Trwa ładowanie...
d1v117r

Filmy o miłości

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News
3.3
(4 głosy)
Oceń:

Filmy o miłości to jedne z najpopularniejszych produkcji kinowych, które każdego roku pojawiają się na wielkich ekranach. W obrazach tych wątek uczucia między bohaterami staje się wiodący, a wszystkie poboczne wydarzenia stanowią dopełnienie głównej tematyki dzieła.

Filmy miłosne powstawały od samego początku narodzin kina. Jednym z pierwszych obrazów ukazujących romans bohaterów jest melodramat Davida Griffitha z 1919 roku – "Złamana linia". Dzieło przedstawia historię uczucia młodego Chińczyka do angielskiej nastolatki maltretowanej przez swojego ojca. Za najpiękniejsze filmy o miłości zalicza się takie produkcje m.in. "Przeminęło z wiatrem", "Casablanca", "Pamiętnik" oraz "Love Story".

Filmy miłosne mogą przybrać różną formę. Najczęściej staja się one wspomnianymi już melodramatami, w których wątek uczuciowy podrasowany jest nieco sensacyjną fabułą nasyconą dodatkowo sentymentalnymi efektami. Ważnymi elementami gatunku są też muzyka oraz konstrukcja akcji, w której zakochani bohaterowie muszą mierzyć się z różnymi przeciwnościami losu.

Filmy o miłości często nazywane są też romantycznymi. Ich wydźwięk jest bardzo podobny do melodramatu, jednak często pozbawione są one wątku dramatycznego. Produkcji romantycznych nie należy mylić z romansami . Te ostatnie skupiają się w zasadzie tylko na uczuciu zakochanych bohaterów nie oszczędzając nawet pikantnych scen erotycznych. W gronie filmów o miłości ważną rolę odgrywają komedie romantyczne. Gatunek ten bił rekordy popularności na przełomie lat 80. i 90. (w Polsce także na początku XXI wieku). W nich historie miłosne okraszone są lekkim, niezobowiązującym ładunkiem humorystycznym. Na osobne słowo zasługuje również wyróżnienie filmów o miłości nastolatków. Obrazy spod tego szyldu koncentrują się na związkach wchodzących w dorosłość bohaterów. Ukazują one nie tylko burzliwe uczucia młodych ludzi, ale też typowe dla nich problemy i rozterki.

Wśród najpiękniejszych filmów o miłości znajdują się nie tylko obrazy między kobietą a mężczyzną. Coraz częściej twórcy decydują się na ekranie pokazać również uczucia bohaterów homoseksualnych. Do klasyki gatunku melodramatu przeszła m.in. "Tajemnica Brokeback Mountain", ukazująca romans dwóch kowbojów.

Wątek miłosny pojawia się obecnie w wielu gatunkach. Zauważyć można go w westernach, musicalach kinie wojennym, sci-fi a nawet horrorach.

d1v117r
d1v117r
d1v117r