Trwa ładowanie...
dxjinve
dxjinve

Filmy o miłości - Najnowsze informacje

Vivien Leigh i Clark Gable - "Przeminęło z wiatrem" East News
Podziel się
Trwa ładowanie...
dxjinve

Filmy o miłości to jedne z najpopularniejszych produkcji kinowych, które każdego roku pojawiają się na wielkich ekranach. W obrazach tych wątek uczucia między bohaterami staje się wiodący, a wszystkie poboczne wydarzenia stanowią dopełnienie głównej tematyki dzieła.

Filmy miłosne powstawały od samego początku narodzin kina. Jednym z pierwszych obrazów ukazujących romans bohaterów jest melodramat Davida Griffitha z 1919 roku – "Złamana linia". Dzieło przedstawia historię uczucia młodego Chińczyka do angielskiej nastolatki maltretowanej przez swojego ojca. Za najpiękniejsze filmy o miłości zalicza się takie produkcje m.in. "Przeminęło z wiatrem", "Casablanca", "Pamiętnik" oraz "Love Story".

Filmy miłosne mogą przybrać różną formę. Najczęściej staja się one wspomnianymi już melodramatami, w których wątek uczuciowy podrasowany jest nieco sensacyjną fabułą nasyconą dodatkowo sentymentalnymi efektami. Ważnymi elementami gatunku są też muzyka oraz konstrukcja akcji, w której zakochani bohaterowie muszą mierzyć się z różnymi przeciwnościami losu.

Filmy o miłości często nazywane są też romantycznymi. Ich wydźwięk jest bardzo podobny do melodramatu, jednak często pozbawione są one wątku dramatycznego. Produkcji romantycznych nie należy mylić z romansami . Te ostatnie skupiają się w zasadzie tylko na uczuciu zakochanych bohaterów nie oszczędzając nawet pikantnych scen erotycznych. W gronie filmów o miłości ważną rolę odgrywają komedie romantyczne. Gatunek ten bił rekordy popularności na przełomie lat 80. i 90. (w Polsce także na początku XXI wieku). W nich historie miłosne okraszone są lekkim, niezobowiązującym ładunkiem humorystycznym. Na osobne słowo zasługuje również wyróżnienie filmów o miłości nastolatków. Obrazy spod tego szyldu koncentrują się na związkach wchodzących w dorosłość bohaterów. Ukazują one nie tylko burzliwe uczucia młodych ludzi, ale też typowe dla nich problemy i rozterki.

Wśród najpiękniejszych filmów o miłości znajdują się nie tylko obrazy między kobietą a mężczyzną. Coraz częściej twórcy decydują się na ekranie pokazać również uczucia bohaterów homoseksualnych. Do klasyki gatunku melodramatu przeszła m.in. "Tajemnica Brokeback Mountain", ukazująca romans dwóch kowbojów.

dxjinve

Wątek miłosny pojawia się obecnie w wielu gatunkach. Zauważyć można go w westernach, musicalach kinie wojennym, sci-fi a nawet horrorach.

Zobacz również:
Najlepsze filmy o miłości
Najlepsze polskie filmy o miłości

dxjinve
dxjinve