One and Only, Genuine, Original Family Band, The
The One and Only, Genuine, Original Family Band – opis
The One and Only, Genuine, Original Family Band to amerykański musical z 1968 roku produkcji Walta Disneya. Film oparty jest na biografii Laury Bower Van Nuys, wyreżyserowany przez Michaela O’Herlihy, z oryginalną muzyką i tekstem duetu Sherman Brothers.
Akcja filmu The One and Only, Genuine, Original Family Band jest umieszczona na tle wyborów prezydenckich w 1888 roku. Film przedstawia muzycznie utalentowaną rodzinę Bowerów, amerykańskich pionierów osiadłych na terytorium Dakota. W filmie występują Walter Brennan, Buddy Ebsen, Lesley Ann Warren i John Davidson oraz Kurt Russell, swój debiut na dużym ekranie prezentuje Goldie Hawn. Zespół The Brower Family składa petycję do Narodowej Komisji Demokratycznej o śpiewanie piosenki dla prezydenta Grovera Clevelanda na zjeździe 1888 roku. Na prośbę Joe Cardera, dziennikarza i pretendenta do ręki najstarszej córki Bowerów, Alice, rodzina decyduje się przenieść się na terytorium Dakoty. Tutaj, dziadek Bower, zagorzały zwolennik demokratów, powoduje kłopoty przez jego pro-Clevelandowskie uczucia. Akcje prowadzone przez dziadka Bowera prowadzą do konfliktów rodzinnych. Cierpi na tym również związek Alice i Joe. Mieszkańcy Dakoty są przeważnie republikanami i mają nadzieję, że terytorium zostanie uznane jako dwa państwa/stany (Północna i Południowa Dakota), a nie jedno (w celu wysłania czterech republikańskich senatorów do Waszyngtonu, a nie dwóch). Cleveland sprzeciwił się temu planowi, odmawiając przekazanie do Kongresu planu organizowania Dakoty w ten sposób. W wyborach więcej głosów otrzymuje Cleveland, ale kandydat republikański Benjamin Harrison mimo to wygra elektorat wyborczy, i prezydenturę. Przed rezygnacją z urzędu Cleveland przyznaje statut stanowy Dakocie Północnej i Południowej.
The One and Only, Genuine, Original Family Band – ciekawostki
Pierwotnie film planowany był jako dwuczęściowe show telewizyjne zatytułowane The Family Band, projekt opierał się na książce Laury Bower Van Nuys. Pamiętnik Van Nuys, najmłodszej z dzieci Bower, opisywał orkiestrę dętą stworzoną przez rodzinę, podróż z Missouri i życie na pograniczu Black Hills. Walt Disney poprosił braci Sherman o pomoc w projekcie, uważając, że historia jest zbyt nudna. Shermans napisali piosenkę “The One and Only, Genuine, Original Family Band”, która ostatecznie została użyta jako tytuł filmu. Po usłyszeniu piosenki, Disney postanowił dodać kolejne utwory do produkcji i zamienić ją w musical. W sumie bracia Sherman napisali jedenaście piosenek do filmu, chociaż Robert Sherman podobno robił to niechętnie, będąc zdania, że tematyka jest zbyt przyziemna jak na film muzyczny. W produkcji pojawili się Lesley Ann Warren i John Davidson, jako romantycznymi aktorzy musicalu Disneya, wcześniej związani z The Happiest Millionaire. Disney powierzył Walterowi Brennanowi rolę dzadka Bower, ponieważ aktor przypomniał Waltowi jego ojca.
W filmie zostały wykonane następujące piosenki: “The One and Only, Genuine, Original Family Band”, “The Happiest Girl Alive”, “Let’s Put It Over with Grover”, “Ten Feet off the Ground”, “Dakota”, “Bout Time”, “Drummin’ Drummin’ Drummin”, “West o’ the Wide Missouri”, “Oh, Benjamin Harrison”.
Film został przedstawiony po raz pierwszy w Radio City Music Hall w Nowym Jorku. Początkowo miał trwać 156 minut.
Piosenka “Ten Feet off the Ground” była jedną z dwóch piosenek z filmu śpiewaną i wydaną przez Louisa Armstronga w 1968 roku.
Mimo że demokratyczny Renssaeler Bower, grany przez Waltera Brennana, był politycznym przeciwnikiem swojego syna republikanina Calvina Bowera, w którego wcielał się Buddy Ebsena, obaj aktorzy byli w prawdziwym życiu republikanami.
Prawdopodobnie dlatego, że fabuła była tak blisko związana z polityką prezydencką Stanów Zjednoczonych, film nigdy nie został zrealizowany teatralnie w Europie.
One and Only, Genuine, Original Family Band, The
Tytuł originalny | One and Only, Genuine, Original Family Band, The |
Rok produkcji | 1968 |
Gatunek | musical, familijny, komedia |
Kraj produkcji | USA |
Czas trwania | 110 min. |
Obsada | |
Muzyka |