Trwa ładowanie...
polsat
13-01-2010 15:58

Prawie milion złotych kary dla Polsatu Cyfrowego

Prawie milion złotych kary dla Polsatu Cyfrowego
dbixz59
dbixz59

Prawo do zmiany liczby programów telewizyjnych lub radiowych, możliwość zaprzestania nadawania niektórych z nich, bez możliwości odstąpienia od umowy - to postanowienia stosowane przez Cyfrowy Polsat w regulaminie usług. Prezes UOKiK uznała, że takie praktyki naruszają zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na spółkę karę.

Postępowanie przeciwko Cyfrowemu Polsatowi zostało wszczęte w sierpniu 2009 roku. Wątpliwości Urzędu wzbudziła treść regulaminu świadczenia usług.

Po przeprowadzeniu postępowania UOKiK zakwestionował jeden z warunków regulaminu, mówiący o tym, że w przypadku zaistnienia zdarzeń niezależnych od Cyfrowego Polsatu, uznawanych za siłę wyższą, w szczególności o charakterze prawnym, technicznym lub ekonomicznym, Cyfrowy Polsat zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w zakresie liczby lub rodzajów programów telewizyjnych lub radiowych. Zadaniem operatora nie stanowi to zmiany umowy, jak również regulaminu.

dbixz59

W opinii Urzędu takie postanowienie jest niedozwolone, bowiem daje operatorowi możliwość zmiany istotnych warunków świadczenia np. liczby lub rodzaju programów dostępnych w ramach poszczególnych pakietów - bez konieczności zmiany umowy z abonentem. Jednocześnie pozbawia konsumenta prawa do odstąpienia od umowy. Zdaniem Urzędu każda istotna zmiana warunków świadczenia usługi powinna powodować zmianę umowy, tym samym stwarzać konsumentom możliwość odstąpienia od niej.

Tożsame ze stosowanymi przez Polsat Cyfrowy postanowienia zostały już zakwestionowane przez sąd i znajdują się w rejestrze klauzul niedozwolonych. Prezes UOKiK uznała, że spółka stosując niedozwolone warunki w regulaminie świadczenia usług naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na spółkę karę w wysokości 993 597 zł. Ponadto Cyfrowy Polsat ma przez sześć miesięcy publikować decyzję na swojej stronie internetowej. Przedsiębiorca musi również zamieścić w dzienniku ogólnopolskim ogłoszenie zawierające sentencję decyzji.

Urząd przypomina, że klauzule uznane przez sąd za niedozwolone są wpisywane do rejestru prowadzonego przez Prezes UOKiK. Od tego momentu ich stosowanie w obrocie prawnym z udziałem konsumentów jest zakazane. Jeśli przedsiębiorcy mimo to będą ją stosowali, UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i w konsekwencji nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka już wycofała się z kwestionowanej przez Urząd praktyki.

dbixz59

Zobacz także:

**[

SZOKUJĄCE ZAROBKI GWIAZD TVP ]( http://film.wp.pl/tyle-zarabiaja-w-tvp-6025284410012289g ) [

ONA URODZI DZIECKO BRATU! ]( http://film.wp.pl/tila-tequila-urodzi-dziecko-swojego-brata-6025284087915137g ) [

CO SIĘ STAŁO Z JEJ PIERSIAMI? ]( http://film.wp.pl/historia-znikajacych-piersi-sylwii-gliwy-6025284349604993g ) [

ANIA MUCHA: OD LOLITKI DO SEKSBOMBY! ]( http://aleseriale.pl/gid,5832,img,218340,fototemat.html ) **

dbixz59
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbixz59