Trwa ładowanie...

PISF ogłosił listę swoich ekspertów w Programie Operacyjnym Produkcja Filmowa na 2016 rok

PISF ogłosił listę swoich ekspertów w Programie Operacyjnym Produkcja Filmowa na 2016 rokŹródło: mat. dystrybutora
d2xrc7x
d2xrc7x

Na stronie internetowej Polskiego instytutu Sztuki Filmowej została opublikowana pełna lista członków i liderów stałych komisji eksperckich, którą z tygodniowym opóźnieniem podpisał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Część nazwisk, z Alessandro Leone na czele, wywołała w sieci falę komentarzy.

W 2015 roku lista ekspertów PISF-u zawierała 314 nazwisk. Z tegorocznej zniknęła m.in. Kazimiera Szczuka, ale w zamian pojawiło się 30 nowych członków dopisanych przez ministra. Ich podstawowym obowiązkiem będzie opiniowanie projektów, które starają się o dofinansowanie z budżetu państwa. Liderzy poszczególnych komisji – autorytety w środowisku filmowym – w pierwszym etapie rozpatrują nadesłane wnioski w gronie wybranych przez siebie ekspertów. Jeśli film zakwalifikuje się do drugiego etapu, decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmują już sami liderzy komisji.

W szeregach liderów komisji znaleźli się m.in. Tomasz Bagiński (Produkcja: film animowany), Magdalena Piekorz (Produkcja: film fabularny), rektor łódzkiej filmówki Mariusz Grzegorzek (Produkcja: film fabularny), Ryszard Bugajski (Produkcja: film fabularny) czy Maciej Wojtyszko, który stanął na czele nowo utworzonej komisji oceniającej filmy familijne. Jednak najwięcej komentarzy w sieci wzbudziły nazwiska ekspertów związanych z prawą stroną sceny politycznej. Wśród nich są publicyści i dziennikarze - Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka, Robert Tekieli czy Piotr Zaręba.

Na listę PISF-u trafili również m.in. Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski (autorzy kontrowersyjnego dokumentu „Solidarni 2010”), Antoni Krauze (reżyser filmów „„Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” oraz wchodzącego w przyszłym roku do kin „Smoleńska”), aktorka Beata Fido (główna rola żeńska w „Smoleńsku”) czy Maria Dłużewska, liderka komisji dokumentów, która w ciągu pięciu lat zrealizowała aż cztery filmy poświęcone okolicznościom katastrofy smoleńskiej (m.in. „Pogarda” i „Mgła”).

Największym zaskoczeniem okazała się jednak nominacja na lidera jednej z komisji oceniającej projekty produkcji fabularnych. Chodzi o Alessandro Leone, producenta i scenarzystę „Bitwy pod Wiedniem”, filmu zmiażdżonego przez krytykę, któremu w 2013 roku przyznano Węża w kategorii „Najgorszy efekt specjalny” (za „Rozpaczliwego wilka”) (więcejtutaj). Leone wsławił się również konfliktem z TVP (stacja odmówiła emisji „Bitwy”) oraz dziennikarzami, do których kierował oficjalne oświadczenia (więcej tutaj).

Polski Instytut Sztuki Filmowej to państwowa instytucja kultury utworzona w 2005 roku, realizująca zadania zapisane w ustawie o kinematografii. Jest odpowiedzialna za rozwój polskiej kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą. Dyrektorem PISF-u jest wybrana 3 października tego roku Magdalena Sroka, która zastąpiła na tym stanowisku Agnieszkę Odorowicz.

Z listą liderów poszczególnych komisji można zapoznać się pod tym adresem, natomiast tutaj znajduje się pełna lista ekspertów na 2016 rok.

Wnioski o dofinansowanie produkcji można składać w PISF do 7 stycznia.

d2xrc7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj