Pierwszy raz nie musi boleć - zobacz najlepsze i najciekawsze debiuty 2009
11.12.2009 | aktual.: 18.07.2017 13:33
Rok 2009 jest rokiem debiutów reżyserskich w kinie. Zobacz najlepsze pierworodne dzieła
Rok 2009 był rokiem filmowych debiutantów. Już od stycznia co miesiąc gościły na naszych srebrnych ekranach coraz to lepsze filmy pełnometrażowe początkujących reżyserów.
Pierworodne dzieła młodych filmowców przychodziły z całego świata, ale w ilości premier nic nie przebije naszych rodzimych twórców.
Wspieraliśmy debiutantów na 34. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i nadal dopingujemy, kiedy co raz bardziej zbliżają się do Oscara.
Zobacz najciekawsze i najlepsze debiuty fabularne 2009 roku, które osiągnęły sukces tak samo artystyczny jak i komercyjny.
Drzazgi
Reżyseria: Maciej Pieprzyca
Opowieść rozgrywająca się współcześnie na Śląsku. Trzy nowele składające się na fabułę filmu, to historie o miłości, dojrzewaniu i przeznaczeniu utrzymane w tonacji Czeskiego małego realizmu.
Akcja opowiada o młodych ludziach, którzy muszą podjąć ważne decyzje, które zadecydują o ich przyszłym życiu.
Dystrykt 9
Reżyseria: Neill Blomkamp
Przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji przybyli 28 lat temu na Ziemię. Bez precyzyjnego planu jak zorganizować życie uchodźców, ludzie odizolowali ich w dystrykcie 9. – zamkniętej dzielnicy Johannesburga.
Powołana do jej nadzoru specjalna firma Multi-National United nie dba jednak o godziwe warunki dla przybyszy.
Prawdziwym celem korporacji są badania nad odebraną im niezwykłą bronią. Do jej obsługi potrzebne jest jednak DNA obcych.
Jeszcze nie wieczór
Reżyseria: Jacek Bławut
Grupa zaawansowanych wiekowo pensjonariuszy Domu Aktora Weterana, z jego codziennością trywialnych wydarzeń, postanawia wystawić „Fausta” J. W. Goethego.
Tym pomysłem zaraża ich aktor po przejściach – niespokojny duch, który nagle pojawia się w ich spokojnym życiu oraz dwójka młodych.
500 dni miłości
Reżyseria: Marc Webb
Ta niekonwencjonalna komedia romantyczna opowiada historię Toma, który zakochuje się w pięknej, ale niewierzącej w miłość Summer.
Para zmaga się z typowymi problemami związanymi z zauroczeniem, randkami, seksem i rozstaniem, jednak ich historia jest opowiedziana w świeży i oryginalny sposób.
9
Reżyseria: Shane Acker
W postapokaliptycznej przyszłości pewnej grupie szmacianych laleczek grozi zagłada. Zrobią wszystko, aby uratować swoje życie.
Jedna z nich, nosząca na plecach numer 9, jest ich ostatnią nadzieją na przetrwanie. Na życie laleczek czyhają siejące zagładę, drapieżne kreatury nowego świata.
Rewers
Reżyseria: Borys Lankosz
Sabina rozpoczyna swoją opowieść współcześnie, aby we wspomnieniach przenieść się do Warszawy lat pięćdziesiątych. Historia matki, córki i babki.
Główną bohaterką - trzydziestoletnią, niezamężną kobietą, pracownicą wydawnictwa - zaczyna interesować się pewien bardzo przystojny mężczyzna.
Mądrość i seks
Reżyseria: Madonna
Błyskotliwa i seksowna komedia o trójce współlokatorów, którzy prowadzą ekscytujące życie w wielkomiejskim świecie Londynu.
Trzy różne osobowości stanowią centrum filmowej opowieści - o życiu i ludziach, którzy nie boją się marzyć, bo wiedzą, że do każdego celu można dojść na różne sposoby.
Co będzie dla nich ważniejsze – mądrość czy seks?
Białe szaleństwo
Reżyseria: Rune Denstad Langlo
Trzydziestoletni Jomar przechodzi trudny okres w życiu. Nie potrafi zapomnieć o dziewczynie, która porzuciła go dla najlepszego przyjaciela.
Pewnego dnia dowiaduje się, że mieszka ona na dalekiej północy... z dzieckiem, którego on być może jest ojcem.
Klopsiki i inne zjawiska pogodowe
Reżyseria: Philippe Lord, Chris Miller
Akcja dzieje się w małym miasteczku Chewandswallow, gdzie spadający z nieba deszcz przybiera formę soku lub zupy, śnieg jest pysznym ziemniaczanym puree albo spaghetti, a grad to smacznie wysmażone hamburgery.
Mieszkańcy Chewandswallow bardzo chwalą sobie ten sposób zaopatrywania w żywność, aż do momentu, w którym pewien naukowiec, próbując rozwiązać problem światowego głodu, sprawia, że potrawy zaczynają spadać z nieba w ogromnych ilościach.
Galerianki
Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
Galerie handlowe – współczesne świątynie konsumpcji, kolorowe wystawy, błyszcząca biżuteria, drogie kosmetyki i najmodniejsze ciuchy.
W takich miejscach Milena i jej przyjaciółki spędzają wolny czas. Za zakupy płacą im bogaci mężczyźni, którzy w zamian za seks obdarowują nastolatki upominkami - czasami jest to tylko zwykła, różowa opaska do włosów.
Wkrótce do grupy koleżanek dołącza nowa dziewczyna – Alicja. Początkowo czuje się wyobcowana, ale już wkrótce zaczyna się do nich upodabniać. Między Alicją i Mileną zaczyna tworzyć się silna więź. W tym samym czasie w Alicji zakochuje się jej rówieśnik – Michał. Dla Mileny chłopak stanie się rywalem.
Nieproszeni goście
Reżyseria: Charles Guard, Thomas Guard
Anna wraca do domu z leczenia psychiatrycznego i zaczyna odkrywać okoliczności otaczające przedwczesną i dość tajemniczą śmierć matki.
Podczas gdy dziewczyna stara się poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami, jej ojciec zaręcza się z Rachel, będącą wcześniej opiekunką matki i razem już wprowadzają się do wspólnego domu.
Rozpacz Anny szybko przeradza się w horror.
Zero
Reżyseria: Paweł Borowski
'Zero' to wielowątkowej historii, w której przetną się drogi wielu osób, a każda ich decyzja będzie miała konsekwencje nie tylko dla nich.
„Zero” to opowieść o miłości i nienawiści, o zdradzających i zdradzanych, o przemocy i seksie oraz o zaskakujących tajemnicach, które poznamy w trakcie tej przedziwnej doby. Wprawiona w ruch machina nieodwracalnie zmieni życie bohaterów.
Czy rzeczywiście nieodwracalnie?
Zobacz także: Filmy o miłości
Demakijaż
Reżyseria: Maria Sadowska, Dorota Lamparska, Anna Maliszewska
Film składa się z trzech półgodzinnych nowel filmowych: "Non stop kolor", "Droga wewnętrzna", "Pokój szybkich randek".
Wszystkie trzy filmy powstały w ramach programu "30 minut" Studia Munka i stanowią autorskie wypowiedzi młodych kobiet na współczesne tematy.
Granice miłości
Reżyseria: Guillermo Arriaga
Nagrodzona Oscarem mega gwiazda Charlize Theron oraz długo oczekiwana Kim Basinger w superprodukcji Guillermo Arriagi, nagradzanego scenarzysty filmów takich jak „Babel", „Amores Perros" i „21 gramów". Obraz wybitnego twórcy nominowany był do nagrody głównej – Złotego Lwa na ostatnim festiwalu filmowym w Wenecji.
Wypadkową przeszłości jest teraźniejszość. Mariana (Lawrence), 16 letnia dziewczyna z meksykańskiego miasteczka stara się poskładać rozsypane życie swoich rodziców, Sylvia (Theron) właścicielka restauracji w Portland podejmuje emocjonalną podróż by wymazać grzechy przeszłości.
Gina (Basinger) i Nick (de Almeida) próbują ukryć swój namiętny romans oraz Maria (Tessa Ia) nastolatka starająca się pomóc sfrustrowanym rodzicom w odszukaniu miłości.
Zobacz także: Filmy o miłości
Zombieland
Opowieść o największym tchórzu na świecie, który wraz z grupą kilku innych osób, musi przetrwać inwazję zombie.
Operacja Dunaj
Reżyseria: Jacek Głomb
Sierpień 1968 roku. Załoga polskiego czołgu T-34, wysłużonej już bardzo "Biedroneczki", uczestniczy w zbrojnej interwencji w Czechosłowacji.
Maszyna gubi jednak drogę, a co gorsze... wjeżdża do czeskiej gospody "U Krtka", gdzie utyka na dobre.