Trwa ładowanie...
d6u0y0h

Lore

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d6u0y0h

„Lore” to australijsko-niemiecko-brytyjski dramat wojenny z 2012 roku w reżyserii Cate Shortland, która napisała scenariusz wraz z Robin Mukherjee. Muzykę skomponował Max Richter, a za produkcję odpowiadają Karsten Stöter, Liz Watts oraz Paul Welsh. Obraz został nakręcony na podstawie brytyjskiej powieści „The Dark Room” (2001) autorstwa Rachel Sieffert, Brytyjki pochodzenia australijsko – niemieckiego. Film był kandydatem Australii do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

W języku angielskim słowo „lore” oznacza zarówno tradycję ludową jak i wychowanie wyniesione z domu. Reżyserka filmu Cate Shortland nie bez powodu używa takiego zrobienia imienia Laura dla tytułowej bohaterki, ukształtowanej przez rodziców - nazistów i slogany III Rzeszy. W 1945 jej świat runie jak domek z kart i będzie musiała na nowo nauczyć się być człowiekiem.

Jest wiosna 1945 roku. Czternastoletnia Lore, córka oficera SS (fenomenalnie zagrana przez debiutującą Saskie Rosendahl), w obliczu kończącej się wojny zostaje zmuszona do pieszego przedarcia się do babci mieszkającej w Hamburgu. Ma do przebycia 900 kilometrów przez tereny zniszczonego wojną kraju. Wraz z mijanymi kilometrami jej wiara w potęgę Narodu Panów zaczyna się chwiać. Dostrzega, że ojczyzna to miejsce śmierci i terroru, świat zupełnie inny niż znała z opowieści ojca. Nie ma w nim miejsca na empatię, czy wzajemną pomoc rodaków.

W duszy młodej dziewczyny umierają kolejne wspomnienia i nadzieje. Mimo ciężkich chwil uparcie idzie przed siebie. Jedynym sprzymierzeńcem czternastolatki okazuje się Thomas, młody Żyd (Kai Malina). Z każdym przebytym kilometrem chłopak coraz bardziej fascynuje Lore, która zaczyna się do niego przywiązywać, a nawet czuć o wiele więcej...

W filmie w rolach głównych wystąpili: Saskia Rosendahl jako tytułowa Lore, Kai Malina – Thomas, Nele Trebs – Liesel, Ursina Lardi – matka, Hans-Jochen Wagner – ojciec, André Frid – Günther, Mika Seidel – Jürgen, Eva-Maria Hagen – babcia, Nick Holaschke - Peter.

Lore
Tytuł oryginalny

Lore

Gatunek

dramat, wojenny

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

2012

Data światowej premiery

12.07.2013

Czas trwania

109 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6u0y0h
d6u0y0h
d6u0y0h