Paszporty Polityki 2017: poznajcie laureatów!
Jubileuszowa, 25. gala wręczenia Paszportów Polityki, odbyła się w Teatrze Wielkim. Widowisko prowadzili Grażyna Torbicka i redaktor naczelny, Jerzy Baczyński. Kto zwyciężył?
Paszporty Polityki to nagroda dla młodych, ale wyróżniających się wybitnym dorobkiem artystów. To także jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Paszporty przyznawane są od 25 lat nietypowym, niebanalnym i niepokornym twórcom. Poznajcie teogorcznych laueratów.
Film: *
*Jagoda Szelc
Paweł Maślona
Paweł Domalewski
Jagoda Szelc nie kryła radości z otrzymania nagrody, choć jak wspominała, radość była niewiele większa od tej wywołanej zasiadaniem wśród znakomitych artystów. Wyróżnienie natomiast dedykowała przyjaciołom z organizacji Otwarte Klatki. Młoda reżyserka ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a w tym roku Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest autorką 10 krótkometrażowych etiud fabularnych i dokumentalnych, m.in. o imigrantkach, żałobie po stracie bliskiej osoby czy dorastaniu, w których dała się poznać jako dojrzała artystka potrafiąca zaskakiwać młodzieńczą bezczelnością. Jej ostatnim dziełem jest film "Wieża. Jasny dzień" (naszą recenzję przeczytacie tutaj).
Literatura: *
Anna Cieplak
*Marcin Wicha
Paweł Sołtys
Marcin Wicha (ur. 1972 r.) laureat w kategorii literatura, z zawodu jest grafikiem. Zadebiutował książką "Jak przestałem kochać design", w której połączył opowieść autobiograficzną o dorastaniu w domu architekta, w którym toczy się wojna z peerelowską brzydotą, z opowieścią o estetycznych przemianach w Polsce ostatnich 40 lat.Najnowszą książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", za którą otrzymał nominację, Piotr Bratkowski docenił za "przejmującą i zarazem błyskotliwą literacko refleksję nad kondycją polskiego "postinteligenta"”.
Teatr:
Cezary Tomaszewski
Michał Borczuch
Maciej Łubieński, Michał Walczak
Nagrodę w imieniu reżysera odebrał Krzysztof Zarzecki. Aktor i wieloletni współpracownik reżysera w dowcipny sposób podziękował za wyróżnienie, podkreślając że na przekór "heteroseksualnym dziadom", nagroda trafiła w ręce homosekualisty. Pieniądze z nagrody natomiast zostaną przeznaczonę na realizację filmu z dziećmi z Szamocina. Borcuch otrzymał wyróżnienie za m.in. rozbijający bank z nagrodami na kolejnych festiwalach spetakl „Wszystko o mojej matce” (Łaźnia Nowa w Krakowie).
Sztuki wizualne:
Łukasz Surowiec
Ewa Axelrad
Norman Leto
Norman Leto to ukrywający się pod pseudonimem artystycznym (od 2006 r.) Łukasz Banach – 37-latek urodzony w Bochni.Od wielu lat Leto zaliczany jest do czołówki polskich artystów młodszego pokolenia, regularnie pojawia się w czołówce rankingu „Kompas Młodej Sztuki” przygotowywanego przez „Rzeczpospolitą”, uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych, jest twórcą gorąco przyjętego filmu "Photon".
Muzyka poważna:
Joanna Freszel
Artur Zagajewski
Piotr Sałajczyk
Joanna Freszel śpiewała w Teatrze Wielkim w Poznaniu, warszawskiej Operze Narodowej, Estońskiej Operze Narodowej, Teatro Lope de Vega w Sewilli. To wyjątkowy, nagradzany sopran, który kapituła nominowała za wszechstronność, kreatywność, precyzyjność, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych estetykach muzycznych.
*Muzyka popularna: *
Stefan Wesołowski
Marek Pędziwiatr
Hańba!
Hańba pierwotnie powstała jako: Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!. Uformowała się w Krakowie w 2011 r., w kręgu muzyków związanych z tamtejszą sceną folkową i punkową. Gra w składzie: Michał Radmacher – akordeon, klarnet; Andrzej Zagajewski – banjo, śpiew; Mateusz Nowicki – bęben, grzebień, śpiew; Jakub Lewicki – tuba, śpiew (pseudonimy sceniczne, kolejno: Wiesław Król, Andrzej Zamenhof i Adam Sobolewski, Ignacy Woland). Pierwszą poważną nagrodę grupa odebrała w 2014 r. na Festiwalu Nowa Tradycja.
Kultura cyfrowa:
Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak, Wojciech Piejko (Bloober Team)
Wojciech Pazdur (The Farm 51)
Acid Wizard Studio
Bloober Team, którym pracują zwycięzcy, to krakowskie studio założone w 2008 r. przez Piotra Babieno i Piotra Bielatowicza. Najważniejsze w przypadku tej firmy, okazało się zajęcie atrakcyjnej, niewyeksploatowanej niszy i odtąd już konsekwentne budowanie wizerunku studia, które, jak samo się dziś definiuje, tworzy psychologiczne horrory o mrocznej atmosferze, z akcentem na intrygującą narrację. Taka była pierwsza znacząca gra Bloober Team „Layers of Fear” (2016 r.), taki też jest Observer – najnowsze, wydane w tym roku dzieło krakowskich twórców, bardzo życzliwie przyjęte zarówno przez krytyków, jak i odbiorców.