Trwa ładowanie...

Odnaleziono kultową sukienkę Judy Garland. Leżała w śmieciach

Pamiętacie błękitną sukienkę Dorotki z "Czarnoksiężnika z Oz"? Każdy, kto choć raz oglądał kultowy familijny musical z Judy Garland w roli głównej, na pewno zwrócił uwagę nie tylko fantastyczne wykonanie "Over the Rainbow", ale i jej charakterystyczną kraciastą kreację. Po latach odnaleziono sukienkę w nietypowym miejscu.

Share
Kadr z filmu "Czarnoksiężnik z Oz"
Kadr z filmu "Czarnoksiężnik z Oz"Źródło: Materiały prasowe
d19abbc

Któż nie zna "Czarnoksiężnika z Oz"? Musical z 16-letnią wówczas Judy Garland, która wcieliła się w rolę Dorotki, zaliczany jest do klasyki światowego kina. Jej kraciasta, błękitna sukienka musiała ukrywać kobiece już wówczas kształty gwiazdy, która pod nią nosiła gorset i krępowała sobie piersi, by wyglądać młodziej.

Efekt? Judy Garland jako młoda Dorotka poszukująca drogi powrotnej do domu, wyśpiewała sobie Oskara. Choć kostiumy z różnych ról gwiazdy wielokrotnie były przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów i trafiały na aukcje (jedna z kreacji Garland osiągnęła kwotę niemal pół mln dolarów!), o bawełnianej sukience z "Czarnoksiężnika z Oz" słuch zaginął. Do niedawna.

Zobacz: Renée Zellweger o filmie "Judy": "Ależ to było doświadczenie!"

Przez lata na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie krążyły pogłoski na temat kultowej kreacji Dorotki, niegdyś podarowanej dyrektorowi programu teatralnego tej instytucji. Jednak z braku namacalnych dowodów historię ojca Gilberta Hartkeja zaczęto traktować jako miejscową legendę.

d19abbc

"Nasze archiwa były wielokrotnie przeszukiwane. Bezskutecznie. Zakładałem, że to jedna z tych miejskich legend, które ojciec Hartkej zwykł opowiadać" - mówił wykładowca Matt Ripa. Jakież musiało być jego zdziwienie, gdy sprzątając biuro przed remontem, otworzył stary worek na śmieci porzucony na wydziałowych skrzynkach pocztowych! Była do niego przyczepiona kartka z nazwiskiem Hartkeja. W worku schowane natomiast pudełko po butach, a w nim charakterystyczna sukienka!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19abbc

Podziel się opinią

Share
d19abbc
d19abbc