Trwa ładowanie...
d1dlwv2

Powrót ostatniego Jedi. Recenzja filmu "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" na Blu-Ray

Jeżeli widzieliście "Ostatniego Jedi" w kinie, to seans edycji Blu-Ray koniecznie zacznijcie od płyty z dodatkami. Bogactwo materiałów robi wrażenie i odpowiada na wiele nurtujących fanów pytań.
Share
Mark Hamill nie ukrywa, że nowy Luke wcale mu się nie podoba
Mark Hamill nie ukrywa, że nowy Luke wcale mu się nie podobaŹródło: Materiały prasowe
d1dlwv2

Po konserwatywnym i pod wieloma względami niezbyt zaskakującym "Przebudzeniu Mocy", Rian Johnson zasiadający w fotelu reżysera ósmego epizodu postanowił bardzo zaryzykować. Jego wizja "Gwiezdnych wojen" w "Ostatnim Jedi" podzieliła fanów na dwa skrajne obozy. Film zebrał w większości świetne noty, jednak nie da się ukryć, że pewne pomysły i rozwiązania wzbudziły ogromne poruszenie i pozostają tematem dyskusji do dziś.

Nie dziwi więc fakt, że premiera "Ostatniego Jedi" na Blu-Ray i DVD była bardzo wyczekiwana. Sam nie jestem fanem ósmego epizodu, jednak obietnica zobaczenia materiałów zakulisowych i wysłuchania Riana Johnsona, tłumaczącego swoje motywacje przy podejmowaniu niektórych decyzji, była dla mnie bardzo kusząca. Sięgając po dwupłytowe wydanie Blu-Ray byłem bardzo usatysfakcjonowany.

Kadr z filmu "Ostatni Jedi" Materiały prasowe
Kadr z filmu "Ostatni Jedi"Źródło: Materiały prasowe

Na płycie z samymi dodatkami (wszystkie z opcjonalnymi polskimi napisami, brak lektora) znalazł się przede wszystkim obszerny dokument o tworzeniu "Ostatniego Jedi". Ponad 95 min. nagranie ogląda się z wielką przyjemnością, gdyż nie jest to typowy dla niektórych wydań making of, gdzie gadające głowy występują na przemian ze scenami, w których przypadkowy kamerzysta zabiera nas za kulisy danej sceny. W "Reżyserze i Jedi", bo tak brzmi tytuł dokumentu, można prześledzić niemalże krok po kroku proces powstawania filmu. Od wczesnego planowania, przez casting, wybór plenerów, budowę scenografii itd. Tytuł filmu nie jest przypadkowy, bo w centrum wydarzeń znajduje się właśnie Rian Johnson, scenarzysta i reżyser "Ostatniego Jedi". Nie jest to przy tym laurka dla filmowca, gdyż w dokumencie można usłyszeć wypowiedzi aktorów i współpracowników, którym daleko do PR-owego słodzenia. Mark Hamill mówi wprost, że nie podobała mu się wizja Luke'a, zaś jeden z filmowców zasugerował, że Rian Johnson przypomina chichoczącego, małego rudzielca.

d1dlwv2

"Reżyser i Jedi" to największe dobro na płycie z dodatkami, ale nie jedyne. W 10-minutowy nagraniu "Równowaga Mocy" Johnson opowiada, czym właściwie jest Moc i dlaczego postanowił wprowadzić rewolucję w świecie Jedi. Sporo tu ciekawych myśli, z którymi oczywiście część fanów będzie polemizować.

Rian Johnson i Carrie Fisher na planie "Ostatniego Jedi" Materiały prasowe
Rian Johnson i Carrie Fisher na planie "Ostatniego Jedi"Źródło: Materiały prasowe

Oprócz tego mamy kulisy tworzenia niektórych scen (ok. 33 min.), w których zaglądamy za kulisy najbardziej spektakularnych i niesamowitych ujęć. Gdzie znajdowała się pustelnia Luke'a? Ilu statystów brało udział w kręceniu sceny w kasynie? Czy krowa morska była wytworem grafików komputerowych? Jak długo Adam Driver i Daisy Ridley trenowali do sceny w sali tronowej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznajemy właśnie w tych nagraniach.

Świetnym dodatkiem jest również możliwość zobaczenia Andy'ego Serkisa, który wcielał się w rolę Snoke'a. 6-minutowe nagranie z jego udziałem to nic innego jak pamiętna scena przybycia Rey do sali tronowej, tyle tylko zamiast cyfrowo wykreowanego antagonisty widzimy aktora w specjalnym kostiumie, oblepionego wskaźnikami i z kamerą na głowie. Filmik pokazuje, ile Serkisa jest właściwie w tej postaci, oraz jak wiele niuansów i elementów mimiki wykorzystano do stworzenia przywódcy Najwyższego Porządku.

d1dlwv2

Na zakończenie warto obejrzeć sceny niewykorzystane (24 min.) z opcjonalnym komentarzem Rian Johnsona. Szczerze polecam, gdyż reżyser ciekawie tłumaczy, dlaczego dana scena nie znalazła się w końcowej wersji, albo czemu niektóre sekwencje musiały być drastycznie skrócone.

Ocena wydania 2x Blu-Ray: 9/10

   Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Dane techniczne:
Film: obraz 2.39:1 (panoramiczny) 1080p HD. Dźwięk Dolby Digital 5.1 (polski dubbing), DTS HD High Resolution 7.1 (angielski), Dolby Digital Plus 7.1 (niemiecki). Napisy polskie, angielskie (dla niesłyszących) i niemieckie.
Materiały dodatkowe: obraz 1080p HD. Dźwięk Dolby Digital 2.0 angielski. Napisy w języku polskim.

d1dlwv2

Podziel się opinią

Share
d1dlwv2
d1dlwv2