Rusza kampania oscarowa "Rewersu"
Triumfator tegorocznego Festiwalu w Gdyni, wchodzący właśnie na polskie ekrany „Rewers" Borysa Lankosza jest także oficjalnym polskim kandydatem do najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu - Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej „Oscar" i nagrody Złote Globy, przyznawanej przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".
Powszechnie uważa się Złote Globy za rodzaj „przedbiegów" do Oscarów, kampanie do obu nagród przebiegają równolegle. Laureaci Złotych Globów zostaną ogłoszeni 17 stycznia 2009, nominacje do Nagród Akademii w poszczególnych kategoriach - 2 lutego, zaś Oscary wręczone zostaną 7 marca.
Wyścig do obu nagród już wystartował. Kampanię na rzecz „Rewersu" prowadzą wspólnie: Studio Filmowe „Kadr" jako producent filmu, „Syrena Films" - jego dystrybutor i - podobnie jak w poprzednich latach - PISF.
Na miejscu w Los Angeles pracuje wyspecjalizowana firma PR „Kolar & Kean Communications", która dwa lata temu przyczyniła się do zdobycia oscarowej nominacji przez „Katyń" Andrzeja Wajdy.
Pierwszy oficjalny pokaz „Rewersu" - wyłącznie dla członków Akademii - już się odbył. Miał miejsce w sobotę 31 października z udziałem znacznej liczby członków Akademii. Trzeba zaznaczyć, że w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny" w fazie nominacji w głosowaniu nie biorą udziału wszyscy członkowie Akademii, a jedynie członkowie specjalnego komitetu, liczącego około 400 osób.
Kolejny pokaz planowany jest na 10 listopada, podczas trwających w Los Angeles Amerykańskich Targów Filmowych; zaproszeni są przedstawiciele branży filmowej, dystrybutorzy i krytycy, a także członkowie Akademii. Pokaz ten organizuje European Film Promotion w ramach serii, prezentującej europejskich kandydatów do Oscara, w której udział bierze osiem krajów.
W listopadzie i grudniu odbędą się dodatkowe zamknięte pokazy (chodzi o to, by jak największa liczba członków komitetu mogła obejrzeć film), a także projekcje dodatkowe, dla szerszego grona, których celem jest stworzenie pozytywnej atmosfery w kręgach opiniotwórczych, uzyskanie relacji prasowych itp. Jedynie w tego rodzaju pokazach mogą brać udział twórcy filmu - przepisy Akademii zakazują tego na zamkniętych projekcjach dla akademików.
Ponadto we wszystkich najważniejszych pismach branżowych z „Variety" na czele ukażą się specjalne ogłoszenia „for your consideration" stanowiące ważny instrument zwracania uwagi na dany film (każde z tych czasopism ma specjalne wydania poświęcone kandydatom w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny").
Pokaz dla członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Pracy Zagranicznej, przyznających Złote Globy (grono to liczy ok. 80 osób), obędzie się 28 listopada.