Musica Electronica Nova i jej filmowe odbicia na ekranie Kina Nowe Horyzonty
To już szóste wydanie festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu. Z tej okazji Kino Nowe Horyzonty przygotowało w jego ramach przegląd filmów z muzyką elektroniczną w roli głównej. Start już w nadchodzący piątek!
MEN realizować się będzie w tym roku w różnorodnych odsłonach, łączących przeszłość z przyszłością, wykorzystujących klasyczne wątki w nowych kontekstach. Muzyka elektroniczna zabrzmi podczas koncertów tradycyjnych, jako składowa instalacji multimedialnych, na scenie i na wielkim ekranie. Fuzja muzyki elektronicznej i kina będzie jednym z głównych motywów tej edycji. Historycznie obie sztuki wiąże wspólny mianownik: nośnik – niegdyś taśma, dziś megabity komputerowe.
14.05.2015 12:21
Kompozytorem – rezydentem festiwalu jest Belg Thierry De Mey, znany z działalności kompozytorskiej i filmowej. Jego filmy, poświęcone głównie tańcowi, w których muzyka towarzyszy olśniewającym obrazom, skupiają się na badaniach nad ruchem i ciałem. W Kinie Nowe Horyzonty zobaczymy specjalny pokaz jego dzieł filmowych.
Program filmowy to nie tylko uzupełnienie wydarzeń muzycznych, lecz jego integralna część. Muzyka współczesna towarzyszy kinu od samych początków, o czym świadczą trzy spotkania z klasykami: dziełami Charliego Chaplina – Charlie włóczęga i Charlie w Music-Hallu (do zobaczenia 17 maja o 10.00, na żywo z muzyką Adama Poręby), Dżigi Wiertowa – Człowiek z kamerą (23 maja o 19.00 przy muzyce Pierre’a Henry’ego) czy Siergieja Eisensteina w Strajku z muzyką Pierre’a Jodlowskiego (seans 19 maja o 21.00).
W centrum znajdują się jednak, zgodnie z nazwą festiwalu, zderzenia i synergie między muzyką elektroniczną a kinem eksperymentalnym. W latach 60. szczególnie chętnie zestawiano kosmiczne brzmienie z radiowych studiów z animacjami i science fiction, co udowadnia wybór francuskich krótkich metraży (muz. m.in. Pierre Schaeffer, Bernard Parmegiani, François Bayle), Chronopolis Piotra Kamlera (muz. Luc Ferrari) czy współczesny dokument Piętnaście stron świata o Eugeniuszu Rudniku, inżynierze i kompozytorze z SEPR (Studium Eksperymentalne Polskiego radia). A jak te związki wyglądają po latach? Odpowiedzi dostarczą dwie odsłony nowego cyklu NInA Audiowizje. Teledyski do muzyki współczesnej, wyreżyserowane przez Zuzę Solakiewicz i Piotra Stasika do muzyki Kasi Głowickiej i Artura Zagajewskiego.
Program MEN w Kinie Nowe Horyzonty:
16 maja, sobota godz. 10.00 Stworki ciekawie dźwięczące
poranek dla dzieci z warsztatami
17 maja, niedziela godz. 10.00 Charles Chaplin Revisited
poranek dla dzieci z muzyką na żywo
godz. 21.00 W obiektywie. Thierry De Mey V
specjalny pokaz filmów Thierry’ego De Mey, taniec i muzyka
18 maja, poniedziałek godz. 21.00 Tippeke. Thierry De Mey VI
filmy z muzyką na żywo
19 maja, wtorek godz. 21.00 Zderzenie I
film niemy (Strajk Siergieja Eisensteina) z muzyką na żywo w wykonaniu Pierre’a Jodlowskiego
20 maja, środa godz. 21.00 Eksperymenty francuskie z lat 60.
filmy krótkometrażowe
21 maja, czwartek godz. 21.00 Od teledysku do dokumentu
filmy o sztuce, portret Eugeniusza Rudnika
22 maja, piątek godz. 21.00 Chronopolis
film z muzyką współczesną
23 maja, sobota godz. 19.00 Pierre Henry i Człowiek z kamerą
film niemy z muzyką na żywo