Najlepsze melodramaty - TOP 10
19.02.2016 | aktual.: 29.03.2017 10:42
Melodramaty to filmy, które najczęściej widzowie kojarzą z tzw. wyciskaczami łez. Przesadna patetyczność, wzruszająca muzyka oraz historie trudnych romansów – elementy te pojawiają się chyba w każdej produkcji tego typu. Melodramaty, choć oparte na podobnych schematach, od lat cieszą się jednak sporą popularnością, a wiele z nich wpisało się do kanonu największych arcydzieł kinematografii.
Melodramaty to filmy, które najczęściej widzowie kojarzą z tzw. wyciskaczami łez. Przesadna patetyczność, wzruszająca muzyka oraz historie trudnych romansów – elementy te pojawiają się chyba w każdej produkcji tego typu. Melodramaty, choć oparte na podobnych schematach, od lat cieszą się jednak sporą popularnością, a wiele z nich wpisało się do kanonu największych arcydzieł kinematografii.
Z okazji polskiej premiery nominowanego do Oscara filmu „Brooklyn" w reżyserii Johna Crowleya, postanowiliśmy przyjrzeć się najlepszym melodramatom w całej historii kina. Oto zestawienie dziesięciu ponadczasowych tytułów, które potrafią wzruszyć każdego. Już teraz lepiej przygotować sobie paczkę chusteczek! Zapraszamy na subiektywny ranking „Najlepsze melodramaty – TOP10”.
Angielski pacjent
Miejsce dziesiąte naszego zestawienia najlepszych melodramatów wszech czasów przypadło „Angielskiemu pacjentowi" Anthony’ego Minghelli. Nagrodzona aż dziewięcioma Oscarami ekranizacja powieści Michaela Ondaatjego to niezwykle przejmująca i pełna zwrotów akcji opowieść o sile wyjątkowej miłości. W rolach głównych filmu wystąpili Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe i Kristin Scott Thomas.
Akcja „Angielskiego pacjenta” rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w roku 1943 podczas walk w północnej Afryce zostaje zestrzelony sportowy samolot. Pilot maszyny z poważnymi poparzeniami całego ciała trafia do włoskiego szpitala polowego, w którym opiekuje się nim kanadyjska sanitariuszka – Hana. Po katastrofie mężczyzna nie pamięta swojego imienia, ani swojej przeszłości. Pielęgniarka znajduje przy nim osobiste zapiski oraz listy, dzięki którym poznaje historię życia pilota. Okazuje się nim być badacz hrabia László de Almásy, który przed wojną uwikłał się w gorący i namiętny romans z żoną swojego kolegi. Ich miłość przysporzyła bohaterom jednak wiele problemów.
Tajemnica Brokeback Mountain
W gronie najlepszych melodramatów w historii kina postanowiliśmy umieścić słynny film Anga Lee - „Tajemnica Brokeback Mountain". Głośny obraz przedstawiający historię homoseksualnego romansu dwóch kowbojów, to doskonale zrealizowana produkcja ze świetnie zarysowanymi postaciami, wzruszającą muzyką, aktorstwem najlepszej jakości oraz prawdziwymi emocjami. Film zgarnął wiele prestiżowych nagród, w tym trzy Oscary i cztery Złote Globy. Warto również nadmienić, że pocałunek zagrany przez Heatha Ledgera i Jake’a Gyllenhaala otrzymał specjalną nagrodę MTV Movie Awards, a serwis lovefilm.com uznał go nawet za najlepszy filmowy pocałunek w historii kina!
Głównymi bohaterami „Tajemnicy Brokeback Mountain” jest dwóch młodych mężczyzn - Ennis Del Mar i Jack Twist. Zatrudniają się oni dorywczo jako pasterze na tytułowym Brokeback Mountain. Ennis to skryty i twardy mężczyzna, który potrzebuje pieniędzy na organizację ślubu z ukochaną. Jack natomiast jest typem romantyka skonfliktowanym z bogatym ojcem. W trakcie wykonywania zlecenia bohaterowie zaprzyjaźniają się ze sobą, a następnie nawiązują płomienny romans. Gdy ich praca dobiega końca, mężczyźni starają się wrócić do dawnego życia, skrywając wydarzenia z Brokeback w tajemnicy. Zrodzone między nimi uczucie nie da jednak o sobie zbyt szybko zapomnieć.
Love Story
W zestawieniu najlepszych melodramatów wszech czasów nie mogło oczywiście zabraknąć kultowego „Love Story", przy którym łzami wzruszenia zalewali się wszyscy widzowie dorastający na początku lat 70. Film Arthura Hillera to już prawdziwy klasyk wśród produkcji opowiadających o nieszczęśliwej miłości. Obraz na swoim koncie ma kilka prestiżowych nagród – m.in. Oscara za najlepszą muzykę oryginalną oraz pięć Złotych Globów.
Oparte na powieści Francisa Laia „Love Story” opowiada historię romansu dwójki młodych kochanków, którzy wbrew woli rodziców postanawiają wieść wspólne życie. Pochodzący z zamożnej rodziny Oliver (Ryan O’Neal)
zakochuje się w studentce muzyki i córce piekarza – Jenny (Ali MacGraw)
. Bohaterowie szybko decydują się na ślub. Nie podoba się to jednak ojcu Olivera, który nie zgadza się na związek syna z ubogą Ali. Chłopak zrywa kontakty ze swoją rodziną i żeni się z ukochaną. Początkowo wszystko układa się po myśli młodego małżeństwa, jednak z czasem sielankę przerywa niespodziewana tragedia.
Titanic
Siódma lokata rankingu „Najlepsze melodramaty – TOP 10” przypadła ponadczasowemu „Titanicowi" w reżyserii Jamesa Camerona. Drugi najbardziej dochodowy film w historii kina jest obrazem, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Osadzony na najsłynniejszym transatlantyku romans między bogatą arystokratką i biednym emigrantem skradł serca miliardom widzów na całym świecie. Obojętni na film nie pozostali również członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej, którzy przyznali produkcji jedenaście Oscarów!
Kwiecień 1912 roku. Na pokładzie luksusowego statku pasażerskiego, płynącego z Anglii do Stanów Zjednoczonych, znajduje się 17-letnia arystokratka Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet)
wraz ze swoim narzeczonym Caledonem Hockleyem (Billy Zane)
. Tym samym transatlantykiem podróżuje ubogi pasażer trzeciej klasy - Jack Dawson (Leonardo DiCaprio)
, który w trakcie rejsu ratuje w Rose przed samobójczą śmiercią. Wydarzenie to staje się początkiem namiętnego romansu dwójki bohaterów. Ich uczucie zostanie wystawione na próbę, gdy potężny statek zderzy się z górą lodową.
Pożegnanie z Afryką
Kolejnym tytułem w zestawieniu najwspanialszych melodramatów w historii kina jest „Pożegnanie z Afryką" Sydneya Pollacka. W rolach głównych wystąpili Robert Redford i Meryl Streep. Film nagrodzono m.in. siedmioma Oscarami i trzema Złotymi Globami.
Akcja „Pożegnania z Afryką” rozgrywa się w roku 1914. Duńska pisarka Karen wychodzi za mąż za barona Brora Blixena. Para wyjeżdża do Afryki, gdzie ma zamiar założyć plantację kawy. Niewierność Blixena doprowadza z czasem do rozpadu małżeństwa. Karen nie opuszcza jednak Afryki i nadal prowadzi plantację. Z czasem w jej życiu pojawia się niejaki Denys Finch, z którym bohaterka wda się w pełen namiętności romans.
Co się wydarzyło w Madison County
Dokładnie na półmetku rankingu „Najlepsze melodramaty – TOP 10” znalazł się film Clinta Eastwooda - „Co się wydarzyło w Madison County". Oparta na powieści Roberta Jamesa Wallera miłosna opowieść skutecznie rozczuliła nawet najmniej wrażliwych widzów. W rolach głównych wystąpili Meryl Streep i sam reżyser obrazu.
Jesienią 1965 roku fotograf Robert Kincaid dostaje zlecenie wykonania zdjęć mostów Roseman i Holliwell. Mężczyzna w drodze do interesujących go obiektów gubi się. Bohater postanawia poprosić kogoś miejscowego o pomoc. W tym celu zatrzymuje się na pobliskiej farmie. Na niej Robert spotyka Francescę – samotną żonę i matkę. Kobieta przebywa na posiadłości sama, ponieważ jej mąż i dzieci wyjechali na kilka dni na targi. Odwiedziny tajemniczego i przystojnego mężczyzny stają się dla kobiety początkiem wyjątkowego zauroczenia. W kilka dni niewinna znajomość dwojga bohaterów przeradza się w gorące uczucie.
Miasto Aniołów
Wśród najlepszych w naszej opinii melodramatów znalazło się również „Miasto Aniołów" w reżyserii Brada Silberlinga. Obraz ten to piękna i przejmująca historia, której zakończenie mimowolnie powoduje pojawienie się łez w oczach widzów. Niezapomniany duet aktorski w tym filmie stworzyli Nicolas Cage i Meg Ryan.
W Los Angeles nikt nie zdaje sobie sprawy, że mieszkańcom na każdym kroku towarzyszą niewidzialne anioły. Wśród nich znajduje się Seth, który pewnego razu mocno przejmuje się losem młodej uzdolnionej lekarki – Maggie. Kobieta właśnie straciła na stole operacyjnym pacjenta i nie potrafi się z tym pogodzić. Seth jest zauroczony lekarką. Z czasem anioł rozumie, że zakochał się w Maggie i postanawia się jej ujawnić. Znajomość między dwojgiem bohaterów szybko przeradza się w prawdziwe uczucie. Seth musi zadecydować, czy dla miłości zrezygnuje ze swojej nieśmiertelności.
Pamiętnik
„Pamiętnik" Nicka Cassavetesa to bezapelacyjnie jeden z najlepszych melodramatów w historii kina. Gdy wydawało się, że tematyka zakazanej miłości nie może już zaskoczyć współczesnych widzów, film ten udowodnił, że tego typu historie wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. W rolach głównych Ryan Gosling oraz Rachel McAdams.
„Pamiętnik” to opowieść o Noahu i Allie, których wakacyjne zauroczenie szybko przeradza się w pełną pasji i pożądania miłość. Na drodze do szczęścia młodych stają jednak rodzice dziewczyny, którzy nie widzą w Noahu odpowiedniego kandydata na męża. Kilka lat później Allie przygotowuje się do ślubu z innym mężczyzną. Przez przypadek dowiaduje się o tym Noah. Dawni kochankowie spotykają się ze sobą, a uczucie między nimi odżywa. Czy Allie zerwie zaręczyny i postanowi wrócić do swojej jedynej miłości?
Casablanca
Na miejscu drugim w rankingu najwspanialszych melodramatów znalazła się „Casablanca" w reżyserii Michaela Curtiza. Doskonały film oparty na sztukach Murraya Burnetta i Joana Alisona już od ponad siedemdziesięciu lat doprowadza do łez fanów sztuki kinematografii. Doskonałe aktorstwo, genialne dialogi oraz niepodrabialna fabuła – klasyk, którego po prostu nie można nie znać.
Nagrodzony trzema Oscarami film przedstawia losy Ricka (Humphrey Bogart)
– właściciela nocnego lokalu znajdującego się w ogarniętej wojną Casablance. Pewnego razu w progi jego klubu wita dawna miłość - Ilsa Lund (Ingrid Bergman)
. W przeszłości dwójka bohaterów planowała wspólną ucieczkę do Paryża, jednak kobieta nie zjawiła się w umówionym wcześniej miejscu. Teraz Ilsa jest żoną Victora Laszlo (Paul Henreid) – czechosłowackiego przywódcy ruchu oporu i uciekiniera z obozu koncentracyjnego. Spotkanie byłych kochanków na nowo rodzi między nimi uczucie.
Przeminęło z wiatrem
„Przeminęło z wiatrem" to produkcja, którą należy uznać za kwintesencję gatunku melodramatu. Nieśmiertelny obraz George’a Cukora, Sama Wooda i Victora Fleminga nawet dziś rzuca na kolana swoim rozmachem. Jeden z najbardziej romantycznych, wzruszających i dochodowych filmów (ponad 400 milionów dolarów przychodu) w historii kina musiał zająć pierwsze miejsce w niniejszym zestawieniu.
Obsypana ośmioma Oscarami ekranizacja powieści Margaret Mitchell opowiada historię pięknej Scarlett O’Hary (Vivien Leigh). Dziewczyna jest córką słynnego plantatora z południa, która cieszy się zainteresowaniem wielu okolicznych mężczyzn. Scarlett podkochuje się skrycie jednak w Ashleyu Wilkesie (Leslie Howard). Ten jednak postanawia ożenić się z inną kobietą, co mocno rozczarowuje główną bohaterkę. Dziewczyna w akcie złości decyduje się na ślub z Karolem Hamiltonem (Rand Brooks). Ich związek nie trwa jednak długo, ponieważ mąż Scarlett umiera. Już jako wdowa bohaterka spotyka na swojej drodze porywczego Rhetta Butlera (Clark Gable), który na zawsze odmieni jej życie.
W. Chentkiewicz