Trwa ładowanie...
dwnuyns

Matthew Fox

Najnowsze informacje
4.5
(400 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Abington, Pennsylvania, USA

Reżyser:
Filmografia:
dwnuyns

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany przede wszystkim z roli Jacka Shepharda, przywódcy grupy rozbitków w serialu „Zagubieni”.

Urodził się 14 lipca 1966 roku w Abington, w stanie Pennsylvania, jako drugi z trójki synów właścicieli rancza w Crowheart (Wyoming). To właśnie tam dorastał i, jak na prawdziwego kowboja przystało, już od szóstego roku życia jeździł konno. Ukończył ekonomię na Columbia University i marzył o karierze na Wall Street. Życiowe plany zmieniły się dzięki sugestii matki jego ówczesnej dziewczyny – pracownicy agencji modelek i modeli, która namówiła go do wzięcia udziału w castingu.

Zaczynał od występów w reklamach telewizyjnych. Jego aktorskim debiutem był epizod w jednym z odcinków serialu „Skrzydła” (1992). W tym samym roku dostał stały angaż w serialu „Freshman Dorm”, ten jednak nie cieszył się zainteresowaniem i był bardzo krótko emitowany.

Rok 1993 to debiut na dużym ekranie w czarnej komedii „My Boyfriend’s Back”, a 1994 – pierwsza, duża rola telewizyjna w serialu „Ich pięcioro”, z którym związał się na sześć kolejnych lat. Pozostałymi gwiazdami tej produkcji byli m.in. Neve Campbell, Jennifer Love Hewitt i Scott Wolfe. Udział w serialu "Ich pięcioro" to pierwszy krok milowy w karierze początkującego, wówczas, aktora, który przyniósł mu rzesze nastoletnich fanek i wysokie miejsce w rankingu Najpiękniejszych Ludzi Świata, ogłoszonym przez magazyn „People” w 1996 roku.

W międzyczasie zaliczył występ u boku Donalda Sutherlanda w dramacie TV „Jak w masce” (1999). Zanim nastąpił przełomowy moment w jego karierze, był jeszcze pierwszoplanową gwiazdą bardzo krótko emitowanego serialu – horroru „Napiętnowany” (2002).

W 2004 roku związał się na stałe z serialem, który wkrótce okazał się prawdziwym fenomenem małego ekranu. Mowa o „Zagubionych” i świetnej kreacji przystojnego chirurga - dowódcy grupy rozbitków, Jacka Shepharda. Aktorski wysiłek Foxa został wyjątkowo dobrze oceniony przez krytykę i publiczność - rola Jacka przyniosła mu takie wyróżnienia i laury, jak: Golden Satellite i Screen Actors Guild Award (zespołowo), dwa Saturny, nominacja do Złotego Globu, Prism Award, National Television Award UK i TCA Award oraz siedem nominacji do Teen Choice Award.

W międzyczasie udało mu się wykorzystać kilka propozycji występów na dużym ekranie. W 2006 roku wziął udział w kryminalnym filmie akcji „As w rękawie” z Ryanem Reynoldsem, Benem Affleckiem, Andym Garcią i Rayem Liottą i zagrał jedną z głównych ról w dramacie sportowym „Męski sport” z Matthew McConaugheyem i Davidem Strathairnem, natomiast dwa lata później miał zaszczyt znaleźć się pośród iście gwiazdorskiej obsady thrillera „Osiem części prawdy” (2008). W tym samym roku użyczył głosu jednej z głównych postaci głośnego filmu braci Wachowskich „Speed Racer”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwnuyns
dwnuyns
dwnuyns