Trwa ładowanie...
warszawa
07-01-2010 10:52

Michał Żebrowski otworzył swój teatr

Teatr ma siedzibę w Sali Koncertowej na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Na tej scenie zadebiutuje Kuba Wojewódzki

Michał Żebrowski otworzył swój teatrŹródło: Kapif.pl
d2hx67l

Na mapie Warszawy pojawił się nowy teatr. Jest to prywatny Teatr 6. piętro, któremu przewodzą: dyrektor artystyczny Michał Żebrowski i dyrektor programowy Eugeniusz Korin. Teatr ma siedzibę w Sali Koncertowej na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Na tej scenie zadebiutuje Kuba Wojewódzki.

- Celem powstania tego teatru jest stworzenie w samym centrum stolicy miejsca, będącego kontynuacją tradycji teatru literackiego, a zarazem odpowiadającego rosnącemu zapotrzebowaniu na tzw. teatr bez wykluczonych, czyli teatr środka, dla widzów, którzy lubią różne gatunki sztuki - podkreślał Michał Żebrowski.

W repertuarze teatru pojawią się zarówno rzeczy już znane powstałe z inicjatywy spółki Żebrowski & Korin ProSkene (np. "Fredro dla mężów i żon", "Ucho van Gogha"), jak i całkowicie nowe projekty. - Mamy zamiar wszystkie te nasze rozproszone dzieci zebrać pod jeden dach - powiedział Żebrowski. - Zależy nam, żeby wystawiać sztuki, które sami chcielibyśmy oglądać, czyli teatr, który wzrusza nie popadając w ckliwość, który bawi nie błaznując, i który prowokuje do myślenia nie nudząc. To trzy warunki - dodał.

d2hx67l

Pierwszą sztuką, której premiera odbędzie się 6 marca, będzie legendarna "Zagraj to jeszcze raz, Sam" Woody'ego Allena, w reżyserii Eugeniusza Korina, w której obok Małgorzaty Sochy, Anny Cieślak, Michała Żebrowskiego i Daniela Olbrychskiego, wystąpi debiutujący na deskach teatralnych - Kuba Wojewódzki. - Jest to decyzja artystyczna, nie komercyjna - tak Korin tłumaczył wybór na głównego aktora Wojewódzkiego. - Wcale nie wiemy, jak Kuba będzie postrzegany jako aktor teatralny. Natomiast wierzymy, że po tym jak zostanie to wszystko zrobione i widzowie zobaczą Kubę w tej roli, to przekonają się, że nasz wybór był słuszny - mówił.

- Uważamy, że Woody Allen dzisiaj to nie jest aktor czy reżyser, tylko pewnego rodzaju stosunek do świata, ironiczne poczucie humoru, pewna wizja świata - powiedział Żebrowski. - Dlatego szukaliśmy symbolu; kogoś, kto Polakom z tym wszystkim się kojarzy. Bardzo nas cieszy, że Kuba jest fanem Woody'ego Allena - wie o nim wszystko. Dlatego cały nasz zespół dołoży wszelkich starań, żeby
sprawdził się w tej roli i dostarczył radości widzom. I oby nas wszystkich przyćmił! - zachęcał aktor-dyrektor.

W planach Teatru 6. piętro są roczne cykle tematyczne, m.in. "Miłość, Zdrada i Przebaczenie wg Woody'ego Allena" - tryptyk, w którym znajdą się dwie niegrane dotychczas sztuki wybitnego reżysera, "Fredro Boyem" - wystawienie kliku najbardziej aktualnych komedii Aleksandra Fredry, a także seria monodramów młodych twórców "O tym jeszcze nie było".

Oprócz tego w miesiącach wakacyjnych twórcy Teatru 6. piętro będą prowadzić impresaryjną scenę muzyczną pod hasłem "6. piętro wyższy poziom teatru". Zapraszani będą zarówno polscy, jak i zagraniczni wykonawcy. Nie zabraknie także tzw. masterclasses, w trakcie których wybitni artyści różnych dziedzin sztuki przybliżą tajniki warsztatu publiczności.

d2hx67l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hx67l