Trwa ładowanie...
Orły 2016
11-01-2016 09:10

Orły 2016: Rozpoczął się Przegląd

W piątek 8 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie Przeglądu Orłów 2016, filmów kandydujących do nagród Polskiej Akademii Filmowej, w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej.

Orły 2016: Rozpoczął się PrzeglądŹródło: EastNews
d2yqew0
d2yqew0

Jerzy Stuhr, Zbigniew Zamachowski, Maja Komorowska i ponad 40 innych współpracowników Krzysztofa Kieślowskiego na pokazie upamiętniającym Reżysera.

Widzowie, którzy tłumnie wypełnili salę mieli okazję obejrzeć „Amatora”, jeden z najwybitniejszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego.

Pokaz został zorganizowany dla uczczenia przypadającej w tym roku 20. rocznicy śmierci Reżysera. Z tej okazji Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, ustanowił Twórcę patronem tej edycji Orłów 2016. „Nieprzypadkowo wybraliśmy właśnie „Amatora” z 1979 roku. W świecie, który się tak szybko zmienia, filmowcy tym bardziej muszą zadawać sobie pytania - gdzie kierować kamerę i po co to robią. Polska Akademia Filmowa wierzy, że filmowcy są nie tylko od dostarczania rozrywki, ale że też mają pewną odpowiedzialność wobec społeczeństwa. „Amator” został, dzięki cyfrowym technikom filmowym, zrekonstruowany, czyli odnowiony, zarówno dźwięk jak i obraz. Widzowie mogą zobaczyć ten obraz tak, jak wiele lat temu widział go twórca - Krzysztof Kieślowski" – mówił Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński na otwarciu Przeglądu Orłów, którego dokonał z wicedyrektor Filmoteki Narodowej Grażyną Gradowską i dyrektor Polskich Nagród Filmowych Izabelą Wójcik.

Na piątkowe otwarcie Przeglądu przybyli licznie przyjaciele Krzysztofa Kieślowskiego – ponad 40 twórców, wśród których znaleźli się, m.in Maja Komorowska, Zbigniew Zamachowski, Ada Biedrzyńska, Olgierd Łukaszewicz, Agnieszka Holland i odtwórca głównej roli w „Amatorze”, Jerzy Stuhr. Na pokazie obecna była również wdowa, Maria Kieślowska, której filmowcy i zgromadzeni w kinie widzowie podziękowali długimi brawami.

d2yqew0

Podczas spotkania po pokazie „Amatora”, który do dziś nie tylko zachwyca, ale też poraza swoją aktualnością, współtwórcy filmu, Jerzy Stuhr, Jacek Petrycki i Michał Żarnecki, oraz Agnieszka Holland, dołączyła do dyskusji w jej trakcie, wspominali pracę z Krzysztofem Kieślowskim. Opowiadali o tym, jak codziennie po zdjęciach, reżyser szedł w „koc” - miał drzemkę, a później wspólnie planowali pracę na następny dzień. Zmieniali wszystko. Koncepcję ujęć, dialogi. „Tak się wtedy pracowało” – śmiał się Jerzy Stuhr.

Piękne, ciepłe i wzruszające otwarcie Przeglądu Orłów 2016 już za nami, a na wielbicieli dobrego kina czekają kolejne wrażenia. W ciągu kolejnych dni widzowie będą mogli zobaczyć ponad 50 polskich produkcji kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych, a ich czas trwania przekracza 70 minut. Po wieczornych pokazach zaplanowane są spotkania z wybitnymi twórcami, między innymi Krystyną Jandą, bohaterką filmu „Panie Dulskie”, Agnieszką Grochowską, odtwórczynią głównej roli w „Obcym niebie“, Januszem Gajosem („Body/Ciało) oraz Joanną Kulig, która weźmie udział dyskusji z widzami po pokazie „Disco Polo”. Swój udział w spotkaniach z Akademikami i publicznością zapowiedzieli również: Robert Więckiewicz, Dawid Ogrodnik, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt, Roma Gąsiorowska – Żurawska.

W Iluzjonie pojawią się także liczni reżyserzy, a wśród nich laureat Orłów 2012 w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia Janusz Majewski, twórca filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, Jerzy Skolimowski, autor wyróżnionych na Festiwalu w Wenecji „11 minut“, Małgorzata Szumowska z nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem filmem „Body/Ciało“, Agnieszka Smoczyńska („Córki dancingu“) tuż przed wyjazdem na Festiwal Sundance i Kinga Dębska („Moje córki krowy“).

Szczegółowy harmonogram pokazów oraz spotkań dostępny na: www.iluzjon.fn.org.pl

d2yqew0

Tegoroczne ogłoszenie Nominacji do Orłów 2016 będzie miało miejsce 4 lutego 2016 roku, spotkanie z Nominowanymi i ogłoszenie Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia - 2 marca, a ceremonia Orłów została zaplanowana na 7 marca 2016 roku.

Partnerami Przeglądu Orłów 2016 są Filmoteka Narodowa i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Głównym partnerem medialnym - Program TVP2 oraz Grupa Wirtualna Polska, Twój Styl, Pani, Show, Film&Kamera i TOK FM. Przegląd on-line filmów kandydujących do Orłów 2016 przygotowuje Onet VOD. Partnerem organizacji jest Krakowska Fundacja Filmowa, a listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl.

d2yqew0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yqew0