Trwa ładowanie...

Polska "Fuga” zwycięża w Hiszpanii! Majstersztyk Smoczyńskiej z nagrodą 51. Katalońskiego MFF w Sitges

"Fuga”, nowe dzieło autorki głośnych i docenionych "Córek Dancingu”, z kolejnym sukcesem na arenie międzynarodowej. Film Agnieszki Smoczyńskiej, z wybitną rolą Gabrieli Muskały, został właśnie nagrodzony podczas 51. Katalońskiego MFF w Sitges, gdzie otrzymał Nagrodę Silver Méliès dla najlepszego filmu pełnometrażowego.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Polska "Fuga” zwycięża w Hiszpanii!  Majstersztyk Smoczyńskiej z nagrodą 51. Katalońskiego MFF w SitgesŹródło: Materiały prasowe
dbppjkt
dbppjkt

Hiszpański festiwal specjalizuje się w kinie gatunkowym i jest jednym z największych i najważniejszych na świecie festiwali międzynarodowych. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 1968 roku, a na przestrzeni lat laury w Sitges zdobywali tacy głośni twórcy z całego świata jak: Gaspar Noé, David Cronenberg czy Takeshi Kitano.

Zwycięstwo w Katalonii nie jest pierwszym triumfem "Fugi” na szczeblu międzynarodowym. Do tej pory produkcja Smoczyńskiej była pokazywana na takich międzynarodowych imprezach, jak: 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes czy Koreański Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan. Film można było również zobaczyć na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie "Fuga” została nagrodzona za zdjęcia, a reżyserka filmu – Agnieszka Smoczyńska, odebrała nagrodę za drugi film. Obraz na całym świecie spotyka się z bardzo ciepłym przyjęciem, a prawa do filmu zostały już sprzedane do m.in Danii, Czech, Niemiec, Szwecji, Kanady i Chin. Na ekrany polskich kin "Fuga” wejdzie 7 grudnia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Fuga” to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu "fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej.

dbppjkt

W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała ("Moje córki krowy”), Łukasz Simlat ("Konwój”) i Zbigniew Waleryś ("Papusza”). "Fuga” to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych "Córek dancingu” – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za "unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii "Odkrycie roku”).

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Film "Fuga” stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili gdybyśmy się obudzili pewnego dnia jako tabula rasa?

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dbppjkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbppjkt