Trwa ładowanie...
d3j4pao

Sergei Eisenstein

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Ryga, Imperium Rosyjskie (obecnie Łotwa)

Reżyser:
Scenarzysta:

Pancernik Potiomkin (1925) (mieszkaniec Odessy)

Filmografia:
d3j4pao

Siergiej Eisenstein urodził się w 1898 roku w Rydze, w ówczesnej Rosji, jako syn ryskiego architekta. W 1915 roku ukończył szkołę realną i poszedł w ślady ojca. Studia architektoniczne w Instytucie Inżynierów Cywilnych przerwał po trzech latach i w wieku 20 lat zaciągnął się do Armii Czerwonej. Po wyjściu z wojska wyjechał do Moskwy, gdzie rozpoczął naukę japońskiego. Z powodów finansowych musiał zrezygnować z nauki. Szybko znalazł jednak pocieszenie w pracy w Pierwszym Robotniczym Teatrze Proletkult. Najpierw projektował scenografię, później zaczął reżyserować sztuki. Swój debiut fabularny – „Strajk” – nakręcił na zamówienie partii komunistycznej. Po realizacji „Pancernika Potiomkina” i „Października: 10 dni, które wstrząsnęły światem” wyjechał na Zachód. Chciał tam poznać najnowsze techniki filmowe. Już „Pancernik…” był jednak świadectwem jego eksperymentowania z formą filmową.

W 1947 Eisenstein został powołany na kierownicze stanowisko w Sekcji Filmu Radzieckiej Akademii Nauk. Zajmował się też teorią filmu i pedagogiką. Nakręcił 29 filmów, ostatni powstał w 1988 roku. Do dziś pozostaje jednym z najważniejszych reżyserów w historii.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j4pao
d3j4pao
d3j4pao
d3j4pao

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj