"Moja matka i inni wariaci z rodziny": ostatni film Danuty Szaflarskiej zostanie pokazany podczas 19. Przeglądu "Kino na Granicy"

Ponad 120 filmów środkowoeuropejskich, w tym nowości, na 19. Przeglądzie „Kino na Granicy”, który na przełomie kwietnia i maja odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Kinomani będą mieli okazję zobaczyć m.in. ostatni film w dorobku Danuty Szaflarskiej.

"Moja matka i inni wariaci z rodziny": ostatni film Danuty Szaflarskiej zostanie pokazany podczas 19. Przeglądu "Kino na Granicy"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Grzegorz Kłos

„Udział w Przeglądzie potwierdziło już ponad 70 gości, a wśród nich Karel Roden, Agnieszka Holland, Allan Starski, Andrzej Chyra oraz Karolina Gruszka i Arkadiusz Jakubik – podali organizatorzy.

Oficjalna inauguracja została zaplanowana na wieczór 28 kwietnia. Towarzyszyła jej będzie pierwsza w Polsce projekcja pokazywanego na ostatnim festiwalu w Berlinie filmu „Zwierzęta” Grega Zglinskiego. Seanse rozpoczną się jednak już rano tego dnia. Przegląd zakończy 3 maja przedpremierowy pokazem filmu „Butterfly Kisses” Rafaela Kapelińskiego, twórcy wychowanego w Polsce, lecz mieszkającego od lat w Wielkiej Brytanii.

W programie znalazło się sześć filmowych retrospektyw. Poświęcone będą Karolinie Gruszce, Antoninowi Masie, Milanowi Lasicy, Karelowi Rodenowi, Allanowi Starskiemu, a także wydziałowi filmowemu i telewizyjnemu Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Zaprezentowane zostaną trzy cykle: „Buntownicy i chuligani”, „Emigranci-imigranci” oraz „Fashionerzy i fashionistki”.

Rekordowa będzie liczba nowych filmów. Kinomani zobaczą ponad 30 tytułów polskich, 14 czeskich i dziewięć słowackich. Powstały one w ubiegłym i bieżącym roku.

Podczas przeglądu wspomniana zostanie niedawno zmarła Danuta Szaflarska. Wyświetlony będzie ostatni film z jej udziałem - węgierska produkcja "Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie" w reżyserii Ibolyi Fekete. Szaflarska zagrała w nim tytułową mamę.

Obraz
© Materiały prasowe

Projekcjom towarzyszyły będą występy m.in. zespołu Tabu, Xxanaxx, hip-hopowego Prago Union i rockowej kapeli Chiki-liki-tu-a. Otwarta zostanie też wystawa projektów Allana Starskiego oraz projektów kostiumów do filmów i spektakli jego małżonki Wiesławy.

Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie i pojedynczy film węgierski. W ubiegłym roku obecne były akcenty ukraińskie.

Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech.

Obraz
© Materiały prasowe
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)