Trwa ładowanie...
d11wfpu

Lee Pace

Najnowsze informacje
4.7
(41 głosów)
Oceń:
d11wfpu
Wikimedia Commons 2.0
Źródło: Wikimedia Commons 2.0

Lee Grinner Pace (ur. 25.03.1979 r.) jest amerykańskim aktorem, występującym w filmie, na scenie oraz w telewizji. Obecnie gra główną rolę w serialu Halt and catch fire - Joe MacMillana. Zagrał również Roya Walkera i zamaskowanego bandytę w filmie Magia uczuć (2006).

Pace grał też w seriach filmowych, takich jak: Saga Zmierzch: Przed świtem, część 2 jako Garrett oraz w trylogii filmowej Hobbit jako Thranduil. Zagrał czarny charakter, Ronana Oskarżyciela, w filmie Strażnicy Galaktyki (2014). Pace wystąpił jako Ned w serialu Gdzie pachną stokrotki (Pushing daisies), za tę rolę został nominowany do Nagrody Złoty Glob oraz Nagrody Emmy dla wyróżniającego się głównego aktora w serialowej komedii w 2008 roku.

Lee Pace - wczesne życie

Lee Pace urodził się w Chickasha w Oklahomie jako syn Charlotte, nauczycielki w szkole, i Jamesa Roy'a Pace'a, inżyniera. Ma dwoje rodzeństwa - siostrę o imieniu Sally i młodszego brata Willama. Jako dziecko Pace spędził kilka lat w Arabii Saudyjskiej, gdzie jego ojciec pracował w naftowym biznesie. Później rodzina Pace'ów przeniosła się do Houston w Teksasie.

Pace uczęszczał do Klein High School w Spring na przedmieściach Houston razem z późniejszym przyjacielem i również aktorem Mattem Bomerem. Pace chwilowo opuścił szkołę średnią, aby grać w Alley Theatre w Houston. W Alley Theatre młody aktor wystąpił w sztukach The Spider's Web i The Greeks w 1997 roku.

W latach 1997-2001 Pace należał do renomowanej Grupy 30, do której należeli również aktorzy Anthony Mackie i Tracie Thoms. Będąc w tejże grupie, Lee wystąpił w kilku sztukach, włącznie z takimi klasykami Szekspira, jak: Romeo i Julia, Ryszard II (w tytułowej roli), Juliusz Cezar (jako Kasjusz). Ukończył prestiżową nowojorską muzyczną szkołę Juilliard.

Lee Pace - kariera filmowa

Pace swoją pierwszą rozpoznawalną rolę zagrał w 2003 roku w filmie Dziewczyna żołnierza, bazującym na prawdziwych wydarzeniach. Była to bardzo trudna rola dla młodego, wschodzącego aktora. Lee Pace zagrał w tym filmie rolę Calperni Addams, czyli postać transseksualnego mężczyzny, w którym zakochuje się inny żołnierz, nie wiedząc że Calpernia jest przebranym facetem. Pace za ten film zdobył nagrodę Gotham w kategorii: przełomowy aktor oraz był nominowany do kilku innych nagród, włączając nagrodę Złoty Glob.

W 2008 roku Lee Pace wystąpił w komedii romantycznej Niezwykły dzień Panny Pettigrew (Miss Pettigrew Lives for a Day) oraz w niezwykłym filmie Tarsema Singha - Magia uczuć (The Fall), który został bardzo dobrze przyjęty wśród krytyków i widzów. Pace zagrał wtedy jedną z najbardziej artystycznych ról w swojej karierze. Jego następnym filmem był Opętany (2009), w którym zagrał razem z Sarah Michelle Gellar.

Oprócz głównych ról, Lee również grał w rolach drugoplanowych lub wspomagających, a były to: Biała Hrabina (2005), Bez skrupułów (2006), Dobry agent (2006), Pewnego razu w Rzymie (2010). W 2010 roku Pace wystąpił jako Phil Winslow w familijnej komedii - Marmaduke, opowiadającej o dziarskim psie i życiu rodzinnym Winslowów.

Lee Pace - role życiowe

W 2012 roku, Lee Pace w filmie Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2 wcielił się w postać Garretta, wędrownego wampira. Pace zdawał sobie sprawę z miernej reputacji związanej z wytworem popkultury dla nastolatek, jakim jest saga Zmierzch, lecz potrafił zachować dystans, tłumacząc sobie: „Wiesz, do czego chcesz dojść w życiu, do czego zmierzasz, po prostu zrób to jak najlepiej potrafisz”. Mimo wszystko Pace był zadowolony z nowego doświadczenia zdobytego w Zmierzchu, a reżysera filmu, Billa Condona, pochwalił za pracę włożoną w produkcję.

Stephenie Meyer, autorka Sagi Zmierzch, była bardzo zadowolona ze sposobu, w jaki Pace przedstawił Garretta, ponieważ wyróżniał się jako „ktoś, kto naprawdę lubi zabawę i bardzo dobrze pasował do tej roli”. Film spotkał się z mieszanymi odczuciami krytyków, jednak niektórzy dostrzegli kunszt aktorski Lee Pace'a.

W kwietniu 2011 roku oznajmiono, że Pace zostanie zaangażowany w rolę króla leśnych elfów, Thranduila, w Hobbicie - filmowej adaptacji dzieła J. R. R. Tolkiena, wyreżyserowanej przez Petera Jacksona. Wiadomość o zatrudnieniu Lee Pace'a przy produkcji ogłosił sam reżyser na Facebooku, przyznając, że był to jego faworyt od czasu, gdy zobaczył go w filmie Magia uczuć.

Dzięki pracy nad filmem, Pace uczestniczył w trzech wyjazdach do Nowej Zelandii, gdzie był kręcony Hobbit, przyznając później, że było to fantastyczne i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Grana przez Lee Pace'a postać Thranduila pojawiła się w całej trylogii: Hobbit: Niezwykła podróż (grudzień, 2012), Hobbit: Pustkowie Smauga (grudzień, 2013), Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (grudzień, 2014).

W lipcu 2011 roku Pace został obsadzony w filmie Stevena Spielberga Lincoln (2012) jako Fernando Wood, burmistrz Nowego Jorku oraz zwolennik konfederacji. W filmie Wood miał 53 lata, co czyniło go o 20 lat starszym od Pace'a.

Spielberg zdradził potem, że postanowił zaoferować Pace'owi rolę po tym, jak zobaczył go w filmie Uroczystość (2010). Po zakończonej pracy nad Lincolnem, Pace mówił, że gra w tym filmie była szczytem jego kariery aktorskiej. Produkcja została wręcz zasypana nominacjami oraz otrzymała ponad dziesięć nagród (w tym Oscary, Złote Globy, BAFTA) oraz pomniejsze nagrody przyznawane przez gildie i stowarzyszenia. Jednak Pace nie znalazł się wśród licznych nominacji (ponad 60), co spotkało się z dezaprobatą niektórych filmowych blogerów oraz krytyków.

W 2014 roku Lee Pace zagrał czarny charakter ze świata Marvela – Ronana Oskarżyciela, w filmie Strażnicy Galaktyki.

Lee Pace - seriale

Lee zagrał Aarona Tylera w przyjętym z uznaniem, ale krótko emitowanym serialu Magia Niagary (Wonderfalls, emitowany w 2004 r.), którego scenariusz napisał Bryan Fuller. Następnie, Pace dostał główną rolę Neda w kolejnym serialu Fullera Gdzie pachną stokrotki (Pushing Daisies, 2007-2009).

Za rolę Neda, Lee Pace został nominowany do kilku nagród, włącznie z:

  • Primetime Emmy Award, za wyróżniającego się głównego aktora w serialu komediowym,
  • Nagrodą Złoty Glob dla najlepszego aktora w telewizyjnym serialu, musicalu lub komedii,
  • Nagrodą Złoty Satelita dla najlepszego aktora w telewizyjnym serialu, musicalu lub komedii,
  • Nagrodą Saturn dla najlepszego aktora w telewizji.

Pace również wcielił się w gościnną postać pedofila w serialu Prawo i porządek: sekcja specjalna, w odcinku „Guilt”, z 2010 roku.

Od 2014 roku Lee Pace gra główną rolę Joe MacMillana, w serialu Halt and Catch Fire.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11wfpu
d11wfpu
d11wfpu