Niewinna operacja niemal zrujnowała jej życie. Jamie Lee Curtis walczyła z nałogiem 17 lat

Niewinna operacja niemal zrujnowała jej życie. Jamie Lee Curtis walczyła z nałogiem 17 lat
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Córka hollywoodzkich gwiazd niezbyt długo wahała się, czy powinna podążyć śladem swoich sławnych rodziców. Debiutancka rola w kultowym horrorze "Halloween" przyniosła jej nie tylko sławę, ale i tytuł "scream queen". Dalej były kolejne głośne role i lata walki z wyniszczającym nałogiem.

Jamie Lee Curtis, 22 listopada obchodząca 59. urodziny, narzekać na swoją karierę nie może. O ile, oczywiście, znajdzie na nią czas – prywatnie "królowa krzyku" jest żoną barona, z którym wychowuje dwoje adoptowanych dzieci, a w wolnych chwilach zajmuje się pisaniem książek dla najmłodszych.

Curtis działa również aktywnie w kampaniach antynarkotykowych, po tym, jak jej samej udało się wygrać walkę z uzależnieniem. Jakiś czas temu na swoim blogu, odnosząc się do doniesień "The New York Timesa" w sprawie śmierci Prince’a (więcej tutaj), Curtis postanowiła opowiedzieć o niechlubnym rozdziale swojego życia.

1 / 6

Ojca znała z ekranu

Obraz
© Getty Images

Urodziła się w Kalifornii jako córka Tony'ego Curtisa, słynnego hollywoodzkiego amanta, znanego między innymi z komedii "Pół żartem, pół serio", i Janet Leigh, gwiazdy "Psychozy".

Jej rodzice rozwiedli się zaledwie cztery lata po jej narodzinach, w 1962 r.

Choć Curtis (na zdjęciu pierwsza po prawej) nieraz zapewniała, że jest dumna ze swojego ojca i jego osiągnięć, dodawała również, że tak naprawdę nie był zainteresowany "byciem tatą" i nigdy nie nawiązali ze sobą prawdziwej, rodzinnej więzi.

2 / 6

Głośny debiut

Obraz
© Materiały prasowe

Początkowo Curtis nie planowała zostać aktorką, zaczęła nawet studia na uniwersytecie w Kalifornii, po których zamierzała zostać pracownikiem socjalnym. Jednak uległa presji - opuściła uczelnię po zaledwie jednym semestrze i na dobre zaangażowała się w granie.

Zadebiutowała na ekranie w 1978 r., otrzymując główną rolę w "Halloween" Johna Carpentera. Niespodziewanie film okazał się prawdziwym przebojem, początkująca aktorka stała się ulubienicą fanów horroru i zdobyła ogromną popularność.

3 / 6

Królowa horrorów

Obraz
© Getty Images

- Pamiętam, jak John Carpenter dał mi tylko jedną reżyserską wskazówkę: "Chcę, żeby ludzie uwierzyli, że oglądają na ekranie prawdziwą osobę" - mówiła w jednym z wywiadów, dodając, że właśnie ta rada ukształtowała ją jako aktorkę.

Dwa lata później zagrała w trzech kolejnych horrorach: niskobudżetowym i niezbyt dobrze przyjętym "Balu maturalnym", zmiażdżonym przez krytykę "Terrorze w pociągu" i, ponownie u Carpentera, w zbierającej mieszane recenzje, choć ściągającej do kina tłumy, "Mgle".

4 / 6

Wielki powrót

Obraz
© Materiały prasowe

Ale nawet negatywne recenzje nie zniechęciły Curtis do gry – powróciła w sequelu "Halloween II" - choć miały chyba wpływ na jej kolejne decyzje zawodowe.

Wkrótce uznała, że czas zmienić swoje aktorskie emploi i dwa lata później, na jakiś czas porzucając horrory, zagrała w komedii "Nieoczekiwana zmiana miejsc".

Decyzja okazała się słuszna i za swój występ Curtis otrzymała nagrodę BAFTA. Potem była "Rybka zwana Wandą", "Moja dziewczyna", "Prawdziwe kłamstwa", a po 20 latach aktorka wróciła do grania Laurie Strode w wyczekiwanym przez fanów "Halloween - 20 lat później".

5 / 6

17-letnia walka z nałogiem

Obraz
© Getty Images

Nie zawsze jednak wszystko szło po jej myśli. W latach 80. Curtis, przewrażliwiona na punkcie swojego wyglądu, po raz pierwszy oddała się w ręce chirurga plastycznego – i długo miała żałować tej decyzji.

Jak sama przyznaje, ból po kilku, zdawałoby się rutynowych, zabiegach kosmetycznych był tak intensywny, że zaczęła masowo zażywać leki.

- Dzięki "New York Timesowi" już praktycznie na sto procent wiemy, że Prince był uzależniony. Ja też byłam - czytamy w jej wpisie, który pojawił się po śmierci piosenkarza.

- *Mogę nazwać się prawdziwą szczęściarą, że w porę wyleczono mnie z uzależnienia od opiatów, w którym tkwiłam przez ponad 17 lat *- pisała aktorka, dodając, że środkami przeciwbólowymi, które brała w wielkich ilościach, chciała zagłuszyć ból zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

W swoim wpisie Curtis zaapelowała także do rodzin i bliskich osób uzależnionych o wyrozumiałość, miłość i wsparcie.

6 / 6

Ślub z baronem

Obraz
© East News

Dopiero w 1999 r. walka z uzależnieniem przyniosła efekt. Wtedy też Curtis wreszcie pozbyła się kompleksów i zaczęła akceptować swoje ciało. Od tamtej pory aktorka angażuje się w akcje charytatywne i wspiera kampanie leczące uzależnienia.

Na początku lat 80. Curtis zaręczyła się z J. Michaelem Rivą, wnukiem Marleny Dietrich, ale nigdy nie doszło do małżeństwa. 18 grudnia 1984 r. aktorka poślubiła za to Christophera Guesta, 5. Barona Haden-Guest, stając się tym samym Lady Haden-Guest. Para adoptowała dwoje dzieci, Annę i Thomasa.

Od tamtej pory Curtis karierę dzieli między dom a plan filmowy. Choć obecnie coraz rzadziej pojawia się na ekranie w rolach pierwszoplanowych, a w dodatku odkryła, że ogromną radość sprawia jej pisanie książek dla dzieci, nie ma zamiaru rezygnować z aktorstwa.

Ostatnio mogliśmy oglądać ją w serialu "Scream Queens", a w przyszłym roku swoją premierę ma mieć kolejny remake "Halloween", tym razem z jej udziałem.

Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)