"Obcy" - wszystkie części po kolei. Przypominamy klasykę kina sci‑fi

Filmowa seria "Obcy" zyskała miano kultowej. Fani trzymających w napięciu produkcji sci-fi nie mają wątpliwości, że saga ta wyznaczyła zupełnie nowe standardy gatunku.

"Obcy" - wszystkie części po kolei. Przypominamy klasykę kina sci-fi
Źródło zdjęć: © materiał prasowy/Megafon.pl

Trudno uwierzyć, że seria filmów o "Obcym" liczy już sobie 38 lat. To właśnie w 1979 roku Ridley Scott po raz pierwszy zaprezentował szerokiej publiczności jeżącą włosy na głowie historię Ellen Ripley walczącej z bliżej nieokreśloną formą życia na obcej planecie. Od tego momentu gatunek sci-fi przybrał zupełnie innego charakteru, a samo kino zmieniło się wręcz nie do poznania. Na przestrzeni lat ewoluowała również sama saga. Za "Obcego" zabierali się bowiem kolejni reżyserzy, którzy mieli swoje wizje poprowadzenia historii. Uniwersum doczekało się też komiksowego uzupełnienia, kilku gier komputerowych oraz milionów fanów.

Miłośnicy "Obcego" z pewnością od dawna wyczekują pojawienia się w kinach kolejnej części. 12 maja swoją polska premierę miał obraz "Przymierze" w reżyserii samego Ridleya Scotta. Słynny twórca powraca do kosmicznego świata, by przywrócić zapoczątkowaną przez siebie serię na właściwe tory. Film ukazuje historię załogi statku kolonizacyjnego, która poszukuje tajemniczej planety uważanej powszechnie za nieodkryty raj. Gdy wreszcie udaje się dotrzeć na miejsce, okazuje się, że na miejscu grasują niebezpieczne potwory. Oprócz tego załoga spotka jedynego ocalałego pasażera "Prometeusza" – Davida. W rolach głównych występują m.in. Michael Fassbender, Katherine Waterson, Billy Crudup i Danny McBride.

Z okazji premiery filmu "Obcy: Przymierze" przypominamy, jak rozwijała się ta kinowa seria. Oto wszystkie części "Obcego" po kolei.

Obcy - 8. pasażer Nostromo

Od tego filmu wszystko się zaczęło. Nagrodzony Oscarem "Obcy - 8. pasażer Nostromo" wstrząsnął światowym kinem i udowodnił, że produkcje spod znaku sci-fi nie muszą być infantylnymi obrazami dla młodszych widzów. Film Scotta wywoływał ciarki nawet u najbardziej wprawionych miłośników horrorów. Obraz ten nie zestarzał się ani odrobinę, choć od jego premiery za chwilę minie 40 lat. To pełna niepokoju historia załogi tytułowego statku, która odbiera tajemniczy sygnał z S.O.S. nadawany z planety LV-240. Bohaterowie kierują się do tego miejsca, by zbadać sprawę. Po wylądowaniu jeden z członków załogi zostaje zaatakowany przez nieznaną istotę. Koledzy mężczyzny zabierają go na statek i walczą o jego życie. Nie wiedzą, że za chwilę będą musieli zmierzyć się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. W rolach głównych Sigourney Weaver, Iam Holm, John Hurt i Tom Skerritt.

Obcy - decydujące starcie

Na kontynuację "Obcego" widzowie musieli poczekać aż siedem lat. W 1986 roku za sprawą Jamesa Camerona na ekrany kin wszedł sequel zatytułowany "Decydujące starcie". Obraz udźwignął legendą swojego poprzednika i również okazał się wielkim przebojem. Duża zasługa w tym postaci wykreowanej przez wspominaną Sigourney Weaver. Stworzona przez nią Ellen Ripley do dziś bowiem uznawana jest za jedną z najbardziej charakterystycznych i najważniejszych kobiecych bohaterów w całej historii kinematografii. Tym razem akcja filmu rozgrywa się 57 lat po wydarzeniach z poprzedniej części. Ripley zostaje odnaleziona przez grupę astronautów. Po przewiezieniu do bazy kobieta dowiaduje się, że na planetę, gdzie spotkała ona Obcego, została wysłana załoga kolonizatorów. Początkowo nikt nie chce wierzyć, że podróżnikom grozi niebezpieczeństwo. Wkrótce jednak okazuje się, że Ellen mówiła prawdę, a ona sama znów stanie oko w oko z przerażającym potworem.

Obraz
© Materiały prasowe

Obcy 3

Jeśli należałoby wskazać, która część sagi była pierwszą oznaką jej "zadyszki", to z całą pewnością wybór padłby na "Obcego 3" w reżyserii Davida Finchera. Nie jest to oczywiście film zły – wprost przeciwnie, produkcja ta czerpie garściami z dokonań poprzedników stara się być jej pełnoprawnym uzupełnieniem. Na tle jednak innowacyjnego "8. pasażera Nostromo" oraz "Decydującego starcia" wypada po prostu przeciętnie. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że "Obcy 3" był pełnometrażowym debiutem Finchera! Fabuła ponownie koncentruje się na postaci Ellen Ripley. Kobieta zjawia się na planecie Fiorina 161, gdzie znajduje się pilnie strzeżone więzienie. Bohaterka zjawia się w zakładzie a wraz z nią pewien nieproszony gość. Po raz trzeci Ripley stanie do walki z kosmicznym potworem. Tym razem będzie ona mogła liczyć tylko i wyłącznie na swój intelekt i spryt. W osbadzie obok Sigourney Weaver m.in. Charles S. Dutton, Charles Dance i Paul McGann.

Obcy: Przebudzenie

W roku 1997 swoją premiera miała kolejna część serii, tym razem wyreżyserowana przez Jena-Pierra Jeuneta. Obraz "Obcy: Przebudzenie" zebrał dość mieszane recenzje i z pewnością nie zaspokoił oczekiwań miłośników serii. Czwarta odsłona sagi rozgrywa się dwadzieścia lat po wydarzenia z "Obcego 3". Grupa naukowców dokonuje eksperymentu i klonuje Ellen Ripley wraz z przerażającym płodem w jej łonie. Z kolei na stację przylatuje statek z zahibernowanymi na pokładzie ludźmi, których naukowcy wykorzystują jako nosicieli zarodków "obcych". Wkrótce eksperyment wymyka się spod kontroli. Zastępy kosmitów wybijają członków Aurgi, a Ripley ponownie musi uratować ludzkość od zagłady. W rolach głównych Sigourney Weaver, Winona Ryder i Dominique Pinon.

Obcy kontra Predator

Paul W.S. Anderson to reżyser zdolny, ale dla fanów "Obcego" zapisał na zawsze pozostanie twórcą jednej z najsłabszej części ich ulubionej sagi. "Obcy kontra Predator" to kino kompletnie jałowe, pozbawione dawnego klimatu. Jeśli dodamy do tego brak w obsadzie Sigourney Weaver, to otrzymujemy gotowy przepis na filmową katastrofę. Akcja obrazu dzieje się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Prywatne satelity odkrywają złoża ciepła na Antarktydzie. Okazuje się nim być tajemnicza piramida. Właściciel urządzeń postanawia zorganizować wyprawę badawczą. Zbiera więc ekipę najlepszych specjalistów i wyrusza w miejsce odkrycia. Ekspedycja kończy się tragicznie. W rolach głównych Sanaa Lathan, Lance Henriksen, Raoul Bova i Carsten Norgaard.

Obraz
© Materiały prasowe

Obcy kontra Predator 2

Trudno w to uwierzyć, ale znalazł się ktoś, kto potrafił sprofanować jeszcze mocniej pierwowzór Ridleya Scotta. "Obcy kontra Predator 2" Grega i Colina Strause'ów powielił wszystkie błędy poprzedniej części i ponownie zaoferowali widzom twór "obcopodobny". Film zaczyna się w chwili, kiedy kończy się część pierwsza. Na wolność wydostaje się larwa Ksenomorfa, która po przeistoczeniu się w dorosłą postać zabija prawie całą załogę statku Predatorów. Maszyna rozbija się niedaleko miasta, które w mgnieniu oka staje w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Wkrótce dochodzi do wielkiej walki dwóch gigantów. Jedyny ocalały Predator mierzy się z Obcym. W rolach głównych Steven Pasquale, Reiko Aylesworth i John Ortiz.

Prometeusz

Gdy wydawało się, że losy serii filmów o "Obcym" są już przesądzone i nigdy nie doczekamy się kolejnej świetnej produkcji z tego uniwersum. Nadzieję miłośnikom sagi dał sam Ridley Scott, który powrócił do stworzonego przez siebie świata i na nowo zapoczątkował kolejną serię. "Prometeuszowi" daleko jednak do "8. pasażera Nostromo". Załoga tytułowego statku zostaje wysłana na kraniec świata, by dotrzeć do rasy obcych odpowiedzialnych za stworzenie człowieka. Misja przeradza się w koszmar, a los ludzkości staje pod znakiem zapytania. W rolach głównych Noomi Rapace, Michael fassbender, Charlize Theron, Idris Elba i Guy Pearce.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)