Magazyn WP FilmMałgorzata Pritulak: urodą z miejsca podbiła serca polskich widzów

Małgorzata Pritulak: urodą z miejsca podbiła serca polskich widzów

43 lata temu, w czerwcu 1974 r., odbyła się premiera kultowej już dziś komedii "Wiosna, panie sierżancie" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Film opowiada historię mieszkańców Trzebiatowa, w których życie niemałe zamieszanie wprowadza tymczasowy zakaz picia alkoholu. W jedną z głównych ról wcielił się Jerzy Rogalski, a w jego ukochaną Helę mało wówczas znana Małgorzata Pritulak, która swoją urodą z miejsca podbiła serca publiczności.

Małgorzata Pritulak: urodą z miejsca podbiła serca polskich widzów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Jak potoczyła się jej dalsza kariera? Choć zdobyła sympatię widzów, w życiu nie zawsze się jej układało. Los wystawił ją na ciężką próbę, kiedy słynny mąż wdał się w romans z pewną popularną piosenkarką.

Przyszłość wiązała z teatrem

Małgorzata Pritulak urodziła się 21 czerwca 1947 r. w Warszawie. Jak wyznawała, o aktorstwie marzyła od najmłodszych lat. Swoją przyszłość wiązała jednak z teatrem, a nie kinem – po ukończeniu w 1970 r. warszawskiej PWST zaczęła pracę w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Dość szybko jednak zainteresowali się nią filmowcy.

Obraz
© East News

Pritulak krążyła między miastami, aż wreszcie na dobre osiedliła się w Warszawie, kiedy zaoferowano jej angaż w Teatrze Dramatycznym.

Doskonałe początki

Na ekranie zadebiutowała jeszcze jako studentka w komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" (1969) u Tadeusza Chmielewskiego, ale zanim ponownie pojawiła się na planie filmowym, musiały minąć trzy lata.

Powróciła w "Iluminacji" Zanussiego - i to podobno dzięki niej Stanisław Latałło zgodził się przyjąć główną rolę.

Obraz
© Filmpolski.pl

- Pamiętam, jak w jakimś mieszkaniu na Starym Mieście razem z Krzysztofem namawialiśmy Staszka Latałłę, żeby zagrał w tym filmie, bo nie chciał - przytaczał słowa aktorki portalfilmowy.pl.

Najlepszy rok w karierze

Rok 1974 był najlepszym w jej karierze. Pritulak zagrała w filmach "Jej portret" Mieczysława Waśkowskiego i "Chleba naszego powszedniego" Janusza Zaorskiego, za które otrzymała dwie nagrody - Lwy Gdańskie.

W tym samym czasie zagrała znowu u Zanussiego w "Bilansie kwartalnym", "Karuzeli" Ryszarda Bera, "Historii pewnej miłości" Wojciecha Wiszniewskiego i, ponownie u Chmielewskiego, we wspomnianym filmie "Wiosna panie sierżancie".

Obraz
© East News

Film był dla niej tylko odskocznią

Wydawałoby się, że po tak doskonałym początku kariery Małgorzata Pritulak przez lata nie zniknie z ekranów. Nic bardziej mylnego. Ku rozpaczy wielu widzów, aktorka chętnie wróciła do teatru, film traktując jedynie jako odskocznię.

Grywa bardzo rzadko, wybierając zazwyczaj role na małym ekranie. Pojawiła się np. w epizodycznej roli w "Miłości na wybiegu" z 2009 roku, a trzy lata później wystąpiła też gościnnie w "Życiu nad rozlewiskiem".

Wybaczyła mu romans z piosenkarką

Prywatnie Pritulak jest żoną popularnego aktora Zdzisława Wardejna, znanego m.in. z roli Mariana Wolańskiego w komedii "Kogel-mogel".

"Fakt" donosił jednak, że ich małżeństwo, choć trwa już od wielu lat, nie zawsze było tak szczęśliwe.

Obraz
© ONS.pl

Według tabloidu żonaty Wardejn wdał się w burzliwy romans z piosenkarką Magdą Umer. Ostatecznie jednak aktor nie zdecydował się na opuszczenie małżonki, a ona wybaczyła mu zdradę.

Filmowe porozumienie

Pritulak i Wardejn doczekali się dwóch synów - Przemysława i Franciszka. O tym, że w ich rodzinie nie zawsze było kolorowo, opowiada film Michała Dudziewicza zatytułowany "Ja to on, on to ja".

Bohaterami filmu są Zdzisław Wardejn i jego syn Przemysław (Pritulak wraz z Franciszkiem została w domu)
,* którzy wyruszają w podróż* i po drodze próbują wyjaśnić istniejące między nimi nieporozumienia.

Obraz
© Filmpolski.pl

- Poznając ojca, poznałem też lepiej i siebie samego – mówił Przemysław Wardejn. Z kolei jego ojciec twierdził, że dzięki tej wyprawie zrozumiał, "że w życiu są sprawy naprawdę ważne i mniej ważne".

Ostatni raz Pritulak pojawiła się na dużym ekranie w filmie Krzysztofa Zanussiego "Obce ciało" z 2014 r. Od tego czasu można ją było zobaczyć w jednym odcinku serialu "Na dobre i na złe".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)