ycipk-41vn90
ycipk-41vn90

Ricky Gervais - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
ycipk-41vn90

Pomysłodawca, twórca i główna gwiazda seriali komediowych „The Office” i „Statyści”. Jedna z najbardziej wpływowych i najbardziej znanych postaci kultury i show-biznesu brytyjskiego ostatnich lat.

Urodził się 25 czerwca 1961 roku w Reading w hrabstwie Berkshire, w Wielkiej Brytanii. Był najmłodszy z czwórki rodzeństwa, która dorastała w dość ubogich warunkach, za to w otoczeniu matczynej miłości i prawdziwie rodzinnej, pełnej bliskości atmosfery. Studiował filozofię i biologię w University College London, i właśnie w tamtym czasie poznał swoją wieloletnią partnerkę, Jane Fallon. Zanim trafił do telewizji, miał za sobą muzyczno-radiową przeszłość, jako DJ alternatywnej londyńskiej rozgłośni XFM, menedżer zespołu Suede oraz członek, grupy muzycznej Seona Dancing, której największym sukcesem był wydany w 1983 roku singiel „More to Lose”, który, o dziwo, cieszył się dość sporą popularnością na Filipinach.

Podczas pracy w radiu, Gervais nawiązał owocną współpracę ze Stephenem Merchantem – współautorem wielu późniejszych, już telewizyjnych projektów. W 1998 roku obaj panowie przenieśli się do stacji BBC Radio 1, i jeszcze w tym samym roku Gervais zaliczył debiut telewizyjny, jako współautor poszczególnych odcinków, powstałych w ramach komediowych serii „The 11 O’Clock Show” i „Comedy Lab”.

Gervais okazał się nie tylko zdolnym autorem skeczy, ale również świetnym komikiem-performerem, który ze swoją charakterystyczną, okrągłą twarzą, szczerym spojrzeniem i naturalnością w zachowaniu, świetnie wpasował się w konwencję telewizyjnych show.

Prawdziwym hitem jego autorstwa (scenariusz i reżyseria) oraz z jego gwiazdorskim udziałem był serial „The Office” (2001-2003). Produkcja ta, stanowiąca parodię „dokumentalnych oper mydlanych”, osadzoną w scenerii typowego, nudnego biura, nie tylko doczekała się swojego francuskiego (2006) i amerykańskiego (2005-2009) odpowiednika, zapewniając twórcy niebagatelne tantiemy (szczególnie, że był jednym z producentów amerykańskiej wersji serialu), ale też przyniosła Gervais sporą popularność i liczne nagrody, m.in. sześć BAFTA TV Awards, Złoty Glob, Emmy, British Comedy Award, dwie nagrody Broadcasting Press Guild, Television Critics Association Award i Writers Guild of America Award.

ycipk-41vn90

Zanim osiągnął kolejny wielki sukces, jako twórca „Statystów” (2005-), z powodzeniem udzielał się jako komik estradowy w rodzimym kraju (tournée w 2003), wydał książeczkę dla dzieci, zatytułowaną „Flanimals” własnego autorstwa (2004), dał gościnne występy w serialach „Agentka o stu twarzach” (2004) i „Simpsonowie” (2006), zagrał w komedii „For Your Consideration” Christophera Guesta oraz wystąpił w znanej komedii fantasy „Noc w muzeum” z Benem Stillerem (2006). Ponadto, stale występował w brytyjskiej telewizji, jako gospodarz autorskich programów z cyklu „Ricky Gervais Meets...”, czy „Ricky Gervais Live”.

Amerykańsko-brytyjski serial komediowy „Statyści”, którego był scenarzystą, producentem, reżyserem i główną gwiazdą, w globalnej skali odniósł jeszcze większy sukces, niż poprzednik, przynosząc twórcy w sumie osiem nominacji do Emmy (w tym jedną statuetkę), cztery nominacje do BAFTA TV Award (w tym jedną nagrodę) oraz po jednej nominacji do Złotego Globu, Satellite Award i Screen Actors Guild Award za Najlepszy Występ Komediowy. Fabuła serialu kręci się wokół postaci bezrobotnego aktora, który musi walczyć z ciągłymi porażkami utraty szansy potencjalnego zatrudnienia na rzecz takich gwiazd, jak Robert DeNiro, czy Ian McKellen, a smaczku całości produkcji dodaje gościnny udział rozmaitych gwiazd wielkiego formatu.

Poza „Statystami”, w ostatnim czasie Gervais pracował również nad ekranizacją „Flanimals”, której premiera planowana jest na 2009 roku, oraz dość często udzielał się jako aktor, biorąc udział w znanej, przygodowej produkcji „Gwiezdny pył” Matthew Vaughna (2007), w komedii fantasy „Ghost Town” z Gregiem Kinnearem (2008, nominacja do Satellite Award), czy w sequelu komedii „Noc w muzeum: Ucieczka z wystawy” (2009).

Data urodzenia

25.06.1961

Miejsce urodzenia

Reading, Berkshire, Wielka Brytania

Reżyser

Było sobie kłamstwo (2009) (Nathan Goldfrappe)

Biuro ()

Statyści ()

Scenarzysta

Było sobie kłamstwo (2009) (Nathan Goldfrappe)

Biuro ()

Biuro (US) ()

Statyści ()

Filmografia
ycipk-41vn90
ycipk-41vn90
ycipk-41vn90