Trwa ładowanie...
d2jf9tt

Opowieść o Zbawicielu

Najnowsze informacje
4.2
(407 głosów)
Oceń:
1
d2jf9tt

Film jest ekranizacją jednego z najchętniej czytanych i najbardziej poważanych tekstów – ewangelii według św. Jana.

To pierwszy film z nowego cyklu, którego celem jest przedstawienie Biblii słowo w słowo. W filmie położono nacisk na wierność tekstowi ewangelii św. Jana, nie ma w nim cytatów z innych ewangelii, nie pominięto też rozbudowanych ustępów.

Ewangelia według Jana jest najpopularniejszą ewangelią. Przedstawia niezwykle ludzki wizerunek Jezusa. Jej osobisty i refleksyjny styl doskonale opisuje posługę kapłańską, którą Jezus sprawował zarówno w Judei, jak i w Galilei. Jej język jest wyszukany, używa środków takich jak ironia, aby obrazowo przedstawić wydarzenia z życia Jezusa.

Wydarzenia opisane w ewangelii św. Jana rozegrały się w burzliwych politycznie czasach, kiedy Jerozolima i tereny z nią sąsiadujące, znajdowały się pod kontrolą Cesarstwa Rzymskiego. Pod rządami Rzymian, autonomia i prawa polityczne Żydów były ograniczone, lecz cieszyli się oni sporą dozą wolności religijnej. Żydzi przestrzegali pewnych ogólnie uznanych zasad religijnych, dotyczących m.in. nakazów żywieniowych, święcenia Szabatu i wiary w jednego Boga. Jednakże pomiędzy różnymi grupami i frakcjami istniejącymi w społeczności żydowskiej, panowała niezgoda co do innych zasad życia. Nie było zgody co do interpretacji Tory, kalendarza, roli Świątyni i stosunku wobec rzymskiego zwierzchnictwa. Jezus i jego uczniowie przyczynili się do nasilenia tych rozbieżności. Podobnie jak faryzeusze, którzy wierzyli w życie zgodne z nakazami prawa mojżeszowego, Jezus i jego uczniowie twierdzili, że ich relacje z Bogiem Izraela są wyjątkowe. Na tym tle powstała między nimi rywalizacja o zdobycie zwolenników wśród Żydów.

Opowieść o Zbawicielu
Tytuł oryginalny

The Gospel of John

Gatunek

dramat, historyczny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

2003

Data światowej premiery

18.03.2005

Czas trwania

180 min.

Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jf9tt
d2jf9tt
d2jf9tt