Trwa ładowanie...
d23plku

Matthew Settle

Najnowsze informacje
4.0
(15 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Hickory, Północna Karolina, USA

Filmografia:
d23plku

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny, który w pamięci widzów najlepiej zapisał się dzięki roli porucznika Ronalda Speirsa w wojennym mini-serialu „Kompania braci”. Ojciec Dana Humphreya w „Plotkarze”.

Urodził się 17 września 1969 roku w Hickory w Północnej Karolinie. Dorastał w bardzo religijnej rodzinie – jego ojciec był pastorem baptystów, matka – kościelną organistką. Kiedy miał 14 lat, cała rodzina przeprowadziła się do miejscowości Sevierville w stanie Tennessee. To właśnie tam chłopak po raz pierwszy zajął się zarobkową pracą, jako sprzedawca płyt z muzyką gospel w sklepie z pamiątkami w słynnym parku Dollywood.

Sam również interesował się muzyką, należał do kapeli rockowej. Po maturze zdecydował się na wyjazd do Nowego Jorku, by tam móc realizować swoje muzyczne ambicje. Ostatecznie jednak skierował swoje zainteresowanie w stronę aktorstwa. Zawodu uczył się m.in. u znanego pedagoga, Williama Espera w nowojorskim Acting Studio.

Debiutował w drugiej połowie lat 90-tych. Jego pierwszą rolą na małym ekranie była kreacja tytułowego „Shaughnessy'ego” w pilotażowym filmie z gatunku westernu (1996). Debiut na dużym ekranie nadszedł dwa lata później, wraz z rolą w głośnym horrorze „Koszmar następnego lata” z Jennifer Love Hewitt (1998).

W międzyczasie wziął udział w szeregu filmów telewizyjnych (m.in. thrillery „A Deadly Vision” i „Śmiertelny egzamin” 1997, kryminał „Lansky” z Richardem Dreyfussem 1999, dramat „Uciec przed samym sobą”).

Początek nowego tysiąclecia to role w wojennych produkcjach: „U-571” Jonathana Mostowa, z Matthew McConaugheyem, Billem Paxtonem, Harveyem Keitelem i Jonem Bon Jovim (2000), zaś przede wszystkim w wyprodukowanej przez Stevena Spielberga „Kompanii braci” (2001). Rola legendarnego porucznika Speirsa w tym głośnym mini-serialu przyniosła aktorowi sporą popularność i rozpoznawalność.

Cztery lata później raz jeszcze zagrał w produkcji Spielberga, tym razem w mini-serialu z gatunku westernu, zatytułowanym „Za Zachód” (2005). Udział w tym filmie zaowocował zespołową nagrodą Bronze Wrangler (Western Heritage Award dla Najlepszego Filmu Telewizyjnego).

W międzyczasie pojawił się gościnnie na planie kilku seriali („Ostry dyżur”, „Kancelaria adwokacka”, „CSI: Kryminalne zagadki Miami”), partnerował Ashley Judd w gwiazdorsko obsadzonym komediodramacie „Boskie sekrety siostrzanego stowarzyszenia Ya-Ya” (2002) i brawurowo odtworzył postać słynnego aktora, Warrena Beatty w biograficznym dramacie TV „Historia Natalie Wood” Petera Bogdanovicha (2004).

Beatty to nie jedyna rzeczywista i wciąż żyjąca postać, w jaką się wcielił - w 2008 roku pojawił się jako prezydent Kennedy w biograficznym dramacie sportowym „The Express”.

Rok 2006 to gościnne występy u boku Calisty Flockhart w kilku odcinkach serialu „Bracia i siostry”, jak również pierwszoplanowa rola w przygodowej produkcji „Niebiańska przepowiednia”, natomiast rok 2007 to początek dłuższej przygody z serialem „Plotkara”, gdzie po dziś dzień kreuje postać Rufusa Humphreya – ojca jednego z głównych bohaterów tego popularnego, młodzieżowego serialu.

Aktor świetnie wypadł w ojcowskiej roli, mimo że w rzeczywistości jest jedynie o 15 lat starszy od swojego serialowego „syna” (Penns Badgleya). Otrzymał za nią nominację do Teen Choice Award w 2009 roku.

Ostatnią produkcją z jego udziałem jest komediodramat „ExTerminators” z Heather Graham i Jennifer Coolidge (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23plku
d23plku
d23plku