Trwa ładowanie...

Orły 2011 rozdane: ''Essential Killing'' najlepszym filmem

Orły 2011 rozdane: ''Essential Killing'' najlepszym filmemŹródło: AKPA
d1ys7kj
d1ys7kj

Film "Essential Killing" *Jerzego Skolimowskiego otrzymał Orła - nagrodę Polskiej Akademii Filmowej - dla najlepszego filmu. Skolimowski zwyciężył w kategorii najlepszy reżyser. Uroczystość wręczenia statuetek, nazywanych polskimi Oscarami, odbyła się w poniedziałek 7 marca w Warszawie.*

Nagrody przyznaje Polska Akademia Filmowa; Orły są pierwszym podsumowaniem polskiej kinematografii za rok 2010.

Jerzy Skolimowski triumfował w kategorii najlepszy reżyser. Za najlepszy film Polska Akademia Filmowa uznała film Skolimowskiego - "Essential Killing".

"Miałem przygotowane przemówienie na luty. Ono brzmiało: 'Thank you, Academy'. Przydało się w marcu" - żartował Skolimowski, nawiązując do lutowego rozdania Oscarów.

d1ys7kj

Podczas poniedziałkowej gali w Teatrze Polskim w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczył Orła za osiągnięcia życia Tadeuszowi Chmielewskiemu - reżyserowi, scenarzyście i producentowi, twórcy m.in. "Wiernej rzeki", "Nie lubię poniedziałku" i "U Pana Boga za piecem".

"Zastanawiałem się, czy Tadeuszowi Chmielewskiemu można wręczyć nagrodę o takim znaczeniu w poniedziałek, skoro 'nie lubi poniedziałku'; my owszem tęsknimy za 'Ewą, która chce spać', wiemy, że nie my 'rozpętaliśmy drugą wojnę światową'; już nie pytamy, 'gdzie jest generał?'" - mówił Zdrojewski.

"Chcemy się pokłonić wielkiemu reżyserowi, wielkiemu artyście i podziękować mu za te wspaniałe wzruszenia, pogodę ducha i wybranych, fantastycznych aktorów" - zauważył minister. Chmielewski, odbierając nagrodę, dziękował przede wszystkim swojej żonie oraz profesorom ze szkoły filmowej.

Orłami 2011 zostali uhonorowani także Robert Więckiewicz za najlepszą główną rolę męską i Urszula Grabowska za główną rolę kobiecą. Więckiewicza doceniono za rolę w filmie "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego, a Urszulę Grabowską - za rolę w "Joannie" Feliksa Falka. Laureatem Nagrody Publiczności został film "Wszystko co kocham" w reż. Jacka Borcucha. Roman Polański został nagrodzony Orłem za film "Autor
widmo
" w kategorii najlepszy film europejski.

d1ys7kj

Stanisława Celińska została uhonorowana w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca za rolę w filmie "Joanna"; Adam Woronowicz - za kreację w filmie "Chrzest" (reż. Marcin Wrona) - triumfował w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska.

Paweł Mykietyn zdobył Orła za najlepszą muzykę do filmu "Essential Killing"; Jacek Borcuch za najlepszy scenariusz do filmu "Wszystko co kocham".

Laureatami Polskich Nagród Filmowych zostali również: Artur Reinhart za zdjęcia do filmu "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego, Małgorzata Zacharska za kostiumy do tego filmu i Mateusz Kościukiewicz w kategorii odkrycie roku, za rolę we "Wszystko co kocham".

d1ys7kj

Reka Lemhenyi i Maciej Pawliński zostali uhonorowani za najlepszy montaż do filmu "Essential Killing", Jacek Hamela za najlepszy dźwięk do "Wenecji", a Joanna Macha - za najlepszą scenografię do tego filmu.

W tym roku przypadła 13. edycja Polskich Nagród Filmowych. Przyznaje je Polska Akademia Filmowa, odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya. W Europie jest ponadto Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe, a w Stanach Zjednoczonych - Amerykańska Akademia Filmowa przyznająca Oscary.

** [

A MOGLI STOCZYĆ SIĘ NA SAMO DNO ]( http://film.wp.pl/nie-skonczyli-na-dnie-6025275771658881g )**

d1ys7kj

** [

NAJLEPSZE PROSTYTUTKI W HOLLYWOOD ]( http://film.wp.pl/nierzadnice-hollywood-6025275877319297g )**

** [

GWIAZDA NA WIZJI POSZŁA DO ŁÓŻKA Z OCHRONIARZEM! ]( http://teleshow.wp.pl/kim-kardashian-przekroczyla-kolejna-granice-6021950529430145g )**

** [

GWIAZDY "SŁONECZNEGO PATROLU" DZIŚ. JAK WYGLĄDAJĄ? ]( http://teleshow.wp.pl/jak-dzis-wygladaja-gwiazdy-slonecznego-patrolu-6026603162764417g )**

d1ys7kj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ys7kj