Włos się jeży na głowie. Tylko dla widzów o mocnych nerwach
"Jeśli kino jest jak śnienie z otwartymi oczami, to horrory można postrzegać jako koszmary na jawie" – czytamy we wstępie zestawienia najlepszych horrorów wszech czasów przygotowanego przez "Variety". Dziennikarze najbardziej prestiżowego magazynu filmowego docenili w nim polskich twórców.
Być może większość horrorów to jedynie forma czasami dość ekstremalnej rozrywki, której jedynym celem jest zaskoczenie, przestraszenie, obrzydzenie, zszokowanie widza. Jednak te z wyższej półki stają się też okazją do bezpośredniej konfrontacji z naszymi świadomymi lub podświadomymi lękami. W tym, trochę pogardzanym przez niektórych widzów, gatunku filmowym nie brakuje wybitnych dzieł znakomitych reżyserów.
O tym, jak bardzo niektóre filmy grozy są cenione przez krytyków, świadczy chociażby fakt, że już trzeci raz z rzędu, w zestawieniu magazynu "MASSIVE Cinema", 60 recenzentów filmowych z brytyjskich gazet, magazynów filmowych i niezależnych krytyków uznało "Pod skórą" Jonathana Glazera za najlepszy brytyjski film XXI wieku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosemary's Baby (1968) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers
Strach na ekranie może przybierać każdą możliwą formę, czego najlepszym przykładem jest lista 100 najlepszych filmów grozy przygotowana przez magazyn "Variety". Za takie przerażające filmowe monstrum można nawet uznać pociąg, który bracia Lumiere pokazali w jednym ze swoich pierwszych filmów. Według legendy, gdy parowóz wjeżdżał na stację, pędząc w stronę kamery, widzowie uciekali sprzed ekranu.
Na liście 100 najlepszych horrorów wszech czasów zabrakło wprawdzie filmu braci Lumiera z 1896 roku zatytułowanego "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat", znajdziemy jednak produkcje z lat 20. ("Nosferatu – symfonia grozy", "Upiór w operze", "Gabinet doktora Caligari", "Szalony paź") czy z lat 30. ("Dracula", "Dziwolągi", "M jak Morderstwo", "Dr. Jekyll i Mr. Hyde").
Pośród najlepszych horrorów wszech czasów znalazły się też filmy polskich reżyserów. Licząc od tyłu listę otwiera "Wstręt" Romana Polańskiego z 1965 roku z Catherine Deneuve. Setne miejsce może dość odległe, ale to niejedyny film autora "Noża w wodzie" w zestawieniu. Na piątym miejscu sklasyfikowane zostało "Dziecko Rosemary" z 1968 roku z Mią Farrow i Johnem Cassavetesem. Na liście "Variety" (na 67. pozycji) znajduje się także film Andrzeja Żuławskiego "Opętanie" z Isabelle Adjani i Samem Neillem.
Poniżej czołowa dziesiątkę najlepszych horrorów wszech czasów magazynu "Variety". Na końcu listy czeka nas duża niespodzianka.
10. "Carrie" (1976)
9. "Salo, czyli 120 dni Sodomy" (1975)
8. "Frankenstein" (1931)
7. "Gra wstępna" (1999)
6. "Noc żywych trupów" (1968)
5. "Dziecko Rosemary" (1968)
4. "Szczęki" (1975)
3. "Psychoza" (1960)
2. "Egzorcysta" (1973)
1. "Teksańska masakra piłą mechaniczną" (1974)
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o hitowej polskiej komedii "Rozwodnicy" na Netfliksie, zastanawiamy się, czy Demi Moore dostanie Oscara, czy Złotą Malinę za "Substancję" i zdradzamy, co dzieje się na planach filmów i seriali. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: