Uprowadzenia, porwania czy zniknięcia dzieci elektryzują społeczeństwo na całej kuli ziemskiej. Bezbronne istoty, które powinny być chronione stają się ofiarami osób zaburzonych psychicznie bądź zorganizowanych grup, które czerpią korzyści z handlu ludźmi. Kino żywi się emocjami, dlatego też wielokrotnie wykorzystało motyw porwania w swoich fabularnych opowieściach. Oparte na faktach czy też całkowicie fikcyjne przyciągają uwagę, jak i wielkie hollywoodzkie nazwiska.
Handel
Alicja Bachleda-Córuś w amerykańskiej produkcji zrealizowanej na podstawie artykułu prasowego Petera Landsemana „The Girls Next Door” o handlu ludźmi i przymuszonej prostytucji.
To historia dzieci, a także kilku kobiet, które zostały uprowadzone na terenie Meksyku. Były gwałcone, a nawet sprzedawane pedofilom na specjalnych aukcjach internetowych. Veronica (Bachleda-Córuś) przyjeżdża z Polski do Meksyku, który ma być tylko jej przystankiem przed USA. To tam chce zamieszkać i sprowadzić swojego syna. Na miejscu zostaje uwięziona przez gang zajmujący się handlem żywym towarem.
3069 dni
Historia Nataschy Kampusch zelektryzowała cały świat. Austriaczka została porwana przez Wolfganga Přiklopila, który w latach 1998–2006 przetrzymywał ją i gwałcił w swoim domu na przedmieściach Wiednia.
Dziesięcioletnia Natascha szła do szkoły, kiedy obok niej zatrzymał się biały samochód. Kierowca, bezrobotny inżynier, wciągnął ją do środka i wywiózł na obrzeża miasta. Nigdy nie zgłosił się po okup. Nie wysunął żadnych żądań. Jego jedynym pragnieniem było, aby dziewczynka stała się jego wyłączną własnością na zawsze. Pod garażem przygotował piwnicę o wymiarach 2 na 3 metry. Właśnie tam Natascha spędziła 8 lat swojego życia.
Masz na imię Justine
Polsko-luksemburska produkcja, w której główną rolę zagrała Anna Cieślak. To opowieść o młodej dziewczynie, która marzy o ucieczce z małego miasteczka. Wraz ze swoim chłopakiem, który na stałe mieszka w Niemczech, wyrusza w drogę. Mariola jest niezwykle podekscytowana wizją wspólnej przyszłości na Zachodzie. Kiedy jednak docierają do Berlina, Artur decyduje, że przenocują u jego znajomej z Jugosławii. Nieoczekiwanie pojawia się trzech mężczyzn. Artur dostaje plik banknotów, a Mariola staje się Justine – ich nową prostytutką.
Uprowadzona
Liam Neeson zrobi wszystko, by odzyskać swoją córkę. „Uprowadzona” to film zrealizowany na podstawie scenariusza napisanego przez Luca Bessona, który opowiada o zdesperowanym ojcu. Bryan jest byłym agentem służby specjalnych. Ma 17-letnią córkę, która bardzo chce polecić do Europy. Nastolatka wyrusza do Paryża, gdzie niemal natychmiast zostaje porwana przez bezwzględny gang handlujący kobietami. Bryan znajduje się w Los Angeles, kiedy dowiaduje się o tragicznej sytuacji. Czas ucieka, a agent wykorzysta wszystkie swoje umiejętności, by ocalić ukochane dziecko.
Seria z Liamem Neesonem spotkała się z dobrym przyjęciem widowni, dzięki czemu doczekała się dwóch kontynuacji.
Oszukana
Clint Eastwood opowiada o niesamowitej sile matczynej miłości. „Oszukana” to film oparty na faktach, który otrzymał trzy oscarowe nominacje.
Angelina Jolie gra samotną matkę, Christine Collins, która wyjeżdża w poszukiwaniu pracy. Jest rok 1928, Los Angeles. Kobiecie nie jest łatwo samotnie wychowywać dziecko. Pewnego dnia jej synek po prostu znika. Pięć miesięcy później policja odnajduje dziecko i zwraca je zrozpaczonej matce. Ona jednak nie wierzy, że to jej syn. Rozpoczyna prowadzić samodzielne śledztwo. A jej działania odsłaniają kulisy skorumpowanego świata.
Pokój
Wstrząsająca opowieść o porwaniu młodej kobiety, która spędziła w zamknięciu kilka lat. W między czasie urodziła syna swojego oprawcy.
Nagrodzona Oscarem Brie Larson wcieliła się w postać Ma, która w małym pokoju zajmuje się swoim pięcioletnim synem Jackiem (fenomenalny debiut Jacoba Trembleya). Chłopiec myśli, że ta mała przestrzeń jest całym światem, a po drugiej stronie ściany znajduje się tylko pustka. Wkrótce Ma zaczyna obmyślać plan ucieczki. Lenny Abrahamson stworzył wzruszającą opowieść o woli przetrwania, sile walki i matczynym uczuciu, które dodaje skrzydeł w beznadziejnej sytuacji.
Okup
„Okup” to podobnie jak „Uprowadzona” dobrze poprowadzony thriller i kino akcji. Zdesperowany ojciec zrobi wszystko, by odzyskać swoje dziecko.
Tom Mullen (Mel Gibson) jest byłym wojskowym i właścicielem jednej z największych linii lotniczych. Pewnego dnia jego 9-letni syn Sean zostaje porwany przez bezwzględnych bandytów. Przestępcy żądają 2 milionów okupu, a Mullen otrzymuje czterdzieści osiem godzin na dostarczenie całej kwoty. Rozpoczyna się dramatyczna walka z czasem.
Wiem, że na imię mam Steven
„Wiem, że na imię mam Steven” to film oparty na prawdziwej historii. Sam Steven Stayner zaangażował się w realizację produkcji i wyłożył na nią 30 tys. dolarów.
Steven miał 7 lat, kiedy po prostu nie wrócił do domu ze szkoły. Został zabrany do samochodu przez Kennetha Parnella. Mężczyzna przekonał chłopca, że jego rodzina się wyprowadziła i od tego momentu to on jest jego prawnym opiekunem. Przez siedem lat Steven żył z okrutnym pedofilem. Po kilku latach Parnell porwał kolejnego chłopca. Nie podobało mu się, że Stayner zaczyna dojrzewać. Chłopiec postanowił uciec od oprawcy.
Gdzie jesteś, Amando
„Gdzie jesteś, Amando” to debiut reżyserski znanego aktora Bena Afflecka. Na ekranie pojawili się Casey Affleck, Ed Harris, Morgan Freeman i nominowana do Oscara Amy Ryan.
Film opowiada o zaginięciu czteroletniej Amandy McCready. Policja po długich poszukiwaniach daje za wygraną, ale zdesperowana ciotka i wuj zaginionej dziewczynki nie zamierzają się poddać. Zlecają zadanie odnalezienia dziecka dwójce młodych detektywów, Patrickowi Kenzie i Angie Genarro.Sprawą interesują się media, para tropicieli zaczyna więc współpracować z policją, z detektywem Remym Bressantem i kapitanem Jackiem Boylem, który stoi na czele wydziału do walki z przestępczością skierowaną przeciw dzieciom. Wkrótce wpadają na szokujący trop.
Plan lotu
Kyle Pratt (Jodie Foster) po tragicznej śmierci wraca z córką z Berlina do Nowego Jorku. W trakcie lotu niespodziewanie znika jej dziecko. Wydawałoby się, że taka sytuacja jest zupełnie niemożliwa w samolocie, tymczasem załoga twierdzi, że… Julii nigdy nie było na pokładzie. Obsługa, jak i pasażerowi twierdzą, że nigdy nie widzieli dziewczynki, a Kyle jest po prostu szalona. Jaka jest prawda? Czy zrozpaczona matka odzyska dziecko?
Głębia oceanu
Beth (Michelle Pfeiffer) jest szczęśliwą żoną i matką trójki dzieci. Pewnego dnia wyrusza na spotkanie klasowe po latach. W zatłoczonym holu hotelowym na moment znika jej w oczy najmłodszy syn. Chłopiec przepada bez wieści. Nikt nie może go znaleźć. Rozpoczynają poważne poszukiwania, a w śledztwo angażuje się energiczna pani detektyw (Whoopi Goldberg). Niestety prowadzona akcja nie przynosi rezultatów. Dziewięć lat później Beth spotyka dwunastoletniego chłopca, w którym rozpoznaje swojego syna. Czy to na pewno Ben?