Piątek znaczy premiery - na wielkim ekranie 9 nowych produkcji!

Woody Allen, który rozkręca sutenerski biznes w Nowym Jorku. Johnny Depp w szponach sztucznej inteligencji. Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych opowiadający o Powstaniu Warszawskim. Niezwykła opowieść o uzdolnionej i tajemniczej Vivian Maier. Będzie także coś o seksie, narkotykach i podatkach. Ale to nie wszystko! Zapraszamy na przegląd piątkowych premier kinowych.

"Rio 2" to kontynuacja barwnych przygód bohaterów animowanego przeboju z roku 2011. Blu, Julia i trójka ich dzieci wiodą rodzinny tryb życia, ale Julia obawia się, że jej dzieci nigdy nie poznają, co to znaczy być wolnym ptakiem. Ku jej zdumieniu Blu postanawia zabrać całą rodzinę na wyprawę do dżungli. Wyruszają do Amazonii, gdzie na ich trop wpada dawny przeciwnik, Nigel.

Piątek znaczy premiery - na wielkim ekranie 9 nowych produkcji!
Źródło zdjęć: © mat. promocyjne

09.05.2014 09:50

Casanova po przejściach” to komedia Johna Turturro. Murray Schwartz (Woody Allen), właściciel antykwariatu, popada w problemy finansowe. Postanawia namówić nieśmiałego przyjaciela, pracującego w kwiaciarni Fioravante (John Turturro), na spotkanie ze swoją dermatolog (Sharon Stone). Nie chodzi jednak o zwyczajną wizytę u lekarza, tylko o spełnienie seksualnych fantazji znudzonej życiem pani doktor. Oczywiście za pieniądze. Fioravante, choć z oporami, zgadza się na propozycję. W końcu czego nie robi się dla przyjaciół w potrzebie? Tak zaczyna się dochodowy biznes dwójki panów, który z dnia na dzień przynosi większe zyski, gdyż sława kochanka do wynajęcia zatacza coraz szersze kręgi. Jednak pewnego dnia, za sprawą Murraya, Fioravante pozna kolejną potencjalną klientkę - Avigal (Vanessa Paradis). To spotkanie odmieni na zawsze życie obojga.

Powstanie Warszawskie” Jana Komasy („Sala samobójców”) to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej. 6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające
uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.

Zwiastun filmu:

Dramat science fiction „Transcendencja” to debiut reżyserski Wally’ego Pfistera, laureata Oscara za zdjęcia do „Incepcji”, a także autora zdjęć do trylogii o Batmanie Christophera Nolana. Grupa amerykańskich naukowców pracuje nad stworzeniem pierwszego na świecie komputera obdarzonego ludzką inteligencją i empatią. Gdy jeden z nich - Will (Johnny Depp) - ginie z rąk terrorystycznej organizacji widzącej w eksperymencie zagrożenie dla ludzkości, jego żona Evelyn (Rebecca Hall) podejmuje decyzję o przeniesieniu umysłu mężczyzny do pamięci powstającej maszyny. Will ożywa, ale skutki operacji okazują się dalekie od pożądanych.

Seth Rogen („To już jest koniec”), Zac Efron („Szczęściarz”), Rose Byrne („Naznaczony”) oraz reżyser Nicholas Stoller („Chłopaki też płaczą”) łączą siły na planie filmu „Sąsiedzi”, komedii opowiadającej historię młodej pary z dzieckiem zmuszonej do zamieszkania w sąsiedztwie studenckiego bractwa. Wszystko wskazuje na to, że świeżo upieczeni rodzice Mac (Rogen) i Kelly (Byrne) spełniają właśnie swój amerykański sen - mają śliczną córeczkę i dom na przedmieściu. Kiedy odkrywają, że ich nowi sąsiedzi to studenci z bractwa Delta Psi Beta, którym przewodzi charyzmatyczny Teddy Sanders (Efron), usiłują jak najlepiej wyjść z tej dziwacznej sytuacji. Imprezy organizowane przez bractwo stają się jednak coraz głośniejsze, a obie strony zaczynają bronić swojego terytorium. Staje się jasne, że albo studenci opuszczą dom, albo młode małżeństwo straci resztki zdrowia psychicznego. Rozpoczyna się epicka sąsiedzka wojna.

Film "Chore ptaki umierają łatwo" opowiada o grupie artystów, którzy wyruszają do Gabonu, by odnaleźć tam biblijny Eden i skosztować ibogi – mitycznej rośliny, zawierającej jedną z najsilniejszych substancji psychotropowych, która nie tylko wywołuje niezwykłe wizje, posiada też moc uwalniania z wszelkich uzależnień. Członkowie wyprawy w gabońskiej dżungli, podczas tubylczego rytuału, zamierzają odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania i uwolnić się od nałogów. To, co dzieje się w czasie wyprawy, nakręcanej toksyczną mieszanką towarzyską przy nieustannie włączonej kamerze i dietą złożoną z trawy, kwasu i opiatów, przypomina majaki Huntera S. Thompsona pokazane w reality TV – mówiła kuratorka konkursu „Filmy o sztuce” 13. MFF T-Mobile NH, Ewa Szabłowska. I choć nie jest to stricte film o sztuce, to daje on współczesny obraz zderzenia kultur i – jak na Eden przystało – utraty niewinności.

"Szukając Vivian Maier” to film pokazywany na festiwalach całego świata - od Toronto i Berlina po Miami i Rio de Janeiro – przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent. Całe życie pracowała jako skromna niania, opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia, w każdej wolnej chwili, robiła setki zdjęć, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Nikt nie wiedział o jej życiowej pasji, dzięki której stała się znana na całym świecie. Kilka lat temu, zaraz po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z
najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace. Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?

"Violetta: Koncert" to wyjątkowy film uwieczniający niezwykłą, europejską trasę koncertową bohaterki przebojowego serialu Disney Channel "Violetta". Koncert nakręcony został w Mediolanie. Bierze w nim udział 12 aktorów, którzy wykonują najpopularniejsze piosenki z serialu od hitowego En mi Mundo po roztapiającą serca wszystkich V- lovers Nuestro Camino. Ale piosenki to jeszcze nie wszystko! "Violetta: Koncert" to również unikalna możliwość by zajrzeć za kulisy koncertu i poczuć emocje jakie towarzyszyły gwiazdom przed wejściem na scenę. Zwiastun filmu:

"Seks, narkotyki i podatki" to głośny tytuł, który wywołał aplauz i dyskusje na ubiegłorocznych festiwalach filmowych w Toronto i Mannheim-Heidelbergu. Historia dwóch ekscentryków, którzy spotykają się na studiach i zaprzyjaźniają, co skutkuje założeniem jednego z najbardziej dochodowych biur podróży w Skandynawii. Dania, lata 60. XX w. Playboy i alkoholik Simon Spies oraz specjalizujący się w prawie podatkowym prawnik Mogens Glistrup to dwaj outsiderzy. Gdy połączą siły i postanowią przejąć linię lotniczą zmieni to nie tylko transport lotniczy i sektor turystyczny, ale spowoduje też przemeblowanie sceny politycznej kraju. Od czasu jego debiutu reżysera interesuje siła pamięci i jej zdolność do kształtowania sposobu, w jaki postrzegamy rzeczywistość. W najnowszym filmie – czasem szokującej, ale intrygującej quasi-biografii – zajmuje się pamięcią zbiorową, która jak się okazuje jest równie podatna na złudzenia.

Zapraszamy do kin!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)