Trwa ładowanie...

Pierwsze skrócone listy oscarowe. "Żeby nie było śladów" bez szans na statuetkę

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła listę filmów, które mają szansę na tegoroczne statuetki. Polski kandydat nie powalczy w kategorii film międzynarodowy.

Share
Kadr z filmu "Żeby nie było śladów"Kadr z filmu "Żeby nie było śladów"Źródło: Materiały prasowe
d2tr71i

Tym razem gala wręczenia Oscarów odbędzie się 27 marca 2022 r. Tytuły nominowane do statuetek poznamy 8 lutego 2022 r. Choć pandemia wciąż doskwiera filmowcom, w 2021 r. na ekranach kin pojawiło się więcej ciekawych premier niż w 2020 r. Doczekaliśmy się widowiskowej "Diuny" i kolejnej części o przygodach Jamesa Bonda, a przed końcem roku do kin trafi też nowy "Matrix". Branża filmowa, jak wiele innych, nauczyła się funkcjonować w pandemicznej rzeczywistości.

21 grudnia Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła pierwsze skrócone listy oscarowe. Filmy, które się na nich znalazły, mają szansę dostać nominację do statuetki.

Niestety na liście walczących o nominację do Oscara filmów międzynarodowych zabrakło polskiego kandydata "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego.

d2tr71i

Doceniony został za to inny polski film. "Sukienka" Tadeusza Łysiaka powalczy o nominację w kategorii krótkometrażowy film fabularny.

Tomasz Ziętek o roli w "Żeby nie było śladów". Mówi, co go łączy z głównym bohaterem

O nominację w kategorii film międzynarodowy powalczą:

"Bohater" Asghara Farhadiego (Iran),

"The Hand of God" Paolo Sorrentino (Włochy),

"I'm Your Man" Marii Schrader (Niemcy),

"Wielka wolność" Sebastiana Meise'a (Austria),

"Playground" Laury Wandel (Belgia),

"Lunana: A Yak in the Classroom" Pawo Choyning Dorji (Bhutan),

"Flee" Jonasa Pohera Rasmussena (Dania),

"Compartment No. 6" Juho Kuosmanena (Finlandia),

d2tr71i

"Drive My Car" Ryusuke Hamaguchiego (Japonia),

"Hive" Blerty Basholli (Kosowo),

"Prayers for the Stolen" Tatiany Huezo (Meksyk),

"Najgorszy człowiek na świecie" Joachima Triera (Norwegia),

"Plaza Catedral" Abnera Benaima (Panama),

"Szef roku" Fernando Leóna de Aranoa (Hiszpania).

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny o nominację walczą:

"Ascension" Jessiki Kingdon,

"Attica" Stanleya Nelsona,

d2tr71i

"Billie Eilish: Świat lekko zamglony" R.J. Cutlera,

"Faya Dayi" Jessiki Beshir,

"The First Wave" Matthew Heinemana,

"Flee" Jonasa Pohera Rasmussena,

"In the Same Breath" Nanfu Wang,

"Julia" Julie Cohen i Betsy West,

"President" Camilli Nielsson,

"Procession" Roberta Greene'a,

"The Rescue" Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy'ego China,

"Simple as Water" Megan Mylan,

"Summer of Soul (… Or, When the Revolution Could Not Be Televised)" Ahmira "Questlove" Thompsona,

d2tr71i

"The Velvet Underground" Todda Haynesa,

"Writing with Fire" Rintu Thomas i Sushmita Ghosha.

W kategorii najlepsza muzyka znalazły się: 

"Diuna",

"Nie patrz w górę",

"Nie czas umierać",

"Matki równoległe",

"Psie pazury",

"Spencer",

"Being the Ricardos",

"Candyman",

"Nasze magiczne Encanto",

"Kurier francuski z Liberty, Kansas Evening Sun",

"Zielony rycerz. Green Knight",

"Zemsta rewolwerowca",

d2tr71i

"King Richard: Zwycięska rodzina",

"Ostatni pojedynek",

"Tragedia Makbeta".

W kategorii najlepsza charakteryzacja i kostiumy o nominację walczą:

"Diuna",

"Cruella",

"Dom Gucci",

"Oczy Tammy Faye",

"Nie czas umierać",

"West Side Story",

"Coming 2 America",

"Cyrano",

"Zaułek koszmarów,

"Legion samobójców: The Suicide Squad".

Krótkometrażowy film fabularny:

"Ala Kachuu - Take and Run",

"Censor of Dreams",

d2tr71i

"The Criminals",

"Distances",

"The Dress",

"Frimas",

"Les Grandes Claques",

"The Long Goodbye",

"On My Mind",

"Please Hold",

"Stenofonen",

"Tala’vision",

"Under the Heavens",

"When the Sun Sets",

"You’re Dead Helen".

Krótkometrażowy film dokumentalny:

"Águilas",

"Audible",

"A Broken House",

"Camp Confidential: America’s Secret Nazis",

"Coded: The Hidden Love of J. C. Leyendecker",

"Day of Rage",

"The Facility",

"Lead Me Home",

"Lynching Postcards: "Token of a Great Day",

"The Queen of Basketball",

"Sophie & the Baron",

"Takeover",

"Terror Contagion",

"Three Songs for Benazir",

"When We Were Bullies".

Krótkometrażowy film animowany:

"Affairs of the Art",

"Angakusajaujuq: The Shaman’s Apprentice",

"Bad Seeds",

"Bestia",

"Boxballet",

"Flowing Home",

"Mum Is Pouring Rain",

"The Musician",

"Namoo",

"Only a Child",

"Robin Robin",

"Souvenir Souvenir",

"Step into the River",

"Us Again",

"The Windshield Wiper".

Najlepszy dźwięk:

"Belfast",

"Diuna",

"Last Night in Soho",

"The Matrix Resurrections",

"No Time to Die",

"The Power of the Dog",

"A Quiet Place Part II",

"Spider-Man: No Way Home",

"Tick, Tick...BOOM!".

Najlepsze efekty specjalne:

"Black Widow",

"Diuna",

"Eternals",

"Free Guy",

"Ghostbusters: Afterlife",

"Godzilla vs. Kong",

"The Matrix Resurrections",

"No Time to Die",

"Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings",

"Spider-Man: No Way Home".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tr71i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tr71i
d2tr71i