Trwa ładowanie...
roman polański
13-07-2010 13:44

"Polański uniknął odpowiedzialności za gwałt na 13-latce"

"Polański uniknął odpowiedzialności za gwałt na 13-latce"Źródło: PAP
dqhl9z5
dqhl9z5

Amerykańska prasa krytycznie komentuje we wtorek decyzję szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości o odmowie ekstradycji *Romana Polańskiego do USA i jego zwolnieniu. Reżyser uniknął odpowiedzialności za gwałt na 13-latce - podkreśla "Washington Post".*

"Być może w Szwajcarii prawo nie jest łamane, jeśli przestępca ucieka, zanim zostanie wydany na niego wyrok" - komentuje w artykule redakcyjnym waszyngtoński dziennik. Zarzuca władzom szwajcarskim, że użyły kwestii technicznych jako "wygodnej wymówki" pod wpływem fali protestów ze strony "europejskich polityków i intelektualistów współczujących Polańskiemu". Tym ostatnim zarzuca sposób myślenia o Polańskim: "Zrobił wspaniałe filmy, innymi słowy - jest jednym z nas, dlaczego więc Amerykanie nie mogą się pozbyć tej obsesji, by gwałciciele dzieci ponosili odpowiedzialność?".

W ocenie dziennika Szwajcarzy uznali, że "nie mają dość informacji". "Może zapomnieli" - zauważa gazeta - zapoznać się z "nie budzącymi wątpliwości zeznaniami 13-latki", a także z przesłuchaniem Polańskiego w sądzie, w którym przyznał się, że znał wiek swojej ofiary.

dqhl9z5

W osobnym artykule publicysta Eugene Robinson proponuje: "Dlaczego nie mielibyśmy trzymać się z dala od filmów (Polańskiego) tak długo, jak on unika amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości?". Po decyzji Szwajcarii reżyser jest wolny "dopóki nie popełni następnego błędu" - zauważa autor - i może "czmychnąć jak szczur" do Francji lub Polski". Publicysta zarzuca władzom obu krajów, że "długo zachowywały się tak, jakby sława i talent Polańskiego negowały fakt, że seksualnie znieprawił 13-letnią dziewczynkę". Szwajcarii zaś - że choć uciekła się do technicznych argumentów w odmowie ekstradycji, to zadecydowała o tym, "iż mimo przyznania się do przestępstwa i ucieczki przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, Polański nigdy nie będzie musiał ponieść kary".

"New York Times" ocenia, że sprawa (Polańskiego) "z grubsza wróciła do stanu, w jakim była przez dekady: Polański może wrócić do swego domu we Francji, ale wciąż jest poszukiwany w USA". Zdaniem dziennika, na Szwajcarii "zrobiły wrażenie" zabiegi amerykańskich prawników reżysera i "przynajmniej w pewnym stopniu wydała ona ocenę dotyczącą prowadzenia sprawy (przez sąd) w Los Angeles".

Dziennik cytuje przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości USA Lanny'ego A. Breuera, który powiedział, że administracja prezydenta Baracka Obamy jest "głęboko rozczarowana" decyzją o odmowie ekstradycji i że rozważa kolejne kroki.

Profesor Laurie L. Levenson z prawniczej uczelni Loyola Law School w Los Angeles powiedziała gazecie: "To może być nauczka, że naprawdę trudno jest cofnąć czas o 30 lat, by naprawić sprawę. Jeśli sprawiedliwości nie stanie się zadość w odpowiednim czasie, to może nie stać się jej zadość nigdy".

dqhl9z5

Zobacz także:

**[

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g ) * *[

KAMERA W PRYSZNICU ]( http://film.wp.pl/gabka-czy-pumeksem-czyli-z-kinem-pod-prysznicem-6025281258787969g ) * *[

ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO ]( http://film.wp.pl/jej-kariera-zaczela-sie-w-barze-mlecznym-portret-poli-raksy-6025281115739265g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html )**

dqhl9z5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqhl9z5