Rosamund Pike jako polska noblistka. Jest nowy zwiastun
Kiedyś dziewczyna Bonda, dziś Maria Curie-Skłodowska. Film "Skłodowska" z Rosamund Pike w roli jednej z najsłynniejszych Polek w historii miał swoją festiwalową premierę prawie rok temu, ale dopiero teraz trafi do szerokiej widowni.
Niezwykły życiorys Marie Curie-Skłodowskiej nie przestaje fascynować międzynarodowych filmowców. Całkiem niedawno oglądaliśmy w tej roli Karolinę Gruszkę, a teraz z postacią podwójnej noblistki zmierzyła się Rosamunde Pike. "Radioactive" (pod takim tytułem "Skłodowska" jest znana za granicą) było już pokazywane na festiwalach filmowych w zeszłym roku. A 24 lipca czeka nas ogólnoświatowa premiera – nie w kinach, lecz na platformie Amazon Prime Video. Świadczy o tym nowy zwiastun, który można obejrzeć poniżej:
"Skłodowska" ("Radioactive") – oficjalny zwiastun
Rosamund Pike to brytyjska aktorka znana z takich filmów jak "Duma i uprzedzenie", "Zaginiona dziewczyna" czy "Jack Reacher: Jednym strzałem". Jej pierwszą przełomową rolą była postać dziewczyny Bonda w "Śmierć nadejdzie jutro" (2002), gdzie zagrała u boku Pierce'a Brosnana.
"Skłodowska" to film irańskiej reżyserki Marjane Satrapi. Twórczyni nominowanej do Oscara animacji "Persepolis", "Głosów" czy "Kurczaka ze śliwkami".
Scenariusz bazuje na powieści graficznej "Radioactive: Marie & Pierre Curie, A Tale of Love & Fallout" Lauren Redniss. Autorka przedstawiła w niej historię 24-letniej Marii Skłodowskiej, która przeniosła się z Warszawy do Paryża, gdzie znalazła pracę w laboratorium Pierre'a Curie. Zakochali się w sobie, rozszerzyli układ okresowy, odkrywając dwa nowe pierwiastki o zaskakujących właściwościach i zdobyli Nagrodę Nobla.
Gazety zmitologizowały romans pary, rozpoczynając artykuły o Curies od "Dawno, dawno temu ...". W 1906 r. Pierre zginął w dziwacznym wypadku. Marie kontynuowała pracę samodzielnie. W 1911 r. zdobyła drugą Nagrodę Nobla i zakochała się ponownie. Tym razem w żonatym fizyku, co doprowadziło do skandalu.
Przypomnijmy, że życiorys Marii Curie-Skłodowskiej był wielokrotnie przekładany na język filmu w postaci pełnometrażowych fabuł, biografii, dokumentów i seriali. W polską noblistkę wcielały się takie aktorki jak Greer Garson, Isabelle Huppert, Joanna Szczepkowska, Elisabeth Duda, a ostatnio Karolina Gruszka.