Trwa ładowanie...

Przegląd Orłów 2019 na półmetku. Co jeszcze czeka widzów?

To już półmetek przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2019. Projekcjom w kinie Iluzjon towarzyszą wyjątkowe spotkania publiczności z twórcami. Ożywione dyskusje, szczera wymiana wrażeń i opinii, barwne anegdoty z planu i nieznane kulisy powstawania najważniejszych polskich produkcji minionego roku - wszystko to składa się na prawdziwy festiwal polskiego kina.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Przegląd Orłów 2019 na półmetku. Co jeszcze czeka widzów?Źródło: Materiały prasowe
d2voi9b
d2voi9b

Tegoroczny przegląd rozpoczął się uroczystym pokazem zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Sanatorium pod klepsydrą” ze zdjęciami zmarłego w listopadzie Witolda Sobocińskiego. Tuż po projekcji widzowie mieli okazję wziąć udział w bardzo osobistym i poruszającym spotkaniu z Mają Komorowską oraz wnukiem artysty - Piotrem Sobocińskim jr.

Z przytoczonych opowieści i wspomnień wyłonił się obraz nie tylko wybitnego artysty, ale także człowieka obdarzonego wyrazistą osobowością, ogromną wrażliwością i błyskotliwym poczuciem humoru. Kolekcjonerzy filmowych anegdot dowiedzieli się m.in. z jakiego powodu Witold Sobociński podczas zdjęć odwiedzał fabrykę cukierków, co powiedział wnukowi, gdy ten pokazał mu swój pierwszy, autorski film, dlaczego podczas mazurskich jam sessions z udziałem Sobocińskiego nie używano instrumentów oraz co znalazło się na ostatnim "selfie” artysty.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Filmowych oraz okołofilmowych wrażeń nie brakowało także podczas kolejnych dni przeglądu. Damian Nenow, współautor filmu "Jeszcze jeden dzień życia” opowiedział o wieloletniej pracy nad scenariuszem i o wyzwaniu, jakim było stworzenie animacji dla dorosłego odbiorcy. Zdradził także, dlaczego przez długi czas twórcy określali swój projekt mianem "confusao”, czyli zamieszanie.
Robert Gliński, twórca filmu "Czuwaj”, ujawnił, że w młodości był bezpośrednim świadkiem wydarzeń przypominających te, o których opowiada jego najnowszy film. Jakub Zając podzielił się zaś swoimi doświadczeniami z pracy nad rolą Norberta. – Dużo czytałem o naturze socjopaty, swojego bohatera musiałem jednak przede wszystkim polubić – mówił.

d2voi9b

Autentyczne wydarzenia stanowiły też inspirację filmu "Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej. Reżyser zdradziła, że pierwowzorem postaci Alicji była jedna z bohaterek programu telewizyjnego "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. – Historia kobiety, która zapomniała własne dziecko wydała mi się fascynująca – mówiła reżyser, podkreślając przy tym, że dla niej, jako matki, praca nad scenariuszem "Fugi” okazała się emocjonalnie wyczerpująca.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zgoła inne podejście do sztuki reżyserii prezentowała Jagoda Szulc, autorka debiutanckiego filmu "Wieża. Jasny dzień”. – Nie wierzę w opowiadanie historii – podkreślała. – Chciałabym praktykować kino, które przypomina widzowi, że jest wolny i może interpretować filmy, jak tylko chce – wyjaśniała, dodając, że sama w środowisku filmowców czuje się "nielegalnie”, a reżyserią zajmuje się tymczasowo.

Pojęcie wolności, choć w innym kontekście, było też jednym z motywów przewodnich spotkania z twórcami filmu "Nina”. – To nie jest film społeczny – zaznaczała reżyser, Olga Chajdas. – To opowieść o wolności, bardziej niż o tolerancji. Nie cofamy się do inicjacyjnych filmów traktujących o tym, jak ciężko jest być reprezentantem mniejszości w Polsce. Opowiadamy o emocjach, nie o martyrologii mniejszości – podkreślała.

d2voi9b

Spotkanie z twórcami "Niny” obfitowało także w nietuzinkowe pytania z widowni. Jedno z nich dotyczyło pojawiających się w filmie… saren. – "Nina” to tani, współczesny film – wyjaśniła reżyser, przy okazji zdradzając, że w ramach cięcia kosztów sarny "wypożyczone” zostały z filmu "Pokot”.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W ostatnim czasie doszło do licznych zmian w harmonogramie Przeglądu Orłów ze względu na trwającą w piątek i sobotę żałobę narodową. Seanse zaplanowane na te dni zostały przeniesione na koniec przeglądu, a Przegląd tym samym został wydłużony do 2 lutego.

d2voi9b

Dodatkowo w niedzielę 27.01 o godzinie 14:00 odbędzie się projekcja filmu "Sobibór”.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2voi9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2voi9b