Trwa ładowanie...
t-mobile nowe horyzonty
20-07-2012 18:45

Rozpoczął się festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty 2012

Share
Rozpoczął się festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty 2012Źródło: PAP
d3hb5a8

Projekcją najnowszego filmu Michaela Hanekego "Miłość" rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu 12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Podczas imprezy zostanie pokazanych ponad 460 filmów, w tym 160 po raz pierwszy w Polsce.

"Miłość" to film nagrodzony w tym roku Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Tym razem austriacki reżyser opowiada historię małżeństwa w podeszłym wieku - Anne i Georges'a. Żyjąc ze sobą przez wiele lat dwójka ludzi funkcjonuje niemal jak jeden organizm. Harmonię zaburza udar Anne. "Dramat Anne i Georges'a zamknięty jest w czterech ścianach ich apartamentu. Przestrzeń ta staje się laboratoryjnym szkłem, na którym wyklarowuje się odpowiedź na pytanie: co dalej? W "Miłości" Haneke oswaja wdrukowany w naszą podświadomość lęk przed umieraniem" - pisze w wydawnictwie festiwalowym Anna Tatarska.

Oprócz "Miłości" w dniu otwarcia festiwalu widzowie obejrzą "Bestie z południowych krain" w reżyserii Behna Zeitlina - obraz, który zdobył w Cannes nagrodę za najlepszy debiut - oraz "Rok tygrysa" chilijskiego reżysera Sebastiana Lelio.

Program festiwalu, podobnie jak w latach ubiegłych, został podzielony na stałe sekcje. W ramach "Panoramy" będzie można obejrzeć dzieła twórców współczesnego kina autorskiego oraz filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach. Zostanie pokazany m.in. nowy film rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu "Za wzgórzami" oraz "Holy Motors" francuskiego twórcy Leosa Caraxa. Oba filmy zostały docenione na festiwalu w Cannes.

d3hb5a8

Przygotowano także kilka autorskich retrospektyw. Widzowie obejrzą filmy serbskiego reżysera Duszana Makawejewa, Austriaka Ulricha Seidla, jednego z najciekawszych przedstawicieli kina meksykańskiego Carlosa Reygadasa oraz polskiego twórcy animacji Witolda Giersza.

Ważnym punktem programu tegorocznej edycji będzie przegląd kina meksykańskiego, w ramach którego zostanie pokazanych 16 produkcji z tego kraju.

Jednym z wydarzeń festiwalu ma być polska premiera dokumentu Matthew Akersa "Marina Abramović: artystka obecna". To opowieść o pochodzącej z Jugosławii artystce, która stała się ikoną body artu i performance'u.

Interesującą propozycją może być również przegląd "mockumentów" - filmów wykorzystujących konwencję dokumentu do stworzenia fikcyjnych opowieści. Zostaną pokazane 22 obrazy tego gatunku, w tym klasyk "Gry wojenne" Petera Watkinsa.

d3hb5a8

Nowość w programie festiwalu stanowi sekcja "Gdynia we Wrocławiu", na której zostaną zaprezentowane najnowsze polskie filmy. Wrocławska publiczność obejrzy m.in. "Sekret" Przemysława Wojcieszka i "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida.

Podczas tegorocznej edycji imprezy odbędzie się również przegląd filmów zrealizowanych w Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego. Studio działające w latach 1981-2005 okres swoje świetności przeżywało w latach 80. Na festiwalu będzie można zobaczyć m.in. "Pożegnanie jesieni" Mariusza Trelińskiego, "Dom wariatów" Marka Koterskiego, "Pogrzeb kartofla" Jana Jakuba Kolskiego i "Nadzór" Wiesława Saniewskiego.

W najważniejszym konkursie festiwalowym - Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty - wystartuje 12 filmów dotąd niepokazywanych w Polsce. O główną nagrodę - 20 tys. euro - będą rywalizować m.in.: "Lato" Jose Luisa Torresa Leivy, "Od czwartku do niedzieli" Domingi Sotomayor, "Mondomanila" Khavna de La Cruza oraz "Francophrenia" Iana Oldsa. W tym konkursie zostaną również wyłonieni laureaci Nagrody Publiczności i nagrody FIPRESCI, przyznawanej przez krytyków zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.

W ramach festiwalu odbędą się też: Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce, Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkich.

d3hb5a8

Łącznie w ramach festiwalu zostanie pokazanych 469 filmów, w tym 226 pełnometrażowych. 160 obrazów prezentowanych podczas imprezy będzie miało swoje polskiej premiery.

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty to jednak nie tylko kino. Imprezie towarzyszy również bogaty program wydarzeń muzycznych. Podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in. CocoRosie - gwiazdy gatunku freak folk, i Peaches - kanadyjska artystka poruszająca się w estetyce electroclashu. Polską scenę muzyczną będzie reprezentować m.in. formacja Cool Kids of Death.

Zaplanowano również serię wystaw i przedstawień performance, ściśle łączących się z programem filmowym festiwalu.

Projekcje niemal wszystkich filmów będą odbywać się w salach kina Helios. Podobnie jak w latach ubiegłych cześć filmów będzie pokazywana na olbrzymim telebimie ustawionym na wrocławskim Rynku. Pokazy plenerowe nie są biletowane.

Festiwal potrwa do 29 lipca. Filmem zamykającym imprezę będzie obraz Waltera Sallesa "W drodze". To ekranizacja głośnej powieści pisarza generacji bitników, Jacka Kerouaca, o tym samym tytule.

d3hb5a8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hb5a8
d3hb5a8