Trwa ładowanie...
d1oad5d

Początek Bitwy! Dystrybucyjny rekord na polskim rynku!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Początek Bitwy! Dystrybucyjny rekord na polskim rynku!
(Forum Film)
d1oad5d

W piątek 30 września w polskich kinach debiutuje najnowsza superprodukcja w reż. *Jerzego Hoffmana, a przy tym pierwszy polski film w 3D – „1920 Bitwa Warszawska”.*

Film będzie grany we wszystkich 87 multipleksach na 238 ekranach oraz w 60 kinach jednosalowych, z których wiele zakupiło projektory cyfrowe, specjalnie na „Bitwę” – informuje Sławomir Salamon, dyrektor generalny firmy dystrybucyjnej Forum Film Poland. – Tak szeroka dystrybucja jest absolutnym rekordem na polskim rynku. Dodatkowo, po dwóch tygodniach wyświetlania dostępne będą również kopie 2D, które można oglądać bez okularów.

Budżet filmu wyniósł 27 milionów złotych (około 9 milionów dolarów). Zdjęcia trwały od 29 czerwca do 30 września ubiegłego roku. Kręcono między innymi w twierdzy Modlin, w Warszawie, Lublinie, Suchej koło Węgrowa, Piotrkowie Trybunalskim, Zamościu i Kazuniu. To film o wyjątkowym w polskiej kinematografii rozmachu – zrealizowano m.in. imponujące sceny batalistyczne, z udziałem kilku kawaleryjskich grup rekonstrukcyjnych oraz Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

d1oad5d

Największe zgrupowanie kawalerii miało miejsce w Komarowie – 280 koni wierzchowych i zaprzęgowych. Andrzej Szenajch, odpowiedzialny za kostiumy i militaria, zdradzał: – Ubraliśmy 6300 statystów, czyli dwa pułki piechoty. Nie mówiąc o aktorach.

Kostiumografka Wanda Kowalska, która odpowiadała w filmie za kostiumy cywilne, podkreślała, że obraz trójwymiarowy jest tak wyostrzony, iż nawet trzeci plan, czyli postaci widoczne z bardzo dużej odległości, traktuje się jak pierwszoplanowe. – Bywało, że jednego dnia musieliśmy dostarczyć na plan 600 statystów w pełni ubranych i ucharakteryzowanych. Nad każdym statystą pracowaliśmy indywidualnie – mówiła.

Potęgę wojsk polskich i bolszewickich będziemy mogli podziwiać także dzięki efektom komputerowym. – Choć reżyser Jerzy Hoffman podkreśla, że film nie jest podręcznikiem, jednak postacie historyczne Lenina, Stalina są bardzo realistycznie przedstawione i zagrane – zwraca uwagę Sławomir Salamon. – Ogromnym atutem filmu jest wierne odtworzenie klimatu tamtych lat. Oczywiście można się spierać, które wątki są lepsze, a które gorsze. Mnie osobiście ten film uzmysłowił, jak heroicznym wysiłkiem był ten zryw dla władz i obywateli nowo odzyskanej Polski.

Wiele pokoleń nie uczyło się, z wiadomych względów, o tej wojnie. Mam nadzieję, że wspólnie odrobimy zaległą lekcję historii i film będzie pretekstem do sięgnięcia po opracowania historyczne i zgłębienie tematu II RP – podsumowuje dystrybutor filmu.

d1oad5d

„1920 Bitwa Warszawska” w kinach od piątku 30 września!

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Jak dziś wygląda Pippi Langstrump? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Stare, ale jare. 40-stki jak 20-stki ]( http://film.wp.pl/sa-dojrzale-a-wygladaja-jak-nastolatki-nowa-moda-w-kinie-6025274240406657g )**


**[

To jest najlepszy polski film wszech czasów? ]( http://film.wp.pl/10-najlepszych-polskich-filmow-wszech-czasow-6025273245967489g )**


d1oad5d

Podziel się opinią

Share
d1oad5d
d1oad5d