Te filmy musicie obejrzeć co najmniej dwa razy w życiu. Po drugim seansie wszystko się zmienia
Od "12 gniewnych ludzi" do "Anatomii upadku", czyli filmy, które każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Największe dzieła Kubricka, braci Coenów czy Quentina Tarantino można oglądać co roku i wciąż dostrzegać w nich coś, czego wcześniej nie zauważyliśmy. Może się okazać, że po kolejnym seansie całkowicie zmienimy zdanie o tych historiach.
Są filmy, które nigdy się nie zestarzeją i nie znudzą. Mowa nie tylko o dawnych klasykach jak "2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka czy "12 gniewnych ludzi" Sidneya Lumeta, ale także dziełach współczesnych z "Zakochanym bez pamięci", "Pulp Fiction" i "Anatomią upadku" na czele. O tych tytułach można rozmawiać bez końca, a każdy seans wnosi coś nowego. Wszystkie te produkcje możecie obejrzeć w swoich domach.
"2001: Odyseja kosmiczna"
Stanley Kubrick zabiera nas w kosmiczną podróż, która zaczyna się od początku dziejów człowieka i trwa do wspomnianego w tytule 2001 roku. Ludzie po raz pierwszy w historii używają narzędzia, by zabić siebie nawzajem w obecności tajemniczego monolitu i stawiają krok w kierunku stania się inteligentnymi istotami. W 1999 roku kosmonauci docierają na Księżyc. Podczas eksploracji odkrywają czarny obelisk – podobny do wspomnianego wcześniej monolitu. Dwa lata później statek kosmiczny krąży między Ziemią a Jowiszem. Wskutek błędu komputera pokładowego większość załogi umiera. Sztuczna inteligencja postanawia zabić kolejne osoby, by zatuszować swoją pomyłkę. Podróż na Jupitera przeżywa jeden człowiek, który rozpoczyna nowy rozdział w dziejach ludzkości.
Film Kubricka ("Lśnienie", "Mechaniczna pomarańcza") to arcydzieło gatunku science fiction.
Film jest dostępny na Prime Vide i Apple TV+
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Jamie Foxx i Cameron Diaz. Chemia? To mało powiedziane
"12 gniewnych ludzi"
W parne popołudnie w pokoju ławników zbiera się 12 przysięgłych, którzy mają zadecydować o przyszłości chłopaka oskarżonego o zamordowanie swojego ojca. Jeśli uznają go za winnego, młody człowiek zostanie skazany na karę śmierci. Wygląda to, że obrady będą jedynie formalnością. Ale po głosowaniu 11 ławników jest za tym, by ukarać chłopaka, a jeden z nich ma poważne wątpliwości. Przysięgły nr 8 na głos mówi o swoich zastrzeżeniach i przedstawia pozostałym swój punkt widzenia. Między mężczyznami wybucha gorąca dyskusja. Ponowna analiza dowodów, które podczas procesu pokazały prokuratura i obrona, sprawia, że niektórzy ławnicy zmieniają zdanie. W pokoju musi jednak zapaść jednogłośna decyzja albo dojdzie do zmiany przysięgłych.
Kultowy film będący debiutem Sidneya Lumeta to dzieło niezwykłe, zrealizowane w zaledwie 20 dni, niemal w całości rozgrywające się w jednym pomieszczeniu. Wybitne role Henry’ego Fondy ("Pewnego razu na Dzikim Zachodzie"), Lee J. Cobba ("Egzorcysta") oraz Martina Balsama ("Psychoza").
Film jest dostępny na Apple TV+
"Zakochany bez pamięci"
Wyjątkowy film o miłości i zagubieniu, pokazany w niezwykle autorski sposób, ale nie da się inaczej, gdy autorem scenariusza jest Charlie Kaufman ("Może pora z tym skończyć").
Joel postanawia skorzystać z usług pewnej ekipy, która zajmuje się usuwaniem wspomnień o ludziach. Mężczyzna chce wymazać z pamięci ślad po byłej partnerce. Niedawno dowiedział się, że dziewczyna zrobiła to samo. Jednak w trakcie procesu uświadamia sobie, że wciąż kocha Clementine i nie chce jej zapomnieć, bo to tak, jakby stracił część siebie. Podczas zabiegu wyruszamy w melancholijną podróż po różnych etapach relacji pary. Ostrzegamy: Przy drugim seansie będziecie płakali jeszcze bardziej. Główne role zagrali Jim Carrey ("Truman Show") i Kate Winslet ("Lektor"). Na ekranie pojawiają się też Mark Ruffalo ("Biedne istoty") oraz Kirsten Dunst ("Civil War").
Film jest dostępny na Prime Video
"Miłość"
A skoro już jesteśmy przy płakaniu na filmach. Jeden z najważniejszych filmów zarówno w historii współczesnego kina, jak i twórczości Michaela Hanekego ("Pianistka", "Biała wstążka"). Georges i Anne to małżeństwo inteligentów w podeszłym wieku, zamieszkujące mieszkanie w paryskiej kamienicy. Córka pary mieszka za granicą. Pewnego dnia ich życie zmienia się całkowicie, a wieloletnie uczucie zostaje wystawione na próbę w dramatyczny sposób. Anne dostaje ataku, który przypomina udar. Po tym jej zdrowie drastycznie się pogarsza. Niestety choroba postępuje, a Georges – choć robi, co może – nie wie, jak ulżyć w cierpieniu osobie, którą kocha. "Miłość" zdobyła wszystko: Złotą Palmę, nagrodę BAFTA, Złoty Glob i Oscara.
Film jest dostępny na Max
"Aż poleje się krew"
Jedno z wybitnych dzieł amerykańskiego mistrza Paula Thomasa Andersona. Doświadczony nafciarz, sprawny, ale i cyniczny przedsiębiorca Daniel Plainview wraz ze swoim przybranym synem H.W. trafia do miejscowości Little Boston. Okazuje się, że znajduje się tam bogate źródło ropy. Na jego drodze staje jednak miejscowy kaznodzieja, samozwańczy prorok Eli Sunday. Potentat naftowy zamierza zrobić wszystko, by zbudować swoje imperium.
"Aż poleje się krew" to epickie kino z wielkim rozmachem o chciwości i relacjach międzyludzkich, które Andersonowi pomógł stworzyć jeden z najbardziej utalentowanych aktorów współczesnego kina, nagrodzony Oscarem Daniel Day-Lewis ("Nić widmo"). W rolę sprzeciwiającego się mu kapłana wcielił się Paul Dano ("Batman").
Film jest dostępny na Max
"Pulp Fiction"
Tym filmem Quentin Tarantino na dobre zapisał się w historii kina. Wybuchowa mieszanka motywów znanych z pulpowych amerykańskich dzieł, ułożona w mozaikę kilku historii, składających się na jedną opowieść.
Mamy dwóch płatnych morderców, pracujących na zlecenie bossa, znudzoną dziewczynę gangstera, która pasjonuje się głównie zażywaniem narkotyków czy boksera, który musi przegrać walkę w ramach umowy z mafią, ale tego nie robi. Te wszystkie postaci spotkamy w świecie Tarantino. Jednak klisze w "Pulp Fiction" zyskują zupełnie nowe znaczenie. Nad filmem wisi pytanie: co znajduje się w tajemniczej walizce, którą mają odzyskać zabójcy Jules i Vincent. W rolach głównych John Travolta ("Grease"), Samuel L. Jackson ("Django"), Uma Thurman ("Kill Bill"), Bruce Willis ("Szklana pułapka") oraz Harvey Keitel ("Fortepian").
Film jest dostępny na Prime Video i SkyShowtime
"Spragnieni miłości"
Jeden z najpiękniejszych i najważniejszych filmów o samotności i niespełnionych pragnieniach w historii kina, który stworzył mistrz Wong Kar-Wai ("Chungking Express"). Chow Mo-wan i Su Li-zhen żyją obok siebie w wynajętych mieszkaniach w Hongkongu. Dziennikarz i sekretarka, mijając się, wymieniają się jedynie uśmiechem oraz uprzejmym "dzień dobry". Gdy odkrywają, że ich małżonków połączył romans, wszystko się zmienia. Między bohaterami rodzi się niezwykła relacja. Urodzony w Szanghaju reżyser buduje przejmującą historię nie tylko za pomocą scenariusza, ale także pięknych kostiumów, dymnych kadrów i muzyki. To dzieło, które można oglądać w nieskończoność.
Film jest dostępny na Nowe Horyzonty VOD
"Big Lebowski"
Kultowy już dziś film braci Coenów potrzebował czasu, by przekonać do siebie krytyków, którzy początkowo nie wystawili mu zbyt dobrych recenzji.
Jeff Lebowski, znany jako "Koleś", stał się ikoną popkultury. Bezrobotny, kochający kręgle i tureckie dywany hipis pada ofiarą fatalnej pomyłki. Mężczyzna zostaje napadnięty przez dwóch bandytów, którzy są przekonani, że włamują się do domu milionera o takim samym imieniu i nazwisku. Lebowski składa wizytę swojemu imiennikowi, by otrzymać rekompensatę za zniszczony dywan, który włamywacze obsikali. W ten sposób razem ze swoimi przyjaciółmi wplątuje się w serię niefortunnych zdarzeń. Wybitna, coenowska czarna komedia pomyłek z Jeffem Bridgesem ("Szalone serce"), Johnem Goodmanem ("Barton Fink"), Juliannę Moore ("Godziny"), Johnem Turturro ("Długa noc") i Philipem Seymourem Hoffmanem ("Mistrz").
Film jest dostępny na Prime Video
"Fargo"
Jerry jest drobnym sprzedawcą samochodów z Minnesoty. Niestety popada w poważne kłopoty finansowe, o czym jego żona i teść, który – mówiąc delikatnie – nie jest zbyt dumny z zięcia – nie wiedzą. Handlarz wpada na pewien pomysł. Zleca dwóm typom uprowadzenie partnerki i zażądanie okupu od jej ojca. Sprawa jest prosta. Jerry odbiera kasę, odpala działkę porywaczom i rozwiązuje swoje problemy. Z czasem jednak sprawa komplikuje się coraz bardziej. Gdy ginie policjant, nie ma już odwrotu.
Bracia Coenów ("To nie jest kraj dla starych ludzi") zrobili świetny film o ludzkiej niegodziwości, który rozpoczyna się jak czarna komedia, ale z biegiem akcji zmienia się w prawdziwy dramat. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się Frances McDormand ("Trzy bilbordy za Ebbing, Missouri"), Peter Stormare ("Skazany na śmierć"), Steve Buscemi ("Zakazane imperium"), William H. Macy ("Magnolia") i John Carroll Lynch ("McImperium"). Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny.
Film jest dostępny na Prime Video
"Anatomia upadku"
Zabiła czy nie? To pytanie będzie towarzyszyło nam od początku filmu i zostanie z nami jeszcze na długo po napisach końcowych. To jeden z najczęściej omawianych filmów ubiegłego roku. Każdy ma swoją teorię.
Samuel i Sandra razem z synem mieszkają we francuskich Alpach. Już pierwsze sceny sugerują nam, że choć małżeństwo ma uroczy drewniany dom, położony w malowniczej scenerii, to między nimi nie dzieje się zbyt dobrze. Pewnego dnia Samuel zostaje znaleziony martwy. Poślizgnął się i wypadł podczas remontu poddasza, czy może ktoś wypchnął go z balkonu? Oskarżona o morderstwo męża Sandra będzie musiała stanąć przed sądem i opowiedzieć o swojej relacji, nie pomijając nawet najintymniejszych szczegółów. Decydujące może okazać się zeznanie syna pary, który jest niewidomy.
"Anatomia upadku" to nie tylko dramat sądowy, ale także film o frustracji, poszukiwaniu spełnienia, zazdrości i zdradzie. Grająca główną rolę Sandra Huller zasługuje na wszystkie nagrody.
Film jest dostępny na Max