykorzystującej do kreowania świata plastelinę. Materiał wykorzystywany przez animatorkę pozwala jej na dowolne kształtowanie rzeczywistości. Nowogardzcy widzowie zobaczą najważniejsze prace autorki oraz porozmawiają z nią na specjalnym spotkaniu. W sobotę o 13:30 spotkamy się znowu z Januszem Zaorskim, rewelacyjnym mówcą, znakomitym kompanem, bardzo otwarty człowiekiem z niesamowitą wiedzą. Nieprzypadkowo wygrał jakiś czas temu prowadzony przez TVP test wiedzy o polskim kinie – zachęca dyrektor artystyczny festiwalu. Sobotnie popołudnie to także pokaz filmu „Jeziorak” jednego z najlepszych filmów kryminalnych ostatnich lat. Później spotkamy się także z twórcami
filmu „Polskie gówno”, który już budzi zainteresowanie nowogardzkiej publiczności.

d2mutiu

Wieczorem na scenie plenerowej odbędą się dwa koncerty. Wystąpi ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Glados” oraz uczestnicy Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych ARTeria, którzy zaprezentują swoje umiejętności zdobyte podczas warsztatów. Następnie na scenie ugościmy Grzegorza Halamę, który swoim scenicznym show i parodystycznymi umiejętnościami przeniesie nas w krainę humoru. Ostatnią sobotnią atrakcją będzie pokaz rewelacyjnej polskiej komedii „Wkręceni”, które połączone jest ze spotkaniem z Pawłem Domagałą.

Niedziela, czyli ostatni dzień festiwalu, także obfituje w liczne atrakcje. Zaczynamy jak zwykle od bajki dla dzieci, żeby później spotkać się z Pawłem Domagałą, który pokaże nam efekt jego pracy z Bartoszem Konopką film „Z łóżka powstałeś”. Następnie zobaczymy jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat „W imieniu diabła” Barbary Sass po którym zapraszamy na spotkanie. Jak wspominaliśmy wcześniej festiwal „Lato z Muzami” motywem przewodnim uczynił humor, dlatego pokażemy świetną komedię tego sezonu „Kebab i Horoskop”. Nowogard odwiedzi reżyser filmu Grzegorz Jaroszuk, który zdradzi nam kulisy powstawania filmu oraz wprowadzi nas w ten absurdalny świat, licznie doceniany na wielu festiwalach filmowych. Uroczyste zakończenie festiwalu to pokaz filmu z muzyką na żywo. Obejrzymy ponadczasową komedię Charliego Chaplina – „Brzdąc”. Będzie to premierowy pokaz muzyki wykonanej przez Tomasza Lewandowskiego wraz z zespołem. Ostatniego dnia poznamy zwycięzcę Konkursu Filmowa Młoda Polska, spotkamy się z
jego twórcą oraz poznamy laureata konkursu na Krótką Formę Komiksową o Tematyce Filmowej.

Koncertem zamykającym tegoroczną edycję „Lata z Muzami” jest występ formacji Afrique Sogue inspirującej się kulturą Zachodniej Afryki.

d2mutiu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mutiu