Najlepsze premiery kinowe lutego 2013
Tego nie wolno przegapić!
Dla polskich kinomanów luty 2013 może okazać się jednym z najciekawszych miesięcy w roku. Repertuarowe plany zaskakują pod względem różnorodności. Na dużym ekranie pojawią się zdobywcy największej ilości nominacji do tegorocznych Oscarów, dawno oczekiwane kontynuacje megahitów, lekka komercja, uznane produkcje festiwalowe, filmy polskie, europejskie i amerykańskie.
Przedstawiamy zestawienie 14 najciekawszych premier kinowych lutego. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno fani komedii jak i horroru, thrillera, kina akcji, dramatu oraz wybitnego dokumentu. Świetni reżyserzy udowodnią, że stać ich na jeszcze więcej, zaś niezmordowani gwiazdorzy pokażą, że chociaż dawno już wyłysieli, żaden młodzik nie może się z nimi równać. Koniecznie sprawdźcie, jakich filmów nie wolno przegapić!
''Gangster Squad. Pogromcy mafii''
Premiera 01 lutego
„Gangster Squad“ to amerykański dramat kryminalny wyprodukowany przez wytwórnię Warner Bros.
Film jest adaptacją serii artykułów Paula Liebermana, "Tales from the Gangster Squad", publikowanych na łamach "Los Angeles Times". Dziennikarski cykl opisuje historię tajnego oddziału policji, który w latach 40. XX wieku podążał tropem "żydowskiej mafii" oraz stojącego na jej czele Mickeya Cohena. Cohen rozpoczynał przestępczą karierę jako członek gangu Ala Capone.
Rolę Cohena zagrał Sean Penn. W członków tajnego oddziału policji wcielili się Josh Brolin, Ryan Gosling, Anthony Mackie i Giovanni Ribisi. Sullivan Stapleton zagrał policyjnego informatora oraz przyjaciela z dzieciństwa postaci odtwarzanej przez Goslinga.
''Pan Lazhar''
Premiera 01 lutego
Bachir Lazhar, imigrant z Algierii, zostaje zatrudniony w szkole podstawowej w ramach zastępstwa za tragicznie zmarłego nauczyciela. W szkole zajętej leczeniem traumy po stracie pedagoga, nikt tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z bolesnej przeszłości Lazhara, ani tego, że może być on w każdej chwili deportowany.
Adaptacja sztuki Evelyne de la Cheneliere jest zapisem starcia dwóch skrajnie odległych światów oraz potęgi wyrażania własnych myśli.
''Drogówka''
Premiera 01 lutego
"Drogówka" to historia siedmiu policjantów, których poza pracą łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy. Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich.
O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król (Bartek Topa). Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.
href="http://film.wp.pl/drogowka-recenzja-i-wywiady-z-tworcami-bartek-topa-krolem-polskiego-ekranu-wideo-6023781907985537a">Przeczytaj naszą recenzję "Drogówki" i obejrzyj wywiady z jej twórcami >>>Przeczytaj naszą recenzję "Drogówki" i obejrzyj wywiady z jej twórcami >>>
''Lincoln''
Premiera 01 lutego
„Lincoln” to amerykański film biograficzny w reżyserii Stevena Spielberga. Zdjęcia do produkcji wykonał Janusz Kamiński, polski operator filmowy i reżyser, dwukrotny laureat Oscara. Film został nominowany do Oscarów 2013 w 12 kategoriach.
"Lincoln" przedstawia historię burzliwego życia Abrahama Lincolna, prezydenta Stanów Zjednoczonych w okresie wojny secesyjnej, która zadecydowała o losach świata. Fabuła koncentruje się na sporze, jaki Abraham Lincoln toczył z jednym z wpływowych ludzi ze swojej administracji.
W tytułowej roli wystąpił dwukrotny laureat Oscara Daniel Day-Lewis.
''Movie 43''
Premiera 08 lutego 2013
“Movie 43” to amerykańska komedia wyprodukowana w 2012 roku, wyreżyserowana przez rekordową ilość reżyserów. Film składa się z dwudziestu pięciu krótszych opowieści.
Jednej z nowel opowiada o dwóch najlepszych kumplach, których przyjaźń zostaje wystawiona na próbę z powodu dziewczyny. Konflikt załagodzić może tylko agresywny, rozmiłowany w przemocy karzeł...
W „Movie 43” wielkie gwiazdy Hollywood – Kate Winslet, Hugh Jackman, Halle Berry, Naomi Watts, Richard Gere, Elizabeth Banks, Gerard Butler, Emma Stone, Kevin Spacey, Uma Thurman, Terrence Howard i dziesiątki innych – obnażają swoje prawdziwe oblicza, nie próbując się powstrzymywać przed absurdalnym, niedorzecznym, kontrowersyjnym, przekraczającym wiele granic humorem.
''Poradnik pozytywnego myślenia''
Premiera 08 lutego
Film "Poradnik pozytywnego myślenia" przedstawia historię Pata Peoplesa (w tej roli Bradley Cooper), nauczyciela, który w wyniku załamania nerwowego trafia na leczenie do szpitala dla psychicznie chorych.
Po opuszczeniu kliniki wprowadza się ponownie do domu rodziców, gdzie opiekuje się nim matka. Pat robi wszystko, aby odzyskać dawne życie. Traf chce, że na jego drodze staje pewna szalona sąsiadka (Jennifer Lawrence), która ma za sobą podobnie trudne przejścia i z którą Pat szybko się zaprzyjaźnia.
W filmie występują także Robert De Niro, Julia Stiles, Chris Tucker i Jacki Weaver.
''Wróg numer jeden''
Premiera 08 lutego
„Wróg numer jeden” (ang. Zero Dark Thirty) to amerykański thriller w reżyserii Kathryn Bigelow (nagrodzonej Oscarem za film „The Hurt Locker”).
"Wróg numer jeden” to prawdziwa historia schwytania Osamy bin Ladena, czyli opowieść o największym polowaniu w dziejach ludzkości.
Osama bin Laden był najbardziej poszukiwanym człowiekiem na świecie. Polowały na niego setki agentów wielu tajnych służb. Wydawało się, że jest nieuchwytny.
Jednak dzięki uporowi i zdecydowaniu młodej agentki CIA niemożliwe stało się faktem. Grupa najlepiej wyszkolonych amerykańskich marines wytropiła kryjówkę najgroźniejszego terrorysty wszech czasów. I w końcu padł rozkaz: zlikwidować…
Obraz otrzymał 5 nominacji do Oscara, w tym w kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsza aktorka pierwszoplanowa.
''Swing''
Premiera: 14 lutego 2013
"Swing" to szalona komedia pomyłek w reżyserii Abelarda Gizy. Kim jest Giza? To reżyser, scenarzysta, aktor i przede wszystkim komik. Szerokiej publiczności znany jest głównie dzięki występom w kabarecie Limo.
W "Swingu" kłamstwo goni kłamstwo, a spirala nieporozumień nakręca się do granic wytrzymałości, co powoduje całą masę śmiesznych sytuacji.
''Szklana pułapka 5''
Premiera: 14 lutego
"Szklana pułapka 5" opowie o relacji John McClane z jego dorosłym synem, Jackiem. Panowie po raz pierwszy spotkają się w Moskwie. Jack okaże się być również twardym facetem, co ojciec.
John McClane (Bruce Willis) udaje się do Moskwy, by nakłonić tamtejszych funkcjonariuszy policji do wypuszczenia z aresztu jego syna. Jednak kiedy główny bohater dociera na miejsce, okazuje się, że okoliczności uwięzienia Johna McClane Jr. nie są takie, jak początkowo przypuszczał. W całą sprawę zamieszani są zagrażający światu terroryści.
To już piąta odsłona przygód nowojorskiego policjanta Johna McClane'a. Poprzednie części to: „Szklana pułapka” (1988), „Szklana pułapka 2” (1990), „Szklana pułapka 3” (1995), „Szklana pułapka 4.0” (2007).
''Syberiada polska''
Premiera: 22 lutego
W jednej z największych produkcji historycznych ostatnich lat twórca „Piłkarskiego pokera”, Janusz Zaorski, po raz pierwszy w polskim kinie przywołuje na ekran dramatyczną historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię.
Widzowie poznają losy przesiedlonych z perspektywy młodego Staszka Doliny (Paweł Krucz, odkryty przez Witolda Leszczyńskiego w „Requiem”), który trafia na Syberię wraz z ojcem (niezapomniany odtwórca roli Jerzego Popiełuszki, uhonorowany Polską Nagrodą Filmową za rolę w filmie „Chrzest” Adam Woronowicz), matką (nagrodzona Orłem za rolę w dramacie „Joanna“ Urszula Grabowska) i młodszym bratem (Marcin Walewski, laureat nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za debiut aktorski w filmach „Wenecja“ i „Trzy minuty“).
Sześcioletnia odyseja w skrajnych warunkach naturalnych, bezustanna walka o przetrwanie w obliczu inwigilacji NKWD i szerzących się chorób zmuszą go do przewartościowania swojego życia i szybszego dorośnięcia.
''Lot''
Premiera 22 lutego
„Lot” (ang. Flight) to amerykański film w reżyserii Roberta Zemeckisa. Produkcja jest historią pilota (Denzel Washington) samolotu pasażerskiego, któremu udało się bezpiecznie wylądować uszkodzoną maszyną. Mężczyzna zostaje obwołany bohaterem. Gdy okoliczności zdarzenia zostają bliżej zbadane, okazuje się, że pilot wcale nie jest tak bohaterski, jak mogłoby się wydawać.
Okazuje się, że w momencie podejmowania kluczowych decyzji bohater był pod wpływem narkotyków i alkoholu. Fakt ten nie zostaje podany do wiadomości publicznej.
Pilot zaczyna zmagania z własnym sumieniem. W filmie „Lot” w roli głównej występuje Denzel Washington.
''Mama''
Premiera 22 lutego
"Mama" to thriller opowiadający historię dwóch dziewczynek, które zaginęły w lesie w dniu śmierci rodziców. Kiedy po kilku latach dzieci zostają odnalezione i starają się zacząć nowe życie, odkrywają, że każdej nocy ktoś lub coś próbuje nimi zawładnąć.
Pewnego dnia siostry Victoria i Lilly znikają bez śladu, a ich wujek Lucas wraz z narzeczoną Annabel, poświęcają cały swój czas na poszukiwania. Kiedy, po 5 latach, dzieci zostają odnalezione żywe w zniszczonej chacie, Lucasa i Annabel zaczyna dręczyć pytanie, czy dziewczynki na pewno są jedynymi gośćmi, których przyjęli pod swój dach.
Annabel starając się wprowadzić dziewczynki w normalne życie, zaczyna być coraz bardziej przekonana o obecności w swoim domu czegoś złego. Czy dziewczynki doświadczają traumy, czy może nawiedza je duch? Jak kilkuletnie dzieci mogły same przeżyć tyle lat?
''Last Minute''
Premiera 22 lutego
"Last Minute" to pełna humoru sytuacyjnego komedia adresowana do całej rodziny.
Tomek, samotny ojciec (Wojciech Mecwaldowski) wraz z dwójką dzieci (Klaudia Halejcio, Olaf Marchwicki) i swoją mamą (Aldona Jankowska) wygrywają w konkursie radiowym wycieczkę last minute do gorącego kraju.
Na miejscu Tomek spotyka miłość ze szkolnych lat, Natalię (Anna Szarek), która dziś jest gwiazdą telewizji. U jej boku jest z pozoru chodzący ideał faceta (Bartosz Świderski), ale jak się okazuje stara miłość nie rdzewieje. Rodzina sądzi, że przeżyje wakacje marzeń. Egipt w okresie Świąt Bożego Narodzenia przynosi im jednak serię niefortunnych zdarzeń. Problemy narastają piramidalnie już od pierwszego dnia pobytu w kurorcie.
Zagubione bagaże, zakwaterowanie w pokoju z łóżeczkami dla niemowlaków i działające wybiórczo all inclusive to dopiero początek. Rodzina szybko przekonuje się się, że uratować ich może tylko wspólne działanie. Wyobraźnia i pomysłowość bohaterów zaskakuje nawet ich samych...
''Sugar man''
Premiera 22 lutego
"Sugar Man" to laureat Nagrody Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles i Melbourne. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał.
"Sugar Man" to uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu.
Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu.
Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki. W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presley'a i Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz nigdy się o tym nie dowiedział.
Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem.
(mn/gk)