Matthew McConaughey
Popularny aktor amerykański, gwiazda komedii romantycznych i ulubieniec żeńskiej części publiczności, który niezmiennie, od kilku lat plasuje się w ścisłej czołówce rankingów na najprzystojniejszego i najseksowniejszego mężczyznę w show-biznesie.
Urodził się 4 listopada 1969 roku w Uvalde w stanie Teksas, jako najmłodszy z trójki braci. Dorastał w teksańskim Longview, tam też uczęszczając do szkoły średniej. Po maturze przez rok przebywał w Australii, gdzie wyjechał z wewnętrznej potrzeby całkowitej zmiany otoczenia. Chciał zostać prawnikiem, dlatego po powrocie do Stanów podjął studia na University of Texas w Austin, gdzie uczęszczał przez trzy lata, zanim zmienił wydział z prawniczego na filmowy.
Swoją przygodę z filmem rozpoczął jako reżyser studenckiej krótkometrażówki „Chicano Chariots” (1992). Jako aktor zadebiutował już rok później, w komedii dla młodzieży „Uczniowska balanga” Richarda Linklatera (1993). Z reżyserem spotkał się ponownie kilka lat później na planie „Braci Newton” (1998).
* Przełomem w karierze McConaugheya i rolą, która uczyniła z niego gwiazdę z dnia na dzień była pierwszoplanowa kreacja młodego prawnika Jake’a Brigance’a w ekranizacji bestsellerowej powieści Johna Grishama „Czas zabijania” Joela Schumachera (1996, MTV Movie Award za Przełomowy Występ).*
Kolejne propozycje posypały się jak z rękawa. W samym tylko 1997 roku zagrał w tak znaczących produkcjach, jak dramat historyczny „Amistad” Stevena Spielberga i film sci-fi „Kontakt” Roberta Zemeckisa.
W 1999 roku wystąpił w tytułowej roli w komedii Rona Howarda „Edtv”, a nowe tysiąclecie otworzył nominacją do Blockbuster Entertainment Award za występ w wojennej produkcji „U-571” Jonathana Mostowa (2000). W międzyczasie ponownie stanął po drugiej stronie kamery i zadebiutował w roli scenarzysty krótkometrażowego filmu „The Rebel” (1998).
Mimo, że ma na swoim koncie bardzo różnorodne role (thriller „Ręka Boga” w reżyserii i z udziałem Billa Paxtona 2001, film fantasy „Władcy ognia” z Christianem Balem 2002, dramaty sportowe: „Podwójna gra” z Alem Pacino 2005 i „Męski sport” z Matthew Foxem 2006, dramat „Trzynaście rozmów o tym samym” z Alanem Arkinem i Johnem Turturro 2003), serca widzów podbił przede wszystkim jako gwiazda komedii romantycznych. Począwszy od występu u boku Jennifer Lopez w „Powiedz tak” (2001) stał się jednym z czołowych odtwórców ról w filmach z tego gatunku. Wystąpił później: u boku Kate Hudson w „Jak stracić chłopaka w 10 dni” (2003), Kate Beckinsale i Patricii Arquette w „Małe jest piękne” (2003), Sary Jessiki Parker w „Miłości na zamówienie” (2006) i Jennifer Garner („The Ghosts of Girlfriends Past” 2009).
Sporym powodzeniem cieszyły się również jego występy w komediach przygodowych: „Sahara” z Penélope Cruz i Stevem Zahnem (2005, debiut w roli producenta), „Nie wszystko złoto, co się świeci” z Kate Hudson i Donaldem Sutherlandem (2008), „Jaja w tropikach” w reżyserii i z udziałem Bena Stillera (2008) i „Surfer Dude” (2008, również produkcja). Jest jednym z ulubieńców młodej widowni. Ma na swoim koncie sześć nominacji do Teen Choice Award – po jednej za role w „Edtv”, „Powiedz tak” oraz dwie za udział w „Saharze” i „Jak stracić chłopaka w 10 dni”.
Posiada własną kolekcję ubrań, sygnowaną nazwą „j.k. livin” (pochodzącą od życiowego motta aktora, które brzmi „Just Keep Living”).
W 1998 roku wystąpił w krótkometrażowym filmie „Making Sandwiches” w reżyserii i z udziałem Sandry Bullock.
Komentarze