Program TV na piątek: "Syn Szawła", "Ojciec chrzestny", "Przysięga milczenia" i "Elitarni" [28‑07-2017]

Dziś w TV "Wielki Szu" - głośny film reżysera "Samych swoich" i "Rozmów kontrolowanych", który w odróżnienia od nich nie jest komedią. Ponadto "Syn Szawła", czyli wstrząsający obraz, który w 2015 roku stał się światową sensacją. Nie zabraknie także legendarnego "Ojca chrzestnego", zaś w telewizji WP zadebiutuje thriller "Przysięga milczenia", wyreżyserowany przez ojca Jake'a i Maggie Gyllenhaal. Warto wspomnieć również o "Elitarnych" z gwiazdą popularnego dziś serialu "Narcos". Sprawdź dokładnie, co warto obejrzeć 28 lipca.

Program TV na piątek: "Syn Szawła", "Ojciec chrzestny", "Przysięga milczenia" i "Elitarni" [28-07-2017]
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

28.07.2017 | aktual.: 01.08.2017 14:52

Wydawało się, że filmowcy wyczerpali tematu Holocaustu, ale "Syn Szawła", zdobywca Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2015, dowodzi, że tak nie jest. Węgierski reżyser László Nemes stworzył wstrząsający i hipnotyzujący obraz życia w obozie koncentracyjnym, nakręcony z perspektywy tytułowego Szawła, członka Sonderkommando, człowieka od brudnej roboty, w tym sprzątania i spalania zwłok zagazowanych więźniów. Film stawia pytanie, czy można ocalić ludzkie odruchy w rzeczywistości, która zamienia ludzi w maszyny? Przeczytaj całą recenzję tutaj.

Jedno z najważniejszych dzieł z gatunku kina gangsterskiego. Obsypany nagrodami (trzy Oscary, pięć Złotych Globów) film w reżyserii Francisa Forda Coppoli przenosi widzów do Stanów Zjednoczonych z końca lat 40. XX wieku i opowiada historię mafijnej rodziny dowodzonej przez starzejącego się Dona Corleone. Tytułowy ojciec chrzestny musi przekazać władzę swojemu następcy, nie spodziewa się jednak, że będzie nim jego syn Michael (Al Pacino)
, który dotychczas stronił od nielegalnych interesów rodziny.

"Przysięga milczenia"

Spokój cichego, zamieszkanego przez amiszów miasteczka Painter's Mill w Ohio zakłóca seria brutalnych morderstw. Wszyscy są w szoku. Jedną z najbardziej pokrzywdzonych osób jest młoda Kate Burkholder. Trauma sprawia, że dziewczyna postanawia opuścić społeczność i szukać szczęścia w nowym miejscu. Piętnaście lat później jako dorosła kobieta decyduje się wrócić do rodzinnego miasta. Przyjmuje posadę szefa policji. Wydaje się, że uporała się już z trudną przeszłością. Okazuje się, że tajemniczy zabójca nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Prawdziwa gratka dla fanów mocnych wrażeń. Horror przygodowy z udziałem Hugh Jackmana w roli tytułowego łowcy potworów, który debiutował na ekranach kin w "Drakuli" Brama Stokera z 1931 roku. "Van Helsing" zabiera widza w niesamowitą podróż do Transylwanii, gdzie tytułowy bohater musi na wniosek Watykanu stawić czoła legendarnemu wampirowi.

"Elitarni"

Jeden z najmocniejszych obrazów XXI wieku, zabierający widzów do brutalnego świata brazylijskiej faveli. Nominowany do Oscara scenarzysta "Miasta Boga" Bráulio Mantovani podjął współpracę z José Padilhą, twórcą słynnego dokumentu "Autobus 174". Ich wspólny film "Elitarni" oparty został na autentycznych zdarzeniach, które miały miejsce w Rio de Janeiro. Film wywołał olbrzymie kontrowersje w Brazylii, m. in. ze względu na ukazane w nim sceny przemocy, której dopuszczają się brazylijscy policjanci, prowadząc czystki w dzielnicach nędzy.

"Wielki Szu"

"Wielki Szu" to jeden z największych kinowych przebojów 1983 roku w Polsce. Obejrzało go wówczas ponad 2 miliony widzów, a recenzenci rozpływali się w zachwytach. Kultowy polski film Sylwestra Chęcińskiego, kojarzonego przede wszystkim z trylogią o Kargulu i Pawlaku. "Wielki Szu" to historia tytułowego szulera, który po wyjściu z więzienia chciałby się ustatkować i nie wracać do hazardu. Żona jednak już dawno ułożyła sobie życie na nowo. Próbując znaleźć ustronne miejsce do zamieszkania, "Szu" trafia do miejscowości Lutyń, ale zamiast kupić dom, ogrywa w karty lokalnego prominenta i ucieka do Wrocławia. Przy okazji poznaje taksówkarza Jurka, który bardzo chciałby poznać tajniki karcianych oszustw. "Szu" niechętnie udziela mu pierwszych lekcji.

"Zabić, jak to łatwo powiedzieć"

Mocny, a zarazem bardzo nastrojowy kryminał z niecodzienną kreacją Brada Pitta. W gwiazdorskiej obsadzie znalazł się także Ray Liotta i nieodżałowany James Gandolfini ("Rodzina Soprano"). Film powstał w oparciu o powieść "Cogan's Trade" George'a V. Higginsa. Opowiada o karierze w świecie mafii i brudnych rozgrywek. Główny bohater, Jackie Cogan (Brad Pitt) to płatny zabójca, który potrafi bezbłędnie ocenić słabości innych ludzi. Cogan zostaje wynajęty, by odzyskać pieniądze skradzione podczas mafijnej gry w pokera i wymierzyć karę tym, którzy zdecydowali się na tak bezczelnie głupi skok. Przemierzając ulice Nowego Orleanu ze spokojem niesie zagładę tym, którzy na nią zasłużyli - a także tym, którzy po prostu nie mają szczęścia.

ojciec chrzestnyprogram tvvan helsing
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)