Trwa ładowanie...
d1ksj6w

Ricky Gervais

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d1ksj6w

Pomysłodawca, twórca i główna gwiazda seriali komediowych „The Office” i „Statyści”. Jedna z najbardziej wpływowych i najbardziej znanych postaci kultury i show-biznesu brytyjskiego ostatnich lat.

Urodził się 25 czerwca 1961 roku w Reading w hrabstwie Berkshire, w Wielkiej Brytanii. Był najmłodszy z czwórki rodzeństwa, która dorastała w dość ubogich warunkach, za to w otoczeniu matczynej miłości i prawdziwie rodzinnej, pełnej bliskości atmosfery. Studiował filozofię i biologię w University College London, i właśnie w tamtym czasie poznał swoją wieloletnią partnerkę, Jane Fallon. Zanim trafił do telewizji, miał za sobą muzyczno-radiową przeszłość, jako DJ alternatywnej londyńskiej rozgłośni XFM, menedżer zespołu Suede oraz członek, grupy muzycznej Seona Dancing, której największym sukcesem był wydany w 1983 roku singiel „More to Lose”, który, o dziwo, cieszył się dość sporą popularnością na Filipinach.

Podczas pracy w radiu, Gervais nawiązał owocną współpracę ze Stephenem Merchantem – współautorem wielu późniejszych, już telewizyjnych projektów. W 1998 roku obaj panowie przenieśli się do stacji BBC Radio 1, i jeszcze w tym samym roku Gervais zaliczył debiut telewizyjny, jako współautor poszczególnych odcinków, powstałych w ramach komediowych serii „The 11 O’Clock Show” i „Comedy Lab”.

Gervais okazał się nie tylko zdolnym autorem skeczy, ale również świetnym komikiem-performerem, który ze swoją charakterystyczną, okrągłą twarzą, szczerym spojrzeniem i naturalnością w zachowaniu, świetnie wpasował się w konwencję telewizyjnych show.

Prawdziwym hitem jego autorstwa (scenariusz i reżyseria) oraz z jego gwiazdorskim udziałem był serial „The Office” (2001-2003). Produkcja ta, stanowiąca parodię „dokumentalnych oper mydlanych”, osadzoną w scenerii typowego, nudnego biura, nie tylko doczekała się swojego francuskiego (2006) i amerykańskiego (2005-2009) odpowiednika, zapewniając twórcy niebagatelne tantiemy (szczególnie, że był jednym z producentów amerykańskiej wersji serialu), ale też przyniosła Gervais sporą popularność i liczne nagrody, m.in. sześć BAFTA TV Awards, Złoty Glob, Emmy, British Comedy Award, dwie nagrody Broadcasting Press Guild, Television Critics Association Award i Writers Guild of America Award.

Zanim osiągnął kolejny wielki sukces, jako twórca „Statystów” (2005-), z powodzeniem udzielał się jako komik estradowy w rodzimym kraju (tournée w 2003), wydał książeczkę dla dzieci, zatytułowaną „Flanimals” własnego autorstwa (2004), dał gościnne występy w serialach „Agentka o stu twarzach” (2004) i „Simpsonowie” (2006), zagrał w komedii „For Your Consideration” Christophera Guesta oraz wystąpił w znanej komedii fantasy „Noc w muzeum” z Benem Stillerem (2006). Ponadto, stale występował w brytyjskiej telewizji, jako gospodarz autorskich programów z cyklu „Ricky Gervais Meets...”, czy „Ricky Gervais Live”.

Amerykańsko-brytyjski serial komediowy „Statyści”, którego był scenarzystą, producentem, reżyserem i główną gwiazdą, w globalnej skali odniósł jeszcze większy sukces, niż poprzednik, przynosząc twórcy w sumie osiem nominacji do Emmy (w tym jedną statuetkę), cztery nominacje do BAFTA TV Award (w tym jedną nagrodę) oraz po jednej nominacji do Złotego Globu, Satellite Award i Screen Actors Guild Award za Najlepszy Występ Komediowy. Fabuła serialu kręci się wokół postaci bezrobotnego aktora, który musi walczyć z ciągłymi porażkami utraty szansy potencjalnego zatrudnienia na rzecz takich gwiazd, jak Robert DeNiro, czy Ian McKellen, a smaczku całości produkcji dodaje gościnny udział rozmaitych gwiazd wielkiego formatu.

Poza „Statystami”, w ostatnim czasie Gervais pracował również nad ekranizacją „Flanimals”, której premiera planowana jest na 2009 roku, oraz dość często udzielał się jako aktor, biorąc udział w znanej, przygodowej produkcji „Gwiezdny pył” Matthew Vaughna (2007), w komedii fantasy „Ghost Town” z Gregiem Kinnearem (2008, nominacja do Satellite Award), czy w sequelu komedii „Noc w muzeum: Ucieczka z wystawy” (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ksj6w
d1ksj6w
d1ksj6w
d1ksj6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj