Trwa ładowanie...
drogówka
31-07-2013 17:23

Polska premiera ''Psychodetektywa'' na Ińskim Lecie Filmowym

Share
Polska premiera ''Psychodetektywa'' na Ińskim Lecie FilmowymŹródło: Materiały promocyjne
d3gargp

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił nominacje do swoich corocznych nagród. W kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe" znalazło się Ińskie Lato Filmowe. Jubileuszowa 40. edycja imprezy odbędzie się w dniach 9-18 sierpnia. W programie znalazły się m.in. filmy reprezentujące Festiwal Filmowy Pięć Smaków.

W ramach pokazów Pięciu Smaków będzie okazja zobaczyć dwa filmy: „Norwegian Wood" Tran Anh Hunga oraz „Psychodetektywa" Johnniego To, którego pokaz będzie jednocześnie polską premierą. Pierwszy tytuł był przebojem festiwalu w 2011 roku. Jest idealnym połączeniem zainteresowań leżących u podstaw Pięciu Smaków – z jednej strony reprezentuje kinematografię japońską, jedną z najpotężniejszych w Azji; z drugiej strony jest ekranizacją powieści bardzo popularnego i cenionego w Polsce pisarza – Harukiego Murakamiego; z trzeciej wreszcie strony film wyreżyserował Tran Anh Hung, jeden z najważniejszych wietnamskich twórców. Drugi z filmów w programie Ińskiego Lata Filmowego jest zapowiedzią tegorocznej edycji naszego festiwalu. Sekcja narodowa, tzw. focus, będzie poświęcona kinematografii Hongkongu. Jej obszerną część wypełnią filmy wybitnego twórcy kina gatunkowego - Johnniego To.

IŃSKIE LATO FILMOWE to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca zajmują obrazy komentujące w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców. Impreza odbywa się w uroczej miejscowości Ińsko na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego (Pomorze Zachodnie).

W tegorocznym programie znalazły się:

d3gargp

- Najnowsze kino polskie (polskie produkcje fabularne i dokumentalne, filmy krótkometrażowe i długometrażowe spotkania z twórcami, prelekcje, debaty);
- Moje kino – kanon osobistych arcydzieł przygotowany przez wieloletnich uczestników Ińskiego Lata Filmowego;
- Kino Naszych Sąsiadów (przegląd najnowszych propozycji z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rosji);
- Retrospektywa Aleksieja Bałabanowa (Rosja);
- Panorama kina włoskiego;
- Dokumenty świata - obrazy współczesności (blok filmów poruszających aktualne problemy kulturowe i społeczne);
- Zaprzyjaźnione festiwale w Ińsku;
- Strach się bać - zestaw horrorów;
- Sezon 2012/2013 (roczne podsumowanie najciekawszych filmów w polskich kinach);
- Filmy i bajki dla dzieci i młodzieży;
- Kino w plenerze;
Jubileuszową edycję odwiedzi około 20 twórców filmowych. Pierwsi goście, którzy zapowiedzieli swój przyjazd do Ińska to m.in. aktor Eryk Lubos (m.in. "Drogówka", "Dziewczyna z szafy"), reżyser Ryszard Bugajski ("Układ zamknięty"), aktor Marian Dziędziel (m.in. "Drogówka"), aktor Andrzej Chyra (m.in. "Zdjęcie"), reżyser Maciej Adamek ("Zdjęcie"), reżyserka Katarzyna Klimowicz.

Ińskie Lato Filmowe odbędzie się w dniach 9-18 sierpnia. 7. Edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków będzie miała miejsce w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada oraz w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu w dniach 8-14 listopada. Rekrutacja do People's Jury Pięciu Smaków trwa do 9 września.

d3gargp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gargp