Program TV na niedzielę: "Jestem mordercą", "Galimatias, czyli kogel-mogel II", "Troja" [27.08]
Dziś polecamy niepozbawioną humoru sensację "80 milionów". Laureat "Złotego Klakiera" na Festiwalu w Gdyni, czyli nagrody dla najdłużej oklaskiwanego filmu, opowiada autentyczną historię działaczy Solidarności próbujących wypłacić z banku 80 mln złotych, zanim Służba Bezpieczeństwa zablokuje opozycyjne konta. Oprócz tego w telewizji pojawi się polski hit 2016 r. – thriller "Jestem mordercą", ukochana komedia wszystkich Polaków "Galimatias, czyli kogel-mogel II" oraz widowiskowa "Troja" z niezapomnianym pojedynkiem Brada Pitta. Na kanale WP pojawi się kolejny odcinek serialu dokumentalnego "Gdy bogowie każą zabić". Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, zasiadając przed telewizorem 27 sierpnia?
27.08.2017 06:50
"Galimatias, czyli kogel-mogel II"
Obok "Samych swoich" to najbardziej kochana polska komedia. W drugiej części kultowego obrazu "Kogel-mogel" docent Wolański, przygotowując się do wyjazdu na stypendium zagraniczne z żoną, prosi Kaśkę, aby zgodziła się przyjąć do siebie ich synka Piotrusia z babcią. Między młodymi istnieje poważny punkt sporny: on pragnie dziecka, zaś ona chce się poświęcić edukacji. Paweł porywa żonę siłą do sypialni, ale ta, w ostatniej chwili zajrzawszy do kalendarzyka małżeńskiego, odpycha go...
"Jestem mordercą"
Wielki hit 2016 r., którym żyła Polska. Cztery nagrody na Festiwalu w Gdyni i dwa Orły nie pozostawiają złudzeń, że ten film trzeba zobaczyć. Obraz Macieja Pieprzycy oparty na prawdziwych wydarzeniach opowiada o młodym milicjancie, który dostaje zadanie złapania seryjnego zabójcy. Znalezienie złoczyńcy to dla głównego bohatera wielka szansa na zawodowy awans. Brutalny przestępca nie zamierza jednak ułatwiać funkcjonariuszowi zadania. W rolach głównych Mirosław Haniszewski i Arkadiusz Jakubik.
"Gdy bogowie każą zabić"
Twórcy cyklu dokumelntalnego usiłują przeniknąć do umysłów najbardziej nieprzewidywalnych i niebezpiecznych zabójców w historii. Są to osoby, które wierząc, że rozkazy płyną od samego diabła, dopuściły się najcięższych zabójstw. W zamian liczą na obietnicę nieśmiertelności. Tylko dla widzów o mocnych nerwach.
"Troja"
Epicka opowieść o starożytnym konflikcie, pożądaniu i zdradzie. Film z udziałem Brada Pitta, Orlando Blooma i Seana Beana mimo kilkunastu lat na karku pozostaje ekscytującym widowiskiem z jednymi z najbardziej spektakularnych pojedynków w historii kina – Hektora z Achillesem i Achillesa z Boagriusem. Potężnym wojownikiem granym przez profesjonalnego zapaśnika Nathana Jonesa, który po latach zagrał w Rictusa Erectusa w "Mad Max na drodze gniewu". To trzeba zobaczyć!
"Polowanie"
Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji (Mads Mikkelsen). Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji w Cannes 2012 roku, zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia."Polowanie" jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrody Publiczności MFF w Vancouver, zostało też nominowane do BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
"80 milionów"
Fabuła filmu oparta jest na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Wówczas trójka młodych działaczy dolnośląskiej "Solidarności" wypłaciła z wrocławskiego banku związkowe pieniądze - 80 mln zł. Zrobili to w ostatnim momencie, ponieważ 13 grudnia 1981 r. konto zostało zablokowane przez władze. W zapomnianej komedii z 2011 r. pojawiają się między innymi postacie prawdziwych opozycjonistów, takich jak Władysław Frasyniuk czy Józef Pinior. Co ciekawe, w listopadzie zeszłego roku Pinior został zatrzymany przez CBA i usłyszał prokuratorskie zarzuty korupcyjne. Były senator nie przyznał się do winy.
"Iron Man 2"
Dziś także nadarzy się okazja do nadrobienia drugiej części filmowych przygód Iron Mana. Jednego z najdroższych filmów 2010 r. Obraz Jona Favreau przedstawia historię superbohatera, który musi mierzyć się z wrogo nastawionymi do niego Justinem Hammerem oraz Ivanem Vanko. Oprócz tego Tony Stark stawia czoło rządowi amerykańskiemu, chcącemu zagrabić jego dokonania naukowe. Sytuacji nie ułatwia fakt, że zdrowie multimiliardera wcielającego się w tytułowego herosa pogarsza się każdego dnia. W rolach głównych Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow i Don Cheadle.
"Ederly"
Niezwykła polska komedia Piotra Dumały z 2016 r. Do tytułowego miasteczka przyjeżdża renowator dzieł sztuki - Słow (Mariusz Bonaszewski). Ma się on spotkać z lokalnym proboszczem, żeby wykonać dla niego zlecenie. Zamiast na plebanię trafia do obcego domu, w którym wszyscy witają go jak dawno niewidzianego członka rodziny. Słow jest początkowo skołowany, ale z czasem zaczyna odnajdywać się w nowej rzeczywistości i bierze ją za swoją. "Ederly" to nie tylko zaskakujący scenariusz, ale także świetna obsada. - Bardzo dobrze poradził sobie Mariusz Bonaszewski w głównej roli, ale moje serce skradła Aleksandra Górska jako wiecznie naburmuszona, opryskliwa gosposia proboszcza – pisał w swojej recenzji Łukasz Knap. - 77-letnia aktorka stworzyła genialną kreację, ironicznie nawiązującą do "Ojca Mateusza", z którym jest obecnie kojarzona.
"John Wick"
Thriller akcji w reżyserii Davida Leitcha i Chada Stahelskiego przedstawia historię najlepszego niegdyś płatnego zabójcy w USA. Tytułowy bohater wycofał się jednak z biznesu dla swojej ukochanej żony. Gdy kobieta umiera na nieuleczalną chorobę, John staje się ofiarą rabunku. Przestępcy kradną samochód mężczyzny, a także zabijają psa, jakiego dostał on od ukochanej. Wick szybko ustala sprawców napadu. Bohater planuje dokonanie krwawej zemsty. W rolach głównych występują Keanu Reeves, Michael Nyqvist i Willem Dafoe.