Obejrzeliście "Śnieżne bractwo" Netfliksa? Te filmy i seriale survivalowe warto zobaczyć
Hiszpański kandydat do Oscara przypomniał nam, za co lubimy kino survivalowe. "Śnieżne bractwo" to poruszający dramat o katastrofie lotniczej w Andach, który poszybował na szczyt rankingu popularności Netfliksa. Wybrałem dziesięć filmów i seriali opowiadających o walce o przetrwanie, które mogą zatrzymać was przy ekranach na dłużej.
W styczniu niespodziewanie dużo szumu na Netfliksie wywołało "Śnieżne bractwo". Duża część widzów uznała film za "najlepiej sfilmowaną katastrofę samolotową, jaką widzieli na ekranie". Dramat opowiada o urugwajskim samolocie, który rozbił się w Andach w 1972 r. Zmierzający do Chile ocaleni spędzili w górach siedemdziesiąt dwa dni. Ich świadectwa zebrał i udokumentował dziennikarz Pablo Vierci. Ekranizacji podjął się J.A. Bayona, który wcześniej zrealizował takie filmy jak "Sierociniec", "Niemożliwe" czy "Jurassic World: Upadłe królestwo".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bayona przyciąga nasze spojrzenia przepiękną zimową scenerią. Górski krajobraz to prawdziwa uczta dla oka, a "Śnieżne bractwo" staje się jednym z najbardziej imponujących wizualnie filmów katastroficznych. Tym, co nas zatrzymuje, jest rozgrywający się ludzki dramat. Hiszpański reżyser pokazuje, jaki wpływ na przetrwanie ma kondycja fizyczna i psychiczna. Skupia się też na tym, jak tragedia działa na człowieka. Jeśli jeszcze nie oglądaliście hitu Netfliksa, uprzedzam, pojawiają się w nim drastyczne sceny, a historia ocalałych jest bolesna na wielu płaszczyznach.
Filmy i seriale survivalowe, które warto zobaczyć
"Śnieżne bractwo" to jeden z największych wygranych stycznia na Netfliksie i hiszpański kandydat do Oscara. Jeśli nie macie dość mocnych wrażeń, powinniście zobaczyć te filmy i seriale survivalowe. Każdy z nich to oryginalna opowieść o bohaterach rzuconych w skrajnie trudne warunki, w których próbują przeżyć za wszelką cenę. Czasem ceną jest człowieczeństwo.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" znęcamy się nad serialem "Forst" z Borysem Szycem, omawiamy ostatni film Nicolasa Cage'a, a także pochylamy się nad "The Curse" czyli najbardziej niezręczną produkcją ostatnich lat. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w Audiotece i Open FM.
"Yellowjackets", 2021
Serial Ashley Lyle i Barta Nickersona to jeden z hitów 2021 r. Prywatny samolot z dziewczęcą drużyną piłkarską rozbija się w sercu lasów Ontario. Zamiast walczyć w rozgrywkach ogólnokrajowych, grupa siedemnastolatek musi znaleźć sposób na przetrwanie w dziczy. Dziewczyny spędzają w niej dziewiętnaście miesięcy. Katastrofa lotnicza z 1996 r. to początek historii, która jest czymś więcej, niż może się początkowo wydawać. Nawarstwiające się tajemnice przypominają nieco atmosferę z serialu "Zagubieni", a my próbujemy odkryć, jak nastolatkom udało się przeżyć. Szczególnie, gdy po dwudziestu pięciu latach pojawia się ktoś, kto twierdzi: "Wiem, co zrobiłyście".
Serial jest dostępny na Canal+ Online.
"Zagubieni", 2004-2010
A skoro o "Zagubionych" mowa. Opowieść losach czterdziestu ośmiu pasażerów lotu 815 z Sydney do Los Angeles często pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali wszech czasów. Seria o ocalałych z katastrofy lotniczej, którzy znaleźli się na bezludnej wyspie, zmieniła historię telewizji. O "Zagubionych" mówił cały świat, a widzowie z wypiekami na twarzy oglądali kolejne szalone zwroty akcji i próbowali rozwiązać piętrzące się tajemnice. Z każdym odcinkiem pytań przybywa. Czym jest wyspa? Jakie znaczenie mają liczby? I – być może kluczowe do zrozumienia serii – czy John Locke, Sawyer, Reyes i reszta rzeczywiście przeżyli katastrofę? Zakończenie wywołało spore kontrowersje – większe niż ostatni odcinek "Gry o tron".
Serial jest dostępny na Disney+.
"The Last of Us", 2023
W świecie, w którym wychowała się Ellie, samoloty nie spadają – bo już nie odrywają się od ziemi. Ludzie, którzy przetrwali wybuch pandemii i stworzyli nowe społeczności, muszą nauczyć się funkcjonować w odmienionej rzeczywistości, którą rządzi wojskowa dyktatura.
Zagrażają im nie tylko przypominający zombie zarażeni, ale także dzikie zwierzęta i oczywiście – inni ludzie. Opór rządowi stawiają rebelianci, czyli Świetliki. Odporna na pasożytnicze grzyby Ellie może być szansą na ocalenie całej ludzkości i przywrócenie dawnego porządku. Nastolatkę chroni przemytnik Joel. Pierwsza seria HBO oparta na grze wideo okazała się strzałem w dziesiątkę. "The Last of Us" sprawiło, że widzowie oszaleli na punkcie duetu Pedro Pascala i Belli Ramsey.
Serial jest dostępny na HBO Max.
"Oddychaj", 2022
Liv jako jedyna przeżyła katastrofę niewielkiego samolotu, który rozbił się na kanadyjskim pustkowiu. Dziewczyna musi teraz w pojedynkę walczyć o przetrwanie, a jej głównym przeciwnikiem jest surowa i bezwzględna natura. Oprócz tego bohaterka mierzy się także z wewnętrznymi demonami i niełatwą przeszłością.
Serial został dosłownie zniszczony przez krytyków, ale vox populi był innego zdania – "Oddychaj" przynajmniej przez pewien czas cieszył się bardzo dużą oglądalnością i zajmował wysokie miejsce w rankingu popularności Netfliksa.
Serial jest dostępny na Netfliksie.
"Dzicz", 2020-2022
Określany jako dziewczyńska wersja "Władcy much" serial to połączenie kina survivalowego, thrillera i dramatu dla nastolatków. Po katastrofie lotniczej grupa dziewczyn ląduje na bezludnej – przynajmniej tak nam się na początku wydaje – wyspie. Bohaterki znajdują się w trudnej sytuacji, ale nie panikują. W końcu życie nastolatki w Ameryce też nie jest usłane różami, co powtarza jedna z nich. I tak dziewczyny zaczynają rządzić, przy okazji próbując lepiej poznać wyspę, która skrywa pewne tajemnice. Czy rzeczywiście są same? Z czym muszą się zmierzyć, żeby przetrwać? Sarah
Streicher zaproponowała ciekawą serię z solidnie zbudowanymi psychologicznie postaciami, przy której nie powinniście się nudzić.
Serial jest dostępny na Amazon Prime Video.
"Stacja Jedenasta", 2021-2022
Kolejna pozycja dla fanów postapokaliptycznych serii. Pandemia grypy unicestwia niemal całą ludzkość. Dwadzieścia lat później Wędrowna Symfonia, czyli grupa aktorów i muzyków przemierza tereny wokół jeziora Michigan i odwiedza okoliczne osady. Artyści nie mają do zaoferowania ocalałym jedzenia, broni czy leków – najcenniejszych surowców w świecie po globalnej katastrofie – ale sztuki Szekspira. Bo, jak głosi ich motto, przetrwanie jest niewystarczające.
Zamiast skupiać się na przemocy, nadużyciach i cierpieniu, jak w większości seriali tego gatunku, twórcy "Stacji Jedenastej" pokazują nam potrzebę poszukiwania solidarności, radości i przyjemności w nowej, niezbyt przyjaznej rzeczywistości. Przypominają nam też, jak istotna jest sztuka – bez względu na to, w jakich warunkach żyjemy.
Serial jest dostępny na HBO Max.
"Arktyka", 2018
Swoją katastrofę samolotu zaliczył również Mads Mikkelsen, który wcielił się w rolę Overgårda. Mężczyzna rozbija się w środku arktycznej tundry. Szybko przekonuje się, że śnieżna pustynia to nie jest miejsce sprzyjające człowiekowi. Historia bohatera owiana jest tajemnicą. Nie wiemy, jak dużo czasu spędził we wraku maszyny. Zdążył już jednak wyrobić nawyki, które mają zwiększyć jego szanse na przetrwanie. Każdego dnia Overgård na nowo wykopuje gigantyczny znak SOS na śniegu i nadaje radiowy komunikat z prośbą o pomoc. Jego rutynę zmienia pojawienie się helikoptera z obcą kobietą, który rozbija się podczas śnieżnej zamieci.
Film jest dostępny na TVP VOD.
"Przetrwanie", 2011
Szkołę przetrwania przeszedł także Liam Neeson, a scena z wilkami przeszła już do historii kina survivalowego. Zgorzkniały myśliwy Ottway i siedmiu innych mężczyzn ląduje w sercu Alaski po – tak jest – katastrofie lotniczej. Bohaterowie muszą połączyć siły, by mieć szanse z siłami natury. Jednym z największych zagrożeń, jakie czyhają na grupę w śnieżnym piekle, są wspomniane wcześniej wilki, które podążają tropem ocalałych. Przed Neesonem i ekipą długa droga, podczas której pewne są tylko głód i odmrożenia.
"Wszystko stracone", 2013
To survivalowe kino to jeden z najlepszych filmów w karierze Roberta Redforda. Opowieść o samotnym żeglarzu, którego łódź zaczyna tonąć na środku Oceanu Indyjskiego, to wspaniały monodram. Walczący z żywiołem, postawiony w ekstremalnej sytuacji mężczyzna świetnie pokazuje mierzenie się z samym sobą, przeżywanie zwątpienia i poczucia bezsilności, niemal w ogóle się nie odzywając. "Wszystko stracone" to spektakl jednego aktora.
Film jest dostępny na HBO Max.
"127 godzin", 2010
Wśród filmów survivalowych szczególne emocje wywołują te inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. "127" to historia Arona Ralstona, młodego i doświadczonego wspinacza, którego życie bezpowrotnie zmieniła weekendowa wędrówka po Kanionie Blue John. W pewnym momencie jeden z głazów osuwa się i przygniata rękę sportowca. Uwięziony w korytarzu kanionu Ralston musi dokonać dramatycznego wyboru, by przetrwać. Główną rolę zagrał James Franco.
Film jest dostępny na Disney+.