Polska premiera filmu Loacha "Polak potrzebny od zaraz"
Uroczysta polska premiera nagrodzonego w Wenecji filmu "Polak potrzebny od zaraz" ("It's a Free World") w reżyserii Brytyjczyka Kena Loacha odbędzie się w czwartek wieczorem w Warszawie.
07.03.2008 11:14
Film jest opowieścią o wykorzystywaniu imigrantów, w tym Polaków, przez brytyjskich pracodawców i pośredników pracy.
Udział w premierze zapowiedzieli: odtwórczyni roli głównej brytyjska aktorka Kierston Wareing, oraz polski aktor Lesław Żurek, który wystąpił w roli drugoplanowej. Premiera odbędzie się w NovymKinie Praha na warszawskiej Pradze.
Na ekrany kin w całej Polsce dramat "Polak potrzebny od zaraz" trafi w piątek.
To kolejny w dorobku Loacha film o tematyce społecznej. Na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji obraz ten uhonorowano nagrodą za najlepszy scenariusz - zdobył ją Paul Laverty.
Centralna postać filmu to Angie, trzydziestolatka z Londynu (w jej roli Kierston Wareing). Kobieta pochodzi z porządnej, ale biednej rodziny. Za swój życiowy cel uważa to, by zostać bogatą. Kieruje się zasadą: "po trupach do celu".
Szansę na zarobienie sporych pieniędzy dostrzega w wykorzystywaniu imigrantów - np. Polaków, Ukraińców i Irańczyków - którzy przyjeżdżają do Londynu w poszukiwaniu pracy, a następnie godzą się wykonywać ją "na czarno" i za głodowe stawki.
Zachęcona kuszącą perspektywą Angie zakłada w Londynie agencję pośrednictwa pracy, wyszukującą tanią siłę roboczą dla nieuczciwych brytyjskich pracodawców. Początkowo fałszywie miła dla imigrantów, Angie bezwzględnie wykorzystuje ich i oszukuje.
Ken Loach tłumaczył w jednym z wywiadów, że bohaterka filmu miała być osobą, "którą by wszyscy lubili, a która jednocześnie potrafiłaby być bezwzględna". "Sentymentalizm i bezwzględność - te dwie cechy często można spotkać razem, w jednym człowieku" - powiedział Loach.
"Nas nie interesowała jedynie historia ofiar - podkreślił reżyser. - Zrealizowaliśmy wcześniej kilka filmów, gdzie bohaterami są ludzie, których ciężką sytuację zaczynamy obserwować. Pomyśleliśmy, że tym razem byłoby interesujące przyjrzeć się postawom (...) nie tych, którzy są wykorzystywani, lecz tych, którzy wykorzystują".
Mówiąc o ulokowaniu akcji w Londynie, Loach wyjaśnił: "Nasza historia rozgrywa się w sercu systemu ekonomicznego, ponieważ interesuje nas hipokryzja, którą ten system generuje (...) Ten system skłania do wykorzystywania i rodzi potwory".
Film jest wspólną produkcją Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Polski. Zdjęcia kręcono w Londynie, Kijowie i Katowicach.
71-letni Ken Loach to jeden z najbardziej cenionych współczesnych reżyserów brytyjskich. Pochodzi z rodziny robotniczej, w swoich filmach chętnie podejmuje tematykę społeczną. Studiował prawo na Uniwersytecie w Oksfordzie. Karierę filmowca rozpoczynał od pracy w telewizji BBC. Pierwszy obraz kinowy wyreżyserował w 1967 r.
Do najbardziej znanych filmów Loacha należą: "Tajna placówka" (1990) - uhonorowana Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes, "Wiatr w oczy" (1994), "Ziemia i wolność" (1995) - nagrodzona Cezarem dla najlepszego filmu zagranicznego, "Jestem Joe" (1999), "Chleb i róże" (2000) oraz "Wiatr buszujący w jęczmieniu" (2006), uhonorowany Złotą Palmą w Cannes.