Trwa ładowanie...

Nie żyje aktor i kompozytor Marek Wysocki

Zmarł Marek Wysocki - aktor, kompozytor i pilot. Znany był m.in. z roli Pana Samochodzika w ekranizacji książki Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i praskie tajemnice". Marek Wysocki, laureat nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego i Złotego Ekranu w maju skończył 61 lat. O śmierci poinformowała rodzina artysty.

Share
Nie żyje aktor i kompozytor Marek WysockiŹródło: East News
d41jpbb

Aktor odszedł 14 lipca o godzinie 5:30. Był mężem i ojcem dwójki dzieci. Przyczyna śmieci nie została podana. Urodził się 15 maja 1956 r. Przed kamerą zadebiutował 24 lata później w filmie "Ciosy". W kolejnych latach zagrał kilka głównych ról filmowych, m.in. w "Ultimatum", "Haracz szarego dnia" czy wspomnianym wcześniej "Panu Samochodziku i praskich tajemnicach". Ostatnim filmem z jego udziałem był "Ryś" (reż. Stanisław Tym) z 2007 roku.

W latach 90. Wysocki dał się poznać jako kompozytor piosenek dla dzieci oraz twórca kultowego "Tik-Taka". Artysta był również związany ze stołecznymi teatrami – Narodowym i Syreną. Był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Musicalowej im. George'a Gershwina organizowanego w Ząbkach. Z miastem tym związał się jako działacz kulturalny i konferansjer. Tworzył tam również radio "Ząbki".

W swojej karierze Marek Wysocki pełnił także rolę prezesem Polskich Festiwali SA oraz był założycielem i wieloletnim dziekanem Wydziału Aktorskiego w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. Minister Kultury Kazimierz Dejmek odznaczył go medalem "Za zasługi dla kultury polskiej" zaś Kapituła Akademii Polskiego Sukcesu przyznała mu dwukrotnie Srebrnego Asa Sukcesu.

d41jpbb

Był dyrektorem artystycznym Teatru Equus w Zielonce, dyrektorem Instytutu Sztuki Aktorskiej w Mistrzowskiej Szkole Technik Aktorskich Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej. W 1997 r. nominowano go do amerykańskiej nagrody World Championship za najlepsze widowisko telewizyjne w Tunezji.

W latach 70. tworzył Ogólnopolski Festiwal Piosenki Międzywojennej Orchidea w Wołominie. W tej samej dekadzie pracował jako II pilot w PLL LOT. Był również asystentem Adama Hanuszkiewicza.

Znani Polacy, którzy odeszli:

d41jpbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41jpbb
d41jpbb