Trwa ładowanie...
ycipk-2xpkth
ycipk-2xpkth

Opowieść o Zbawicielu - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie
Podziel się

Film jest ekranizacją jednego z najchętniej czytanych i najbardziej poważanych tekstów – ewangelii według św. Jana.

To pierwszy film z nowego cyklu, którego celem jest przedstawienie Biblii słowo w słowo. W filmie położono nacisk na wierność tekstowi ewangelii św. Jana, nie ma w nim cytatów z innych ewangelii, nie pominięto też rozbudowanych ustępów.

Ewangelia według Jana jest najpopularniejszą ewangelią. Przedstawia niezwykle ludzki wizerunek Jezusa. Jej osobisty i refleksyjny styl doskonale opisuje posługę kapłańską, którą Jezus sprawował zarówno w Judei, jak i w Galilei. Jej język jest wyszukany, używa środków takich jak ironia, aby obrazowo przedstawić wydarzenia z życia Jezusa.

Wydarzenia opisane w ewangelii św. Jana rozegrały się w burzliwych politycznie czasach, kiedy Jerozolima i tereny z nią sąsiadujące, znajdowały się pod kontrolą Cesarstwa Rzymskiego. Pod rządami Rzymian, autonomia i prawa polityczne Żydów były ograniczone, lecz cieszyli się oni sporą dozą wolności religijnej. Żydzi przestrzegali pewnych ogólnie uznanych zasad religijnych, dotyczących m.in. nakazów żywieniowych, święcenia Szabatu i wiary w jednego Boga. Jednakże pomiędzy różnymi grupami i frakcjami istniejącymi w społeczności żydowskiej, panowała niezgoda co do innych zasad życia. Nie było zgody co do interpretacji Tory, kalendarza, roli Świątyni i stosunku wobec rzymskiego zwierzchnictwa. Jezus i jego uczniowie przyczynili się do nasilenia tych rozbieżności. Podobnie jak faryzeusze, którzy wierzyli w życie zgodne z nakazami prawa mojżeszowego, Jezus i jego uczniowie twierdzili, że ich relacje z Bogiem Izraela są wyjątkowe. Na tym tle powstała między nimi rywalizacja o zdobycie zwolenników wśród Żydów.

Tytuł oryginalny

The Gospel of John

Gatunek

dramat, historyczny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

2003

Data światowej premiery

18.03.2005

Czas trwania

180 min.

Obsada

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

ycipk-2xpkth
ycipk-2xpkth
ycipk-2xpkth