Trwa ładowanie...

PISF w końcu dofinansował nowy film Smarzowskiego. Chodzi o drugie "Wesele"

Po kilku miesiącach odbijania piłeczki między Studiem Metrage a PISF-em, doszło do porozumienia. W przyszłym roku ruszają zdjęcia do "W2".

PISF w końcu dofinansował nowy film Smarzowskiego. Chodzi o drugie "Wesele"Źródło: AKPA
d1dassu
d1dassu

O przełomie poinformowało w social mediach Studio Metrage, w którym powstanie kolejne "Wesele".

"Dobra wiadomość dla miłośników filmów Wojciecha Smarzowskiego: film "W2" (tytuł roboczy) otrzymał tzw. zachęty od Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Umowa została już podpisana przez Wojciecha Gostomczyka, prezesa Studio Metrage, które jest producentem "W2". To oznacza, że w pierwszej połowie 2020 r. ruszają zdjęcia, które będą kręcone na Łotwie i w Polsce. Już niebawem więcej informacji o tej wyjątkowej produkcji" - czytamy na FB wytwórni, której opiekunem artystycznym jest Smarzowski.

Sprawa z dofinansowaniem drugiej części "Wesela" ciągnie się od września 2019 r., kiedy PISF odmówił wsparcia finansowego.

Powodem miał być brak dołączonej do wniosku opinii historyka w zakresie zgodności wydarzeń przedstawionych w scenariuszu z faktami historycznym.

W odpowiedzi producencki wydali oświadczenie, w którym dowodzili, że postarali o ekspertyzę nie jednego, a trzech historyków. W tym jednego wskazanego przez PISF.

d1dassu

Projekt miał być rozpatrzony w kolejnej sesji, ale też nie uzyskał rekomendacji. Na łamach Onetu jeden z producentów zapowiadał odwołaniem się od tej decyzji. I najwyraźniej się udało.

Czemu drugie "Wesele" wzbudza tyle kontrowersji? Na razie oficjalnie tego nie potwierdzono, ale od jakiegoś czasu spekuluje się, że w filmie pojawi się wątek pogromu ludności żydowskiej w Jedwabnem, do którego doszło w 1941 r.

Co do fabuły wiadomo na razie tyle, że akcja filmu będzie toczyć się współcześnie – na weselu i w rzeźni.

ZOBACZ TEŻ: Smarzowski promuje DVD "Kleru": "Czy księża mają zniżkę na mój film?"

d1dassu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dassu