Piątek znaczy premiery - czas na 5 nowych produkcji
Jeden z premierowych filmów to zwycięzca Brussels European Film Festival 2013, kolejny zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w San Sebastian. Na wielkim ekranie pojawi się także komediowa opowieść o troskach policyjnych agentów, dokument o polskim projektancie mody oraz historia życia nestora rodzimej fotografii. Na koniec Juliette Binoche oraz Clive Owen, którzy zmagają się z upływającym czasem, odpływem talentu i niespodziewanym przypływem emocji. Szczegóły poniżej!
Akcja filmu „Michael Kohlhaas” toczy się w połowie XVI wieku, w górskim krajobrazie Sewennów. Tytułowy bohater jest dobrze prosperującym handlarzem końmi, który wiedzie spokojne, komfortowe i szczęśliwe życie na łonie rodziny. Sytuacja ulega radykalnej zmianie, gdy jeden z lokalnych arystokratów narusza granice jego terytorium i zaczyna bezprawnie pobierać opłaty od osób, które je przemierzają. Jedną z ofiar feudalnego kaprysu arystokraty staje się sam Kohlhaas. Ponieważ jego sprawa nie zostaje poważnie potraktowana w sądzie, mężczyzna postanawia samodzielnie szukać sprawiedliwości. Staje na czele armii uciskanych i w porywie zemsty pustoszy okolice, morduje wrogów prawa i zapala ogień rewolucji w czasach, gdy średniowiecze zaczyna odchodzić w zapomnienie na rzecz renesansu wartości. Oparta na faktach historia rewolucjonisty, który tak bardzo pragnął chodzi ścieżkami sprawiedliwości, że zaczął iść po trupach... Zwycięzca Brussels European
Film Festival 2013, światową premierę miał na ubiegłorocznym MFF w Cannes. Film był nominowany w sześciu kategoriach do francuskich nagród filmowych, Cezarów 2014 (zdobył dwie statuetki, za muzykę i dźwięk).
13.06.2014 09:55
Zwiastun:
Policjanci Schmidt (Jonah Hill) i Jenko (Channing Tatum) z „21 Jump Street” powracają. Jeśli w pierwszej części chodziło o stworzenie partnerstwa, to w drugiej jej bohaterowie skupiają się na utrzymaniu dobrych relacji. Przebrnęli już przez szkołę średnią (dwukrotnie) i czekają ich duże zmiany. Tym razem będą działać pod przykrywką w szkole wyższej. Kiedy jednak Jenko spotyka w szkolnej drużynie sportowej bratnią duszę, a Schmidt przenika do środowiska artystycznej bohemy, ich przyjaźń staje pod znakiem zapytania. Teraz nie chodzi już tylko o to, aby prowadzić śledztwo. Partnerzy muszą zdecydować, czy są w stanie wytrwać w dojrzałej relacji. Jeśli ci dwaj przerośnięci młodzi ludzie staną się w końcu prawdziwymi mężczyznami, uczelnia może okazać się najlepszą rzeczą, jaka ich kiedykolwiek spotkała. „22 Jump Street” ponownie wyreżyserowali Phil Lord i Christopher Miller,
twórcy „LEGO® przygody” oraz „Klopsików i innych zjawisk pogodowych”.
Zwiastun:
„Jak ojciec i syn” to subtelny i poruszający portret współczesnej rodziny. Państwo Nonomiya pewnego dnia odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko – w szpitalu ich syn został podmieniony z innym chłopcem. Szybko odnajdują drugą poszkodowaną rodzinę i równie szybko sprawę rozwiązują w sądzie. Decyzje zapadają, ale dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają – obie rodziny muszą rozważyć, co zrobić ze świadomością, że przez lata obdarzali miłością nie swoje dziecko. Rozpoczynają delikatny proces zamiany chłopców, ale im większy porządek zaprowadzają w swoim życiu, tym większy chaos odczuwają w swoich sercach i głowach.
Tomasz Ossoliński to wizjoner polskiej mody. W filmie „Tomasz Ossoliński. Before the Show” po raz pierwszy zostanie pokazana kolekcja, której nie prezentowano nigdy szerokiej publiczności. Efektowny pokaz, w strugach deszczu, odbył się bez udziału fotoreporterów i kamer. Ten film to przede wszystkim historia trzytygodniowych przygotowań do pokazu, który niczym spektakl dopracowany jest w najdrobniejszych szczegółach. Tomasz Ossoliński jako 18-latek wkroczył do fabryki ubrań „Bytom” na Śląsku, aby przez kilka lat szkolić rzemiosło i odkryć swoją największą życiową namiętność – modę. Jest jedynym projektantem, który z dumą mówi o sobie, że jest krawcem. Szerokiej publiczności Ossoliński znany jest jako mentor projektantów z programu Project Runway. Ossoliński słynie z oryginalnych rozwiązań - jako pierwszy zorganizował pokaz mody w charakterze spektaklu z rozbudowaną scenografią oraz zrealizował pierwszy polski fashion film
„Hugenoci” z gościnnych udziałem Charlotte Rampling.
"Wypisz, wymaluj... miłość" przedstawia historię Jacka i Diny, którzy pracują w jednej szkole. Z pozoru wszystko ich dzieli. On jest wyluzowanym nauczycielem angielskiego i lekkoduchem, ona zamkniętą w sobie malarką. On zachwyca się możliwościami słów, dla niej największe znaczenie ma pobudzająca siła obrazu. Obojgu brakuje jednak szczęścia i spełnienia zawodowego. Dina przestała malować, zaś Jack od lat nie może wydać książki. Pewnego dnia Jack rzuca Dinie wyzwanie. Muszą przekonać swoich uczniów, co w życiu jest ważniejsze - słowa, czy obrazy? Rywalizacja o serca i umysły podopiecznych zbliża do siebie na pozór zupełnie odmienne charaktery. Dina wkrótce przekona się, że z przystojnym nauczycielem łączy ją więcej niż mogła przypuszczać…
Zwiastun:
"Dziennik z podróży" to opowieść o nestorze polskiej fotografii Tadeuszu Rolke. Wielka kariera mistrza pokazana poprzez pryzmat przyjaźni fotografa z 15-letnim uczniem.
Zapraszamy do kin!