Trwa ładowanie...

"Na granicy": Marcin Dorociński kontra "blondyn o szatańskim uśmiechu"

"Na granicy": Marcin Dorociński kontra "blondyn o szatańskim uśmiechu"Źródło: East news
d2ft386

O mrocznej stronie aktorstwa, ksenomorfach, oczach kobiet i więziennych tatuażach opowiada polski Mads Mikkelsen – Bartosz Bielenia

Jego debiut w "Disco Polo" przykuł uwagę widzów i krytyków, a jemu samemu przyniósł miano „blondyna o szatańskim uśmiechu”. Teraz młody aktor Bartosz Bielenia, powraca do kin w filmie „Na granicy”. W porównywanym do „Lśnienia” thrillerze, ze zdjęciami nominowanego do Oscara Łukasza Żala, gra syna Andrzeja Chyry i wikła się w morderczą konfrontację z Marcinem Dorocińskim, kreującym najbardziej psychopatyczną rolę w karierze. „Każdy z nas ma swoją mroczną stronę, choć większość ludzi nie zbliża się do jej granicy. Niewielu pozwala sobie na to, by karmić własne demony” – mówi Bielenia.

Bartosz Bielenia jest studentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Naukę rozpoczął w 2011 roku, a na swoim koncie ma już kilka ról. Na dużym ekranie debiutował filmem „Disco polo”. Wystąpił w mini serialu „Dzwony wojny” i produkcji „Światło w sierpniu”. Talent młodego aktora regularnie można podziwiać w teatrze. Bielenia związany jest z krakowską Bagatelą. Na scenie debiutował w 1999 roku w przedstawieniu „Mały Książę”, które wystawiane było w białostockim Teatrze Dramatycznym. Teraz, w „Na granicy” czeka go aktorska konfrontacja na szczycie z samym Marcinem Dorocińskim.

d2ft386

„Byłem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu Marcina Dorocińskiego i jego natychmiastowego wejścia w temat. Przejście na ‘złą stronę mocy’ dokonało się błyskawicznie i nie wymagało jakiejś wielkiej przemiany. Odniosłem wrażenie, że to coś w nim głęboko drzemało i wystarczyło tylko rozdmuchać płomień. Jego bohater to Konrad – zwierzę, renegat, ogorzały facet z gór. Każdy z więziennych tatuaży na jego ciele ma znaczenie: krzyże, czy kobiece oczy na biodrach. Siłą takich ról – negatywnych bohaterów od „Człowieka z blizną” po „Taksówkarza”, jest niedopowiedzenie i nasz lęk wobec niewiadomej. Największym strachem jest, gdy nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Gdy nie mamy opcji przewidzenia ruchów przeciwnika. Sztandarowym przykładem jest film ‘Obcy – 8 pasażer Nostromo’. Podobnie jest w ‘Na granicy’. Jest suspens, jest groza i emocje, które będą iskrzyły na ekranie” – mówi Bielenia.

„Na granicy” opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię ojca (Chyra) i dwóch synów (Bielenia, Henriksen), którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć sobie relacje po niedawnej rodzinnej tragedii. Tajemniczy nieznajomy (Dorociński), pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej bazie, wciąga bohaterów w mroczny i niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości.

„Na granicy” to debiut fabularny Wojciecha Kasperskiego, wielokrotnie nagradzanego dokumentalisty, znanego m.in. z filmu „Nasiona”. Za zdjęcia odpowiada nominowany do Oscara Łukasz Żal („Ida”, „Joanna”). W pozostałych rolach występują Andrzej Grabowski, Janusz Chabior i Kuba Henriksen („Planeta singli”). Producentem filmu jest Marcin Wierzchosławski z Metro Films, który ma w dorobku m.in. polsko-francuskiego „Kreta” w reż. Rafaela Lewandowskiego.

"Na granicy" w kinach od 19 lutego 2016.

d2ft386
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ft386