Rusza kampania oscarowa "Rewersu"

Triumfator tegorocznego Festiwalu w Gdyni, wchodzący właśnie na polskie ekrany „Rewers" Borysa Lankosza jest także oficjalnym polskim kandydatem do najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu - Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej „Oscar" i nagrody Złote Globy, przyznawanej przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

Rusza kampania oscarowa "Rewersu"
Źródło zdjęć: © PISF

Powszechnie uważa się Złote Globy za rodzaj „przedbiegów" do Oscarów, kampanie do obu nagród przebiegają równolegle. Laureaci Złotych Globów zostaną ogłoszeni 17 stycznia 2009, nominacje do Nagród Akademii w poszczególnych kategoriach - 2 lutego, zaś Oscary wręczone zostaną 7 marca.

Wyścig do obu nagród już wystartował. Kampanię na rzecz „Rewersu" prowadzą wspólnie: Studio Filmowe „Kadr" jako producent filmu, „Syrena Films" - jego dystrybutor i - podobnie jak w poprzednich latach - PISF.

Na miejscu w Los Angeles pracuje wyspecjalizowana firma PR „Kolar & Kean Communications", która dwa lata temu przyczyniła się do zdobycia oscarowej nominacji przez „Katyń" Andrzeja Wajdy.

Pierwszy oficjalny pokaz „Rewersu" - wyłącznie dla członków Akademii - już się odbył. Miał miejsce w sobotę 31 października z udziałem znacznej liczby członków Akademii. Trzeba zaznaczyć, że w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny" w fazie nominacji w głosowaniu nie biorą udziału wszyscy członkowie Akademii, a jedynie członkowie specjalnego komitetu, liczącego około 400 osób.

Kolejny pokaz planowany jest na 10 listopada, podczas trwających w Los Angeles Amerykańskich Targów Filmowych; zaproszeni są przedstawiciele branży filmowej, dystrybutorzy i krytycy, a także członkowie Akademii. Pokaz ten organizuje European Film Promotion w ramach serii, prezentującej europejskich kandydatów do Oscara, w której udział bierze osiem krajów.

W listopadzie i grudniu odbędą się dodatkowe zamknięte pokazy (chodzi o to, by jak największa liczba członków komitetu mogła obejrzeć film), a także projekcje dodatkowe, dla szerszego grona, których celem jest stworzenie pozytywnej atmosfery w kręgach opiniotwórczych, uzyskanie relacji prasowych itp. Jedynie w tego rodzaju pokazach mogą brać udział twórcy filmu - przepisy Akademii zakazują tego na zamkniętych projekcjach dla akademików.

Ponadto we wszystkich najważniejszych pismach branżowych z „Variety" na czele ukażą się specjalne ogłoszenia „for your consideration" stanowiące ważny instrument zwracania uwagi na dany film (każde z tych czasopism ma specjalne wydania poświęcone kandydatom w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny").

Pokaz dla członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Pracy Zagranicznej, przyznających Złote Globy (grono to liczy ok. 80 osób), obędzie się 28 listopada.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)