Pokaz trzech niezależnych krótkich metraży w Stacji Mercedes

Już 29 lipca o godzinie 20.00 w Stacji Mercedes, zlokalizowanej na rogu Alei 3 Maja i ulicy Kruczkowskiego (przy Moście Poniatowskiego) w Warszawie odbędzie się wyjątkowy pokaz trzech filmów krótkometrażowych w gwiazdorskiej obsadzie, zrealizowanych przez młodych zdolnych polskich twórców: Marcina Cygala, Krzysztofa Jankowskiego oraz Wojciecha Solarza.

Wspólnie stanowią zgrany kolektyw, właściwie zespół filmowy, wspierając się nawzajem przy kolejnych produkcjach i dzieląc zdobytym doświadczeniem. Każdy z nich reżyseruje, chętnie piszą razem fascynujące historie, a Wojciech Solarz udziela również aktorskiego wsparcia. W powstanie każdego z pokazywanych obrazów zaangażowana była przynajmniej dwójka z nich.

Pokaz trzech niezależnych krótkich metraży w Stacji Mercedes
Źródło zdjęć: © mat. promocyjne

Pierwszy z prezentowanych w Stacji Mercedes filmów to najnowsza produkcja zespołu, czyli „Kemping” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego, z udziałem znakomitych aktorów: Krzysztofa Globisza, Agnieszki Wosińskiej, Olgi Sarzyńskiej, Mateusza Ławrynowicza, Arkadiusza Smoleńskiego oraz Lude Reno. „Kemping” opowiada historię typowej polskiej rodziny wybierającej się na wspólne wakacje nad morze. Sielankę przerywa ujawnienie przez krnąbrną córkę sekretów z jej życia na emigracji, a także niespodziewane pojawienie się przyszłego zięcia. Konfrontacja wydaje się nieunikniona, a zaowocuje niespodziewanymi zwrotami akcji i całym mnóstwem zabawnych sytuacji. „Kemping” miał swoją oficjalną premierę w marcu 2014 r., od tego czasu pokazywany był już na kilku festiwalach kina niezależnego (m.in. Lato z Muzami, Kameralne Lato, CK OFF), gdzie został świetnie przyjęty przez publiczność i odniósł pierwsze ważne sukcesy.

Drugi z prezentowanych filmów to „Napad dobroci” w reżyserii Marcina Cygala (współscenarzysty „Kempingu” i „Odwyku”), z udziałem Wojciecha Solarza, Wojciecha Fiedorczuka, Przemysława Wójcickiego i Marka Grabie. Film opowiada krótką historię dwóch specyficznych mieszkańców warszawskiej Sadyby, którzy odczuwają przemożną potrzebę zrobienia dobrego uczynku…

Na deser twórcy pokażą „Odwyk”, w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego, ze zdjęciami Łukasza Żala („Ida”), to jeden z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych filmów niezależnych ostatnich lat. Reinterpretuje anegdotę z życia poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który przebywając na odwyku w szpitalu psychiatrycznym w dniu swoich urodzin odczuwa przemożną konieczność wypicia alkoholu. Za wszelką cenę usiłuje zdobyć upragnioną butelkę z gabinetu doktora Wróbla (Andrzej Glazer), co jednak nie okazuje się aż tak proste. Szczególnie, że na miejsce właśnie przybywa również minister zdrowia Barański (Robert Jarociński). „Odwyk” przyniósł jego twórcom mnóstwo nagród i wyróżnień, w tym m.in. Grand Prix podczas Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego, I Nagrodę w Gliwickim Offowym Festiwalu Filmowym, czy Złotą Rybę na Festiwalu Filmów Optymistycznych w Rzeszowie. Wojciech Solarz, wcielający się w rolę Gałczyńskiego otrzymał Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im.
Jana Machulskiego dla najlepszego aktora.

Po pokazach uczestnicy spotkania będą mieli okazję porozmawiać z twórcami filmów podczas sesji QA moderowanej przez Magdalenę Maksimiuk, krytyka filmowego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)